آتش سوزی در موزه مردم شناسی دزفول - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
30th، مارس 2016
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 30 th مارس 2016 ساعت 2:01 ق.ظ | کد خبر: 41386  

حمام کرناسیان دزفول در استان خوزستان، بنایی از دوره قاجاریه که به عنوان موزه مردم شناسی این شهرستان از آن استفاده می شود؛ صبح دوشنبه دچار آتش سوزی شد.

به گزارش دزمهراب این حمام تاریخی به شماره ۸۴۷۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در مرکز محله کرناسیان در شمال بافت قدیم دزفول واقع است.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دزفول گفت: در حادثه آتش سوزی جزیی که صبح امروز اتفاق افتاد؛ کنتور برق این حمام تاریخی دچار اتصالی برق و آتش سوزی شد.
عبدالحسین معظم فر با بیان اینکه آتش به بخش داخلی این حمام تاریخی سرایت نکرد؛ افزود: حمام کرناسیان در این آتش سوزی دچار دودگرفتگی و قطع برق شد که کارشناسان اداره برق درحال بررسی موضوع و برآورد خسارت هستند.


وی افزود:هم اکنون ماموران آتش نشانی سوزی در محل حضور دارند و آتش سوزی کامل مهار شده است.
یعقوب زلقی سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دزفول نیز در این باره گفت: این آتش سوزی جزیی بود و براثر اتصالی کنتور برق رخ داد.
وی افزود: در این حادثه خسارتی متوجه حمام تاریخی دزفول نشده است.
حمام کرناسیان به عنوان موزه مردم شناسی دزفول از جمله جاذبه های تاریخی این شهرستان به شمار می رود.
حمام کرناسیان در میان بافت قدیم دزفول قرار دارد و مجموعه ای از بناهای ارزشمند همچون خانه های قدیمی، مسجد و مقبره یکی از شعرا و عرفای بزرگ دزفول آن را احاطه کرده است.


مرمت این بنا از سال ۸۲ آغاز و در سال ۱۳۸۵ به موزه مردم شناسی دزفول تبدیل شد.
در حمام کرناسیان آداب ، رسوم و مشاغل سنتی درقالب موزه مردم شناسی دزفول به نمایش گذاشته شده و در بخش گرمخانه نیز آثار فلزی و دست نوشته هایی از شخصیت های بزرگ دزفول به نمایش درآمده است.
حمام کرناسیان و موزه مردم شناسی از جمله جاذبه های گردشگری دزفول بوده که در طول سال بویژه ایام نوروز پذیرای گردشگران و علاقه مندان به تاریخ ، آداب و رسوم مردم دزفول است.
شهرستان دزفول در ۱۵۵ کیلومتری اهواز مرکز استان خوزستان قرار دارد.

ایرنا

نظر بینندگان
  1. s-h says:

    لازم است دقت فراوانى شود تا میراث فرهنگى شهر ١٧٠٠ ساله دچار حادثه نگردد

  2. کریم says:

    چرا واقعیت رو به مردم نمیگین که این سهل انگاری بوده و خدای ناکرده اگه بازدید کننده ای داخل موزه مشغول بازدید می بود چه اتفاقی می افتاد چرا از مسئول میراث فرهنگی قصد داره موضوع را خیلی جریی نشان بدهد

ارسال نظر

     


-->