آغاز یک حرکت نو در انقلاب اسلامی - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
31st، آگوست 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 31 st آگوست 2014 ساعت 4:57 ب.ظ | کد خبر: 19266  

هدف از برگزاری نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی را در یک تعریف ساده می توان این گونه بیان کرد:«محفلی برای تعامل رسانه های انقلاب اسلامی و ارتباط چهره به چهره با مخاطبان است»

این تعریف اما به طور قطع نمی تواند همه ی آن چیزی باشد که برگزار کنندگان این نمایشگاه آن را به عنوان هدف خود از برپایی این محفل برگزیده اند.دانستن انگیزه و نیت برگزار کنندگان نیازمند پرسش مستقیم و بی واسطه از آن ها است اما اگر بخواهیم برداشت خود را از این نمایشگاه ارائه دهیم شاید بهتر باشد که اصلاً صحبت های متولیانش را نشنیده باشیم تا بدون پیش فرض به داوری این پدیده ی نو ظهور بنشینیم.

۱-زمانی که از محمدصالح مفتاح مدیر سایت تریبون درباره ی انگیزه ی حضورش در نمایشگاه پرسیدم تعامل با مخاطب و ایجاد هم افزایی میان رسانه های انقلابی را به عنوان انگیزه ی اصلی عنوان کرد. این سخن مفتاح بیان یکی از مهم ترین اهداف برگزاری این نمایشگاه است. مسلم است که فعالان رسانه ای انقلاب اسلامی به دلیل مشغله ی فراوان کاری امکان دیدار های مکرر با یکدیگر  و البته با مخاطبین خود را ندارند و این اتفاق در دراز مدت می تواند باعث افول رسانه های انقلابی شود. به نوعی می توان گفت محفلی برای «نقد درون گفتمانی» به وجود آمده است. این محفل فرصت مناسبی است تا به بهانه ی نمایشگاه دوستان دیرین با یکدیگر ملاقات کنند و نظراتی را که در این مدت نسبت به موضوعات مختلف داشته اند به عنوان مشورت در گعده هایی صمیمانه بیان کنند.

۲-دنیا به سرعت در حال پیش روی است و این اتفاق به خصوص در عرصه ی رسانه بیش از پیش نمایان است. امروز رسانه ها نیاز ها و گرایش های انسان ها را تغییر می دهند و به معنای دیگر ارزش ها و ضد ارزش های انسان ها را دگرگون می کنند. در این میان فعالان رسانه ای انقلاب اسلامی باید رصد مناسبی از این اتفاقات داشته باشند تا به فراخر هر اتفاق پاسخ مناسبی را ارائه دهند. این رصد مناسب به طور مسلم نمی تواند توسط یک یا دو رسانه اتفاق بیفتد چرا که به هر تقدیر بخشی از اتفاقات مغفول خواهد ماند.رصد رسانه ها و پدیده های بیرون از گفتمان انقلاب اسلامی نیازمند یک نگاه جامع و دقیق است.نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی این امکان را به فعالان رسانه ای انقلاب اسلامی می دهد که رصد یک ساله ی خود را با همکاران و همفکرشان به اشتراک بگذارند و طرح و برنامه ی مناسبی برای پاسخ گویی به نیاز های جدید مخاطب ارائه دهند.

۳-هر رسانه ممکن است در طول سال دستاورد های قابل توجهی داشته باشد. از انتشار کتاب گرفته تا ساختن یک جریان رسانه ای در مورد یک اتفاق در سطح ایران و یا در سطح بین الملل. این دستاورد ها اگر انتشار پیدا نکند در اذهان عمومی اینگونه می نماید که اصلاً اتفاق نیفتاده است.این نمایشگاه می تواند محفلی باشد برای رونمایی از دستاورد های انقلابی در حوزه ی رسانه. این محفل فرصت مناسبی است تا با رونمایی از دستاورد ها در حوزه ی رسانه ی انقلاب اسلامی توجه عموم مخاطبان را با یک همکاری مشترک به سوی آن محصول جلب کنیم و به نوعی ارزش آن دستاورد را در نظر مخاطب چند برابر جلوه دهیم.

۴-«انقلابی بودن» وجه تمایز و مزیت نسبی رسانه های حاضر در این نمایشگاه است. این مزیت نسبی می تواند مخاطبان نمایشگاه را با محتوا هایی خالص از باور های انقلابی و اسلامی درگیر کند. این مزیت نسبی زمانی به خوبی بروز پیدا خواهد کرد که بازدیدکنندگان نمایشگاه را اقشار و طیف های عمومی تری نسبت به امروز در بر بگیرند. همچنین برگزار کنندگان باید برای چینش غرفه ها با یک برنامه ریزی دقیق عمل کنند و به حسب ضریبی که برای رسانه ها و موضوعات قائل هستند چینش غرفه ها را تعیین کنند. این گونه خود نمایشگاه به مثابه ی یک رسانه خواهد بود و پیام های ناخودآگاهی را به مخاطب القا خواهد کرد.85648-255514-1406972379

*حامد یامین پور

 

نظر بینندگان
 1. مصطفی says:

  در مورد خود نوشته که خیلی خوب و زیبا نوشته شده معلومه یه سیر رو به رشدو داری خیلی خوب طی میکنی
  اما من می خوام از جنبه دیگری به قضیه نگاه کنم
  من با این نوع نمایشگاه ها کلا مخالفم احساس میکنم یه کار بی معنیه یه جور جدا کردن حزب اللهی ها وانقلابی ها از بقیه ملته! ما تو کشور نمایشگاه رسانه های دیجیتال داریم که سالیانه برگزار میشه حزب اللهی ها هم اگر مردن باید خودشون تو همین نمایشگاه نشون بدن یه کاری بکنن. یعنی اون نمایشگاه باید کلا اسمش رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی باشه معنی نداره که ما در کشور جمهوری اسلامی یه نمایشگاه بزاریم مثلا جدا برای همه یکی برای انقلاب اسلامی یه جورایی قضیه خنده دار به نظر میرسه!
  این نمایشگاه که رفته بودم پره آدمای ریشو مثل خودم بود تقریبا هشتاد نود درصدشون شبیه به هم بودن!!!
  نمی دونم تونستم منظورمو برسونم یا نه! جای بیشتر توضیح دادن نیست ولی اگر کسی مخالفه حرف منه بگه تا بیشتر توضیح بدم

 2. داوود says:

  با مصطفی در مورد جدا نکردن انقلاب و سایرین موافقم ما تافته جدا بافته نباید باشیم .
  البته اگر مشخص کنند که این خودش یه فیلد و ژانر جدا است و باید جداگانه هم بهش اهمیت داد بهتره ….

 3. رحیم قاسمی says:

  سلام
  به نظر من در وضعیت کنونی به خاطر این که فعالان جبهه رسانه ای انقلاب اسلامی امکان اثرگذاری آنچنانی بر روی نمایشگاه رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد ندارند وجود چنین نمایشگاهی با عنوان رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی ضروری است چراکه نخبگان حزب اللهی عرصه رسانه انقلاب می توانند با حضور در این نمایشگاه تعامل و پیشرفت خوبی را در پیش روی خود ببینند و در آینده بتوانند نمایشگاه وزارت ارشاد را نیز به دست بگیرند و این دو نمایشگاه ادغام شوند.
  در واقع مساله این نمایشگاه در مقابل نمایشگاه رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد مانند مساله جشنواره مردمی فیلم عمار در مقابل جشنواره فیلم فجر وزارت ارشاد است…
  اگه لازم بود بگید بیشتر توضیح بدم…
  یاعلی

  • مصطفی says:

   مقایسه عمار با این نمایشگاه به نظرم درست نیست چرا که فیلم های عمار در جشنواره فجر فرصتی برای دیده شدن ندارند حالا به هر دلیلی
   اما اکثر خبرگزاری ها و سایت هایی که من امسال تو نمایشگاه دیدم سال های گذشته با همین سیما در نمایشگاه رسانه های دیجیتال شرکت کرده بودند!!!

 4. هادی says:

  نسخه کلی دادن در مورد جدایی و همراهی جریان مذهبی جوان از جریان رسمی رایج کشور دقیق نیست بستگی به موضوع و سابقه همکاری و طرف مقابل و… داره ممکنه مثل عمار و جدایی آن از جریان رایج جشنواره ها جواب بده ممکنه مثل ققنوس و جشنواره آن جواب نده.
  البته حتما اولویت با تلاش برای نفوذ و همراهی در نظام موجود است ولی در جریان جزئیات نمایشگاه فوق و تاثیر وتاثرات عملی آن در درون و بیرون و تلاش های اولیه دوستان برای همراهی با محیط بیرون نیستیم.

 5. محسن says:

  به نظر من همه یه جورایی درست میگن. یا هر کسی از یه گوشه ای قضیه رو نگاه میکنه…

  اول اینکه جدا شدن انقلابی ها از بقیه ی جامعه کار قشنگی نیست. و نتیجه ی ملموسی توی جامعه نداره.
  دوم این، همین جدا شدن کمک میکنه که انقلابی ها به صعود خودشون کمک کنن.

ارسال نظر

     


-->