احمد محمدیان نژادˈ آخرین بازمانده از نسل هنرمندان نمد مال دزفول در بستر بیماری - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
24th، نوامبر 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 24 th نوامبر 2013 ساعت 11:00 ق.ظ | کد خبر: 9782  

 صنعت نمد مالی در دزفول با قدمتی هفت هزار ساله اکنون تنها یک تولید کننده دارد که وی نیز به دلیل کهولت سن و بیماری توان ادامه فعالیت را ندارد.
یک فعال صنایع دستی در دزفول در خصوص وضعیت جسمی این هنرمند نمدمال گفت:ˈاحمد محمدیان نژادˈ به عنوان آخرین نمدمال دزفولی بیش از یک ماه است که در منزل بستری است و در انتظار عمل جراحی بسر می برد.
ˈ عبدالرضا حسن پوˈ گفت: به دنبال بیماری این نمد مال تنها مغازه نمد مالی دزفول در بازار قدیم این شهر بیش از یک ماه است که تعطیل شده است.
وی ضمن هشدار نسبت به منسوخ شدن هنر نمدمالی به عنوان یکی از صنایع دستی معروف در این خطه گفت:به دلیل سختی کار نمدمالی و کسادی بازار کسی علاقه مند به این رشته هنری نیست.
وی با اشاره به سابقه صنعت نمدمالی در دزفول گفت:ˈاحمد محمدیان نژادˈ
تنها هنرمند دزفولی است که صنعت نمدمالی را تا امروز در این منطقه زنده نگه داشته و مغازه وی در کهنه بازار دزفول به عنوان تنها کارگاه صنعت نمد مالی در این شهرستان از شهره خاصی برخوردار است.
حسن پور افزود:با توسعه زندگی شهری تمایل مردم به استفاده از موکت به جای نمد زیاد شده و دیگر کسی تمایل به استفاده از نمد و راه یابی به این شغل پرمشقت را ندارد ولی این هنر در برخی شهرها هنوز پا برجاست.
عدم حمایت از صنعت نمدمالی ، کمبود مواد اولیه نمدمالی را از دلایل منسوخ شدن اینگونه صنایع دستی عنوان کرد و افزود:شاید اگر از این تولیدات حمایت می شد هنوز هم نمدمالی رونق داشت.
این فعال صنایع دستی با اشاره به وضعیت جسمی این نمدمال افزود : حال که این هنرمند نمدمال در دوران فعالیت مورد حمایت قرار نگرفت جا دارد اکنون که در بستر بیماری است مورد حمایت قرار گیرد.
رییس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری دزفول نیز ضمن اظهار تأسف از وضعیت جسمی آخرین نمدمال دزفولی گفت:برای پیگیری حق و حقوق این هنرمند دزفولی در تلاش هستیم.
ˈغلامعلی باغبان کوچکˈ با بیان اینکه نمدمالی یکی از هنرهای اصیل و صنایع دستی دزفول است که به خاطر سختی کار کمتر مورد استقبال قرار گرفته افزود:برای تشویق و فراگیری افراد به نمدمالی تاکنون چند کارگاه آموزشی برگزار شده که مورد استقبال قرار نگرفت.
وی اظهار داشت:در حال حاضر نمدمالی مشتریان خاص خود را دارد و بازار کار زیادی نداشته به همین دلیل جوانان انگیزه ای برای پرداختن به این هنر ندارند.
باغبان کوچک  در ادامه گفت:تا کنون نمایشگاه هایی نیز به منظور گرایش افراد به نمدمالی در دزفول برپا شده اما انگیزه ای در جوانان برای پرداختن به این هنر اصیل ایرانی نداشت لذا باید نگران منسوخ شدن این هنر بود.
صنعت نمدمالی در گذشته طرفداران زیادی داشته است به طوری که پیشتر در بازار قدیم  دزفول رسته ای به نام نمد مالان نامگذاری شده بود.
با گذشت زمان و زندگی ماشینی ، هنر نمدمالی به فراموشی سپرده شده و تنها بازماندگان این هنر نیز به دلیل کهولت سن و ناتوانی دست از این فعالیت هنری کشیدند.
صنعت نمدمالی حدود هفت هزار سال در دزفول قدمت دارد

80916856-5232177

ایرنا

ارسال نظر

     


-->