اعتراض پرورش دهندگان ماهی گرمابی به گرانی،کمبود خوراک و نبود بازارفروش - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
28th، می 2016
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 28 th می 2016 ساعت 5:37 ب.ظ | کد خبر: 43590  

پرورش دهندگان ماهیان گرمابی در شمال خوزستان گرانی و کمبود خوراک استاندارد ماهی در بازار را از جمله مشکلات جدی این بخش از تولید عنوان می کنند.
به گزارش دزمهراب طبق گفته این تولید کنندگان ، خوراک ماهی عرضه شده در بازار داخل از کیفیت مناسبی برخوردار نبوده و هزینه تولید ماهی را افزایش داده است.یک پرورش دهنده ماهیان گرمابی و خاویاری در دزفول نیاز اصلی پرورش دهندگان ماهی را تامین خوراک استاندارد ماهی عنوان کرد و گفت:در حال حاضر بزرگترین نیاز آبزی پروران کشور تامین خوراک استاندارد می باشد تا بتوانند سرانه تولید را افزایش دهند.
عبدالمجید حنطوش زاده پرورش دهنده ماهیان گرمابی و خاویاری افزود:با توجه به اینکه خوراک ماهی تولید خارج مرغوبتر از نوع داخلی است لذا تولید خوراک ماهی با کیفیت مرغوب و استاندارد در کشور احساس می شود تا آبزی پروران ماهی سالم تری تولید کنند.
وی که ۲۰ هکتار استخر پرورش ماهی در دزفول دارد افزود:سرانه پایین مصرف ماهی در کشور و نیز نبود بازار مناسب فروش از دیگر مشکلات آبزی پروران می باشد که باید به آنها توجه شود.
وی که سالانه ظرفیت تولید ۶۰ تن ماهی گرمابی ،۲۵۰ هزار قطعه بچه ماهی ،یک تن خاویار و ۱۵۰ تن گوشت خاویار را دارد گفت:سیاستگذاران باید با ارائه روش های پخت مختلف ماهی از طریق رسانه همچنین توسعه کارخانه های عمل آوری سرانه مصرف ماهی را افزایش دهند.
حنطوش زاده به مشکل فروش ماهی در کشور نیز اشاره کرد و گفت:سرانه پایین مصرف ماهی در کشور موجب شده تا بعضا فعالیت در این بخش مقرون به صرفه نباشد.
وی همچنین به مشکل صادرات ماهی اشاره کرد و گفت:برای صادرات ماهی به روسیه و کشور های اروپایی تاکنون اقدام جدی نشده و ارتباط درستی در این رابطه برای صادرات برقرار نشده است.
حنطوش زاده با اشاره به تولید ۲ هزار تن گوشت خاویار و ۲،۲ تن خاویار در کشور در سال گذشته گفت:به دلیل قیمت بالای خاویار این محصول فروش داخلی ندارد که امیدواریم با عمل آوری بتوان این محصول را با قیمتی کمتر به بازار عرضه کرد.
در شهرستان شوش ۱۴۵ مزرعه پرورش ماهی گرمابی با وسعت یکهزار و ۱۳۰ هکتار وجود دارد که در سال گذشته چهار هزار و ۳۲۱ تن ماهی گرمابی در این مزارع پرورش ماهی تولید شد.
در شهرستان دزفول نیز ۱۱ مزرعه پرورش ماهی گرمابی به وسعت ۳۴۷ هکتار وجود دارد که این مزارع در سال گذشته یک هزار و ۳۳۰ تن ماهی گرمابی تولید کردند.
ایرنا

ارسال نظر

     


-->