انتقاد رئیس شورای فرهنگ عمومی دزفول بر بازشدن منطقه گردشگری علی کله بدون پیوست فرهنگی - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
19th، ژوئن 2016
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 19 th ژوئن 2016 ساعت 5:58 ب.ظ | کد خبر: 44323  

اعضای شورای فرهنگ عمومی دزفول با تاکید بر ضرورت تعریف پیوست فرهنگی برای مناطق گردشگری این شهرستان اعلام داشتند:برای جلوگیری از بروز برخی مشکلات و معضلات ، منطقه گردشگری علی کله دزفول باید دارای پیوست فرهنگی باشد.

سیل اواخر فروردین ماه امسال اگر چه به ۶ پارک ساحلی دزفول خسارت فراوانی وارد کرد و موجب بسته شدن ۲ ماه به روی علاقه مندان شد اما فرصتی برای بازنگری در وضعیت فرهنگی و چاره اندیشی برای وضعیت نگران کننده اجتماعی و فرهنگی پارک های ساحلی دز به ویژه پارک ساحلی علی دزفول فراهم آورد.
با گذشت چند روز از بازگشایی منطقه گردشگری علی کله دزفول شورای فرهنگ عمومی این شهرستان روز یکشنبه به منظور بررسی تدوین پیوست فرهنگی و اقدام شهرداری دزفول در این رابطه تشکیل جلسه داد.


امام جمعه دزفول در این نشست با انتقاد از تعریف نشدن پیوست فرهنگی برای این منطقه گردشگر پذیر به رغم تاکید صورت گرفته گفت:بر اساس مصوبه شورای فرهنگی عمومی شهرستان دزفول مقرر شد قبل از بازگشایی پارک ساحلی فضاسازی فرهنگی لازم برای اطلاع رسانی مناسب انجام شود.
حجت الاسلام سیدمحمدعلی قاضی دزفولی با تاکید بر اینکه شورای فرهنگ عمومی مخالف بازگشایی پارک های ساحلی دزفول نیست ادامه داد:بوستان های ساحلی فرصت ها و تهدیدهایی به دنبال دارند ولی آنچه که در حال رخ دادن است تهدید فرهنگ و اعتقاد مردم است.
وی خاطر نشان کرد: میزان حساسیت مردم و مسئولان نسبت به مسائل فرهنگی پایین آمده و مسائل فرهنگی موجود در جامعه به راحتی نادیده گرفته می شود.
رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول بسنده کردن مسئولان فرهنگی به گزارش را مورد انتقاد قرار داد و افزود:دغدغه فرهنگی باید در مسئولان احیا شود ضمن اینکه واگذاری کارهای فرهنگی به پیمانکار ناشی از نگاه گزارشی به مسائل فرهنگی است.
حجت الاسلام قاضی خواست مردم را برخورد با ناهنجاری و ایجاد امنیت اخلاقی در ساحل رودخانه دز اعلام کرد و گفت: تاکید بر ضرورت پیوست فرهنگی پارک های ساحلی دزفول پاسخ به این دغدغه مردم است.
امام جمعه دزفول با اشاره به تاکید خود در خطبه های نمازجمعه بر ضرورت پیوست فرهنگی برای بازگشایی بوستان ساحلی علی کله دزفول ادامه داد: در حالی که بارها در خطبه های نمازجمعه و شورای فرهنگ عمومی مقدمه بازگشایی این پارک ساحلی تدوین پیوست فرهنگی اعلام شد ولی بی توجه به تدوین پیوست فرهنگی این تفرجگاه ساحلی بازگشایی شد.
وی خواستار تمکین همه مسئولان به مصوبات شورای فرهنگ عمومی این شهرستان شد و تاکید کرد:پیوست فرهنگی باید جدی گرفته شود و نباید تنها به ارایه یک گزارش اکتفا کرد.


امام جمعه دزفول با تقدیر از زحمات شبانه روزی شهرداری دزفول برای بازسازی خسارت ناشی از سیل افزود: این تلاش ها باید به سمت هدایت فرهنگی انجام شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری دزفول با اشاره به تاکید امام جمعه دزفول و شورای فرهنگ عمومی بر ضرورت پیوست فرهنگی برای بازگشایی پارکهای ساحلی دزفول از تلاش برای تدوین یک چشم انداز نسبت به پیوست فرهنگی این اماکن خبر داد و گفت: به منظور جمع بندی و تدوین پیوست فرهنگی برای پارک های ساحلی دزفول یک فراخوان ملی صورت گیرد.
علی توحیدی با اشاره به بازگشایی پارک ساحلی علی کله دزفول که بر اثر سیل دچار خسارت فراوان شده افزود: با توجه به فوریت در بازگشایی این پارک ساحلی و به دلیل اینکه تدوین پیوست فرهنگی نیازمند چند ماه زمان است نصب بنر و توزیع بروشور برای ایجاد فضاسازی مناسب فرهنگی در اختیار پیمانکار قرار داده شده است.
وی اظهار کرد: سیل اواخر فروردین ماه به نمازخانه پارک ساحلی آسیب جدی وارد کرده و با ترمیم این نمازخانه اقامه نماز در پارک برگزار می شود.
توحیدی با اشاره به وقوع برخی ناهنجاری ها در پارک ساحلی علی کله دزفول ادامه داد: باید علاوه بر ایجاد فضای فرهنگی در ساحل رودخانه ابزار قانونی برای بر هم زنندگان امنیت اخلاقی مردم در ساحل رودخانه وجود داشته باشد.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی دزفول نیز در این جلسه از بازگشایی بوستان ساحلی علی کله بدون پیوست فرهنگی انتقاد کرد.
حجت الاسلام مرتضی بیگدلی شاملو فضای فرهنگی موجود در پارک های ساحلی دز را مورد اعتراض همشهریان دزفول دانست و افزود: خواست مردم فضای سالم مفرح است ولی چیزی که اجرا شده است نه سالم و نه مفرح است.

نظر بینندگان
 1. دزفولی says:

  با سلام. واقعا بدون لحاظ کردن فیلترهای فرهنگی، بجز زیان فرهنگی هیچ ثمره ای برای مردم دزفول ندارد. متاسفانه به لحاظ عدم کنترل موضوع توسط مسئولین و ورود هم استانی های عزیز !! و غیر دزفولی منطقه دچار فقر فرهنگی شدیدی گردیده است.

 2. عبدارضا says:

  حاج آقای قاضی؛
  لطفا با این سخنان تنها جاذبه گردشگری دزفول را تخریب نکنید.از شما تقاضا دارم کمی به استان های اطراف و نه حتی مراکز آن ها بلکه شهرهایی با جمعیت بعضا نصف دزفول سر بزنید تا متوجه شوید چگونه برای تفریح جوانان فضاسازی می شود!اینجانب اطمینان دارم منظور حضرتعالی از پیوست فرهنگی ایجاد یگان امر به معروف در علی کله است.به نظر شما اگر این راهکارها موثر بود در این سی و چند سال چرا جواب معکوس داده؟
  لطفا کمی با دید بازتری به مسائل نگاه کنید قرار نیست در دزفول حکومت خود مختار تشکیل دهید دزفول هم گوشه ای از خاک پاک وطن است …..
  و من الله التوفیق

  • منصف says:

   باسلام به عبدالرضا
   بنده به عنوان یک خواننده کامنت شما نظرم را در مورد متن شما خط به خط عرض میکنم :

   حاج آقای قاضی؛ لطفا با این سخنان تنها جاذبه گردشگری دزفول را تخریب نکنید.
   (( پاسخ : این نظر شماست که محترم است اما اهمیتی ندارد زیرا ادبیات تان کاملا بهتان و مغرضانه است.))

   از شما تقاضا دارم کمی به استان های اطراف و نه حتی مراکز آن ها بلکه شهرهایی با جمعیت بعضا نصف دزفول سر بزنید تا متوجه شوید چگونه برای تفریح جوانان فضاسازی می شود!
   (( پاسخ : اولا شک نکنید آقای قاضی بسیاری از شهرهای ایران را دیده و میبینند.
   دوما هر شهری فرهنگ بومی خودش را دارد و شهرهای ایران خیلی با هم قابل مقایسه نیستند.
   سوما عقلای بسیاری از شهرهای دیگر هم با ناهنجاری اجتماعی که به بهانه تفریحات بنا شده مخالفند ظاهرا شما اخبار مملکت را مرور نمیکنید.))
   اینجانب اطمینان دارم منظور حضرتعالی از پیوست فرهنگی ایجاد یگان امر به معروف در علی کله است.به نظر شما اگر این راهکارها موثر بود در این سی و چند سال چرا جواب معکوس داده؟
   ((پاسخ : اولا بسیار بی انصافید که از نیت دیگران خبر میدهید.
   دوما : یگان امر به معروف چیز بدی است؟ یعنی شما با فریضه امر به معروف مشکل دارید؟ اگر اینگونه است باید در دین خود شک کنید.
   سوما : پیوست فرهنگی خیلی فراتر از اینهاست و بیشتر از جنس ایجابی و اجرایی است نه صرفا تذکر و نصیحت.))

   لطفا کمی با دید بازتری به مسائل نگاه کنید قرار نیست در دزفول حکومت خود مختار تشکیل دهید دزفول هم گوشه ای از خاک پاک وطن است …..
   (( متاسفانه باز هم تهمت و افترا زدید زیرا بنظر خیلی از متدینین دزفول آقای قاضی امام جمعه ای بسیار اهل مماشات است ومتاسفانه آنگونه که باید قاطع عمل نمیکنند.
   کدام حکومت خودمختار مردحسابی؟
   ظاهرا شما با فرامین مقام معظم رهبری هم مشکل دارید که امام جمعه هر شهر را بالاترین مقام فرهنگی شهر اعلام کرده اند.
   فراموش کرده اید که ایشان رئیس شورای فرهنگ عمومی شهر هستند؟
   شما اگر خیلی هنر دارید به ایشان تعریض بزنید که چرا بیشتر به مسایل فرهنگی ورود نمیکنند نه اینکه با ادبیات ساده انگارانه (و البته بیا غرض) سعی در جلوگیری از انجام وظیفه آقای قاضی داشته باشید))

   و من الله التوفیق
   (( پاسخ : والله یحب المنصفین))

   • غلامعلی says:

    کمی آرام باش و به اعصاب خود مسلط باش برادر؛
    متاسفانه همین نگاه های سطحی ،محدود و تنگ نظرانه است که دزفول را به عنوان شهر دوم استان و با این همه سرمایه و نیروی انسانی به این حال و روز کشانده است.سرمایه گذاران سرمایشان و نیروهای توانمند توانمدیشان را در جای دیگر خرج میکنند…نرود میخ آهنین در سنگ

 3. دزفولی دیگر says:

  آن زمانی که آقایان نیروهای فرهنگی شهر را به بهانه های مختلف از خود راندند و با انواع برچسبها محبورشان کردند از این شهر مهاحرت کنند آن زمانی که زمین و زمان را به هم دوختند تا به دنیا اعلام کنند که دزفول شهر پارکهای ساحلی است و چنین و چنان است آن زمانی که بقول قدیمی ها اول مناره را دزدیدند بعد فکر جایش افتادند نتیجه این می شود که می بینید مطمئن باشید دیگر هیچ کاری از دست هیج کس برنمی آید هرکاری انجام بدهید برای علی کله به ضد خودش تبدیل خواهد شد اگر بخواهید از ورود دیگران به پارکها جلوگیری کنید ابروی دزفول را می برید و دیگر کسی به دزفول نمی آید اگر درها را باز بگذارید که وضع خرابتر می شود . این پیوست فرهنگی هم هیچ اثری نخواهد داشت اگر قدم به قدم نمازخانه بزنید و بنر امر به معروف و نهی از منکر هم چاپ کنید کسی محل نخواهد گذاشت . اینجا رودخانه است مردم می آیند برای شنا کسی هم که می خواهد شنا کند باید لخت بشود بعد هم می خواهد چادر بزند بعد هم می خواهد برود زیر چادر شما چه می خواهید بکنید می خواهید بروید زیر چادر دنبال زن و بچه مردم که چه می کنند ؟ نمی توانید اقایانی که دروازه ها رابرای گسیل مردم شهر های دیگر به دزفول باز کزدند حالا باید پاسخگو باشند آنهایی که صد تا سایت و وبلاگ توی اینترنت درست گردند و از زیبایی های دزفول تبلیغ کردند حالا بیایند جمعش کنند اما دیگر کار از کار گذشته مگر اینکه رودخانه را خشک کنند

  • امیر says:

   دزفولی عزیز، همشهری خوب من همفکران شما با احداث پتروشیمی ، پالایشگاه ، صنایع فولاد ، کارخانه کربن بلک ، سد سازی ، جاده سازی و هر نوع صنایع سنگین و هر چیز جدیدی به شدت هراسان و دلواپس می شوند و مخالفت می کنند ، با ساخت مراکز درمانی و آموزشی و عام المنفعه نیز که توسط برخی خیرین غیر همفکر شان ساخته شود سخت ضدیت دارند مراکزی که شاید تا دهها سال دیگر نیز دولتها برای دزفول نمی ساختند ،با برگزاری کنسرت وتجمعات ورزشی بزرگ موافقتی ندارندو جدیداً حتی نمایش فیلم های سینمائی تولید داخل که مجوز وزارت ارشاد و دهها سازمان و نهاد را دارند هم مخالف هستند ، حالا هم که صریحاً با توریسم و گردشگری حتی نوع داخلی و وطنی آن ضدیت دارند.امروزه شهر های مذهبی قم ، مشهد ، یزد و… هم در حال تلاش و تکاپوی ایجاد مراکزی تفریحی و گردشگری بزرگ در شهر های خود هستند تا مسافرین را به هر بهانه ای به توقف بیشتر در شهر خود وادار کنند شما در یک کلام بگوئید ما یک روستا ی منزوی می خواهیم دزفول عهد قاجار هم چنین نبوده و به نسبت زمان خود محل عبور .و مرور بوده است .شما در خانواده خود فرزند ، خواهر و برادر تحصیل کرده بیکار ندارید ؟، اصلاٌ طعم رنج بیکاری را تا کنون چشیده اید ؟ این هم جوان مستعد آیا باید مهاجرت کنند و صحنه شهر علما ،فقها ، دانشمندان و سرداران را به مهاجران مناطق محروم وعقب افتاده استان های مجاور بدهند امری که تاکنون رخ داده است . در این عهد بی آبی تمام شهر های کشور حسرت چنین استعداد های بالقوه را دارند و ما با این نگاه تنگ و ترش می خواهیم حتی بدور رودخانه هم دیوار بکشیم ، علی کله را تعطیل کنیم وبه قول آقا محمد که در زیر گفته کاش توضیح می دادند پیوست فرهنگی علی کله یعنی چه ؟! مسجد و مراسم نماز جماعت و دعا که بحمدالله در آن برقرار است ، پیام های تبلیغاتی و مذهبی و بنر هم در آن نصب شده است ، بروشورهای محتوی دستورالعمل های مختلف اخلاقی و انظباتی هم به واردین داده می شود از حضور مامورین انتظامی هم که برخوردار است ، در ماه مبارک رمضان هم که تا هنگام مغرب علی کله تعطیل شده است . تو را بخدا دیگر چه کاری مانده آیا باید مردم با کت و شلوار شنا کنند ؟
   خوب است بدانیم و ببینیم تمام ملت ها و اقوامی که در انزوا بوده اند یا بتدریج مضمحل شده اند و یا همچنان عقب افتاده مانده اند مانند قبایل بومی جنگل های آمازون و افریقا – اما ایران و دزفول سرزمینی است که چهار راه ملل است این تردد ها ، جنگ ها و تجارت های عظیم برای کشور و ملت ما هم آثار زیانبار داشته است و هم مفید اما به هر حال ملت ما را پخته ، آبدیده و در مقابل حوادث و بلایا بیمه کرده است و به جایگاه بلند امروز رسانده دزفول با همه نواقص آن هنوز هم به عنوان یکی از مذهبی ترین و با فرهنگ ترین شهرهای کشور ما شهرت دارد . کاش برخی اینقدر خود را قیم و مدعی العموم مردم نمی دانستند و به درک و شعور مردم …

 4. محمد says:

  پیوست.فرهنگی یعنی چه؟؟ تا کی فقط شعار؟ شمایی که رئیس فرهنگ عمومی هستید پیشنهاد.شما چیست؟ همه میدانند.که مشکلات فرهنگی.بسیاری وجود دارد اما راه حل هم دارند؟ شما که قادر به حلش نیستید.بجای شعار دادن بهتر نیست این.مسولیت را أشغال نکنید.و نگذارید.این مسولیت.ها شما را أشغال کنند؟؟؟؟

 5. امیر says:

  متاءسفم تصورمی کردم سایت منصفی هستند سایت دز مهراب محل تبادل آرا ء ، افکار و نظرات همشهریان و خوانندگان آن است و نظراتی را که حاوی توهین نیست منتشر می کنید ولی نظر قبلی من را که در پاسخ به جناب دزفولی دیگر بود نیاوردید اما نظرات سطحی و مملو از بی انصافی و توهین آمیز به عبدالرضا توسط آقای منصف رو درج کردید .
  خدا عاقبت همه ما را بخیر کند ان شا الله

ارسال نظر

     


-->