بازی مان ندهند! - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
10th، نوامبر 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 10 th نوامبر 2014 ساعت 9:57 ب.ظ | کد خبر: 22665  

تغییر ذائقه ی عمومی مردم در سبک زندگی آن ها تأثیر مستقیم می گذارد. ذائقه های ما که تغییر کرد حتی بدون آن که احساس کنیم جهان بینی ما هم عوض می شود. بنابراین باید بپذیریم که در دنیای امروز تفکری قوی تر است که بتواند ذائقه ی مردم را به آن سمت و سویی که دل خواهش هست هدایت کند.

این مقدمه قرار نیست سرآغاز مقاله ای تحلیلی در باب سبک زندگی اسلامی-ایرانی باشد.بلکه یک هشدار جدی و البته دلسوزانه است نسبت به اتفاقات در حال وقوع در شهری که تا همین امروز دینداری و انقلابی بودن مردمانش عامل اصلی شهرت اش بوده است.

این روزها در شهر ما اتفاقاتی در حال وقوع است که به حسب خوش رنگ و لعاب بودن و چشم گیر بودنشان عقل ها را زائل کرده و توان تحلیل و نگاه درست و عمیق نسبت به این پدیده و پیامد های احتمالی آن را از ما گرفته است.

طرح  منطقه ی آزاداقتصادی از سال ها پیش در کشور ما آغاز و تا به امروز هم ادامه پیدا کرده است . آنان که نگاه های اقتصادی کارشناسانه تری دارند می دانند که اصلاً این طرح به جهت هموار کردن راه ما برای حضور در بازار های جهانی اجرا شد.

با این حال امروز و  با یک نگاه منصفانه می توان فهمید که مردمان شهر هایی که این طرح در آن شهر ها در حال اجرا است تنها تبدیل به کارگرانی شده اند که بار ترخیص و توزیع سرمایه های سرمایه داران را به دوش می کشند و بدون اینکه تبدیل به کار آفرینانی قدرتمند شده و اقدام به ایجاد روابط اقتصادی با بازار جهانی کنند با یک مدیریت غلط به این حال و روز افتاده اند.

از این رو است که این روزها واژه ی «منطقه ی آزاد اقتصادی» هم معنی ارزانی و رسیدن به کالا های لوکس خارجی شده و مردم شهر ما هم به دنبال گرفتن این امتیاز بوده و هستند.

با این حال آن گونه که در مقدمه بیان شد این طرح اقتصادی،تبعات فرهنگی خاص خود را دارد و قادر است ذائقه ی مردم را عوض کرده و جهت نگاه آن ها به زندگی و دنیا را تغییر دهد.این البته قدرت این طرح نیست بلکه از آن جهت است که اجرای طرحی این چنینی مدخل ورود سبک زندگی غرب سکولار به کشور ما است.

پس از اجرای این طرح به مانند آن چه تا کنون در شهر هایی که پیش از ما منطقه ی آزاد اقتصادی شده اند  مردم دارای دغدغه های کوچک می شوند و در کسوت کارگری برای سرمایه داران در می آیند. از این رو است که با شروع این طرح عده ی زیادی مشاغل خود را رها کرده و به کار در گمرک ها و بنادر مشغول می شوند و قید کارآفرینی و تولید را می زنند.

البته نمی توان گفت که مدیران شهری دزفول آگاهانه و مغرضانه دست به اجرای چنین طرحی زده و یا حداقل  مقدمات اجرایش را فراهم کرده اند اما لااقل می توان گفت که این دوستان از تبعات اجرای چنین طرح های اقتصادی بدون پیوست فرهنگی غافل اند که خب این غفلت هم کم چیزی نیست.

با این حال باید گفت که احتیاج است که مسئولان شهری دزفول پیش از اجرای طرح های نظیر «پارک ساحلی دز،مجتمع تجاری مادر و طرح منطقه ی آزاد اقتصادی» با کسب مشورت هایی از چهره های آگاه فرهنگی در جهت طراحی پیوست فرهنگی برای این گونه طرح ها اقدام نمایند.

گفتنی است اگر مسئولان شهری ما به آن چه در این سطور به آن اشاره شد باور ندارند می توانند با چشم یک پژهشگر فرهنگی به آن چه در شهر مشهد مقدس اتفاق افتاده است نظر کنند و تبدیل شدن این شهر معنوی به یک بنگاه بزرگ اقتصادی و بعضاً عوض شدن ماهیت برخی سفر ها به این شهر را مشاهده کنند.

این سخن از آن جهت ببیان شد که ما باید باور داشته باشیم که برای پیشرفت نیاز به توازن وجود دارد و اگر نه ما به توسعه ای کاریکاتوری خواهیم رسید.

دزفول از لحاظ کشاوزی و جذب توریست دارای مزیت نسبی است و از این رو نیازی ندارد که مردمانش به جای کارآفرینی و تلاش در این دو حوزه تبدیل به کارگرانی برای سرمایه داران سود جویی شوند که بدون توجه به مردم خون آن ها را مکیده و تمام ظرفیت های شهر را به سود جیب خودشان اسفاده می کنند.

لازم است که مسئولان شهری دزفول به جای فراهم آوردن مقدمات اجرای چنین طرحی سرمایه های مادی و معنوی موجود را در جهت کمک به پیشرفت در حوزه هایی که مزیت نسبی اقلیم زر پرور دزفول است به کار گیرند.

نظر بینندگان
 1. ناجی says:

  سلام
  خیلی متین و محکم نقد سازنده و ارزیابی دقیق
  جمله ابتدائی (تغییر جهان بینی در اثر تغییر سبک زندگی) خیلی زیبا بود و مهم

 2. مصطفی says:

  سلام
  بسیار خوب و دغدغه مندانه، جای چنین توجهی در این مورد کاملا خالیست
  اما چند نکته کوچک
  ۱-همان طوری که می دانید مناطق آزاد برای رهایی سرمایه گذاران از مشکلات اداری و قید و بندهای زیادی است که در کشور وجود داشته است مثلا سرمایه گذار چندین سال معاف از مالیات است و گمرک هم دیگر مانع صادرات و واردات او نمی شود مثلا همون چیزی که در مورد کشاورزی آقا حامد گفت اگر منطقه آزاد مثلا باشیم به راحتی هم می توانیم جذب سرمایه گذار در این بخش کنیم و هم به راحتی صادرات کنیم.
  ۲-دزفول هم قرار نبوده است منطقه آزاد شود و دزفول قرار است احیانا منطقه ویژه اقتصادی شود که با منطقه آزاد متفاوت است
  ۳-در هر صورت از آنجایی که همیشه سعی کرده ایم از دستاوردهای خارجی ها! به طور کاریکاتوری و به بدترین شکل ممکن استفاده کنیم این هم مورد دیگری است بعضا آنقدر کار آنها خراب می کنیم که خودشان هم شاخ درمی آورند.

 3. سحر says:

  الان کمی دیره برا این صحبت ها!
  به عمل کار برآید…
  ولی وجدانا دوست ندارین یه چرخی با این ماشینای خارجکی بزنین؟!! یه تک چرخ!!!! بابا دستمون رو بشون بسابیم!!! آغا ببینیم فقط!!!!!!!!!!!!!…………..

 4. طهورا says:

  سلام
  با دقت نوشته بودین. خسته نباشید.

 5. امین says:

  آن چیزی که وا اسفا و واحسرتا داره اینه که حزب اللهی ها هم دارن به سوی اشرافی گری حرکت می کنند، بسیار خطر بزرگیه بسیااااااااار

  • سحر says:

   بله!
   صحبت اصلی هم همینه!
   تغییر ذائقه….تغییر سبک زندگی….نهایتا تغییر جهان بینی….

 6. آشنا says:

  به نام او که بی همتاست
  مطلب مفیدی بود.
  به نظر بنده نه تنها شهر ما، بلکه کشور ما در این گونه ماجرا ها دو ایراد عمده داره:
  اول اینکه مردم ما واقعا فقط نتایج کوتاه مدت رو نگاه می کنند. مثلا وقتی می فهمند “منطقه آزاد تجاری” یا حتی وقتی می فهمند “مجتمع تجاری مادر” فورا فکر می کنند که این ها به نفع اوناست و این طرح ها را موجب پیشرفت می دونند در حالی که ….
  دوم اینکه مسئولان ما نیز همانند غربیها به پیوست فرهنگی توجهی ندارند. غربیها حق دارند که به پیوست فرهنگی و… توجهی نداشته باشند زیرا مبنای فرهنگی آنها مبنای لیبرالی و نسبیتی است که در فرهنگ دارند . اما تعجب از ماست که پس از گذشت سی و چند سال از انقلاب اسلامی و این گفته رهبر ما که می فرماید” فرهنگ آن چیزی است که حاضرم جانم را فدای آن کنم “با این وجود هنوز سربازانی ندارند که علاوه بر توجه به مسائل اقتصادی به مسائل فرهنگی نیز توجه کنند….
  به نظر من نیامدن امام زمان کاملا طبیعی است زیرا ما به دنبال پیشرفت و توسعه به معنای غربی آن هستیم و دنبال پیشرفت به معنای اسلامی آن نیستیم که امام زمان بیاید و آن را به ما هدیه دهد….اصلا ما خواستار او نیستیم…

 7. حسام says:

  سلام حامد جان
  درست فرمودی.متاسفانه مسئولین بدون توجه به بحث فرهنگ در هر حوزه ای دارند ورود می کنند انگار یادشون رفته که حضرت آقا فرموده فرهنگ از اقتصاد هم مهمتره.

 8. یاسر says:

  سلام
  الحمدلله
  برای منم سوال بوده و هنوز هم هست که چرا و اصلا چرا چنین طرحی رو به راحتی میشه بهش تن داد؟!!!!!!!!!!!!!!!
  جای بسی ناراحتی و تاسف داره.
  ناراحتی و بغض اونجایی بیشتر میشه که ببینید این کار رو به عنوان یک دستاورد و نتیجه ی مطلوب بیان می کنند که نشان از یک اتفاق عظیم فرهنگی داره.
  یعنی جا داره خیلی خیلی به مسئولین شهریمون تو این قضیه گیر داد و باز خواست قاطعی ازشون کرد.
  ولی چند نکته که به نظرم می رسه:
  در درجه ی اول فهم عمومی مردم ما اینجا و توی این نوع مسائل کجاست؟!چرا هیچ حرفی از لایه ی عمومی مردم شنیده نمی شه؟چرا بحث رایج تاکسی و نانوا و بقال محل و… اعتراض به این اتفاقات نیست و مردم رو توی سکوتی عمیق نسبت به این قضیه می نینیم؟! هان نظرتون چیه راجع به حرفم؟ انتظار خیلی بزرگی از فهم مردممون دارم؟
  نخیر این انتظار بزرگی نیست چرا که مطلوب این بود که مردم شهرمون توی حداقل این سی ساله ی انقلاب اسلامی به این فهم می رسیدن. چرا انتظارم رو از مردمی با این سابقه ی خدمت به اسلام پایین بیارم؟! هیچ دلیلی نیست که سوی اولین انتقادات شدید رو به جای اینکه به مسئولین شهر بگیریم به سوی مردم و فهم اونا نگیریم.
  بله اولین مقصر خود مردم و تک تک افراد جامعه ی مذهبی خودمون هستن. اولین مقصر منم.
  یک سوال خیلی خیلی مهم: چرا بعد از سی سال انقلاب نباید هنوز انتظار تحلیلی درست از طرف مردمون باشیم؟ چرا هنوز میگیم باید مسئولین بکنن و نکنن و انگار مردم کاملا موجوداتی منفعل و بی اراده هستن؟
  خواهش می کنم به مردممون بی احترامی محترمانه نکنیم و از اون ها انتظار تحلیل داشته باشیم. چرا که اولین شرط تربیت صحیح داشتن،توانایی تحلیل و انتخابه. پس لطفا مردممون رو بی تربیت فرض نکنیم و به اونا احترام بذاریم که اونها هم با تربیت باید باشن و همه ی اونها بلا استثنا نخبه و تحلیل گر.
  نوک پیکان دوم انتقاداتم به سمت مسئولینه. فلسفه ی مسئول بودن اینه که فرد مسئول باید دائما خودش رو پاسخگو به خدا ببینه که چقد تونسته برای خیر مردمش تلاش کنه.حرف از تلاش برای خیر مردم یک نکته ی ظریف داره و اون اینکه باید بتونه خیر مردمش رو تشخیص بده و تشخیص خیر از شر هم قطعا نیاز به معرفت و علم داره.پس تکلیف این دوستان مسئول هم روشنه!
  علاوه بر این دوستان! لطفا در مورد مسئولین تصور نکنید که میشه از کار های غلط اون ها گذشت و اغماض کرد که اصلا خطا در مقام مسئول بودن به هیچ وجه قابل چشم پوشی نیست برای نمونه میشه به ادبیات سخن گفتن امام علی علیه السلام با والیانش روجوع بشه و سختی و قاطعیت اون سخنان رو دوباره به خودمون یاد آوری کنیم. پس لطفا اینجا هم به خودمون بی احترامی نکنیم و خودمون رو جسارتا… فرض نکنیم که اجازه ی خطا هر چند کوچک به والیانمون بدیم.
  امان از اینکه کسی فکر بکنه توی یک چیزی علم داره ولی در واقع برّی از هر گونه علمی توی اون مطلب باشه و به خدا پناه می بریم.

  • عبدالله says:

   سلام
   این کامنتتون سوای محتواش چرا اینقدر طولانیه!
   خب همین رو می کردید یه یادداشت!
   لطفاکوتاه و در عین حال گویا کامنت بذارید که بشه خوندش
   یاعلی

  • ریحانه says:

   سلام دوستان
   دیشب بعد از دربی قرمز و آبی ها یه اتفاقی افتاد که نشان از همین تغییر سبک زندگی و تفکرات مردم داره. در حالی که دیشب اولین شب از شبهای ماه صفر بود و پس از پیروزی پرسپولیس هواداران این تیم بدون توجه به ماه حزن اهل بیت مثل شامی ها به دست و پایکوبی پرداخته بودن. نمی دونم ما امام حسین رو تا کجا ویا اصلا برا کجای زندگی مون می خوایم .واسه‌ی عروسی و سبک زندگی و ماشین سوار شدنمون که نباید به امام حسین کار داشته باشیم!!!!! آهان فراموش کردم امام حسین مال خودنمایی های عصر تاسوعا و عاشوراست….

 9. صادق راد says:

  سلام حامد جان
  در عین حالی که به نکات خوبی توجه کردی ولی توی نوشته ی متینت یه جک گفتی که از خنده روده بر شدم :
  ” با کسب مشورت هایی از چهره های آگاه فرهنگی ”
  خیلی ها هم ندید بدید نیستند و بی خودی جو می دهند. این همان تغییر ذائقه هست …

 10. حامد یامین پور says:

  سلام به همه ی شما بزرگوارانی که در زیر این مطلب پیام گذاشته و یا آن را مطالعه کرده اید و متأسفانه حقیر را از دانستن نظرتان محروم داشته اید .
  تمام نظرات شما را خواندم و و از محبت همه ی شما سروران سپاس گذارم.

ارسال نظر

     


-->