15th، سپتامبر 2015
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 15 th سپتامبر 2015 ساعت 11:52 ق.ظ | کد خبر: 34096  

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر بیش از ۱۱ میلیون دختر و پسر در آستانه ادواج قرار دارند که باید زمینه ازدواج آن‌ها فراهم شود در غیر این صورت سن باروری آنها می‌گذرد.

محمد اسماعیل مطلق  در ” همایش تبیین سیاست‌های کلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک” که با حضور جمعی از مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان قزوین در سالن جلسات استانداری قزوین برگزار شد، با اشاره به لزوم هم‌افزایی تمامی دستگاه‌های اجرایی در بحث افزایش نرخ جمعیت اظهار داشت: اگر تمام دستگاه‌های اجرایی به این موضوع ورود پیدا نکند نتایج لازم به دست نمی‌آید.

وی تصریح کرد: براساس آمار سال ۹۰ نرخ باروری متوسط زنان در طول دوران باروری خود، در کشور ۱٫۸ بوده در حالی که امروزه شاهد افزایش سن ازدواج در کشور نیز هستیم تا جایی که سن ازدواج ۴ تا ۶ سال متناسب به هر استان افزایش پیدا کرده که این افزایش سن ازدواج در نرخ باروری زنان نیز تاثیر مستقیم دارد.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان این نکته که سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری در حوزه جمعیت ابلاغ شده است، عنوان کرد: سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری در مورد افزایش نرخ جمعیت کشور ۱۴ بند داشته که به اجرایی در آوردن آن نیاز به هم‌افزایی و مشارکت تمام دستگاه‌های اجرایی دارد.

وی با تاکید به این موضوع که اگر تنها دوسال سن ازدواج در کشور پایین آورده شود نرخ باروری ۲٫۱ رشد پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: باید از تمام ظرفیت‌های موجود کشور از جمله خیران، مسئولان، ائمه‌جمعه و والدین در راستای کاهش سن ازدواج استفاده کرد زیرا بهترین سن باروری سن ۱۸ تا ۳۵ سالگی قرار دارد بنابراین اگر بتوان تنها دو سال سن ازدواج را کاهش داد میزان باروری ۲٫۱ رشد پیدا می‌کند.

مطلق مطرح کرد: در حال حاضر بیش از ۱۱ میلیون نفر آستانه ازدواج قرار دارند که اگر برای آن برنامه‌ریزی نشود، سن باروری خود را از دست می‌دهند که این امر برای جامعه چالش‌های جبران ناپذیری‌ را به همراه دارد این در حالی است که روند طلاق در کشور نیز رو به افزایش است.

وی با بیان این نکته که در سال گذشته ۱۶۳ هزارو ۵۷۲ فقره طلاق در کشور ثبت شده است، گفت: در استان قزوین نیز در سال گذشته بیش از دوهزارو ۵۷۴ مورد طلاق ثبت شده که طبق آمار موجود ۸۰ درصد مطلقه‌ها زیر ۳۰ سال قرار داشته‌اند.

تسنیم

ارسال نظر

     


-->