تاج : ما لغو کنیم بازتاب های منفی اش بیشتر از بازتاب های مثبت است - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
14th، فوریه 2015
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 14 th فوریه 2015 ساعت 10:44 ق.ظ | کد خبر: 27069  

مصاحبه اختصاصی دزمهراب با رئیس اداره ارشاد

 تاج : ما لغو کنیم بازتاب های منفی اش بیشتر از بازتاب های مثبت است

قسمت اول مصاحبه اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب با آقای تاج رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول:

دزمهراب- تاج

دزمهراب:اول تشکر می‌کنم که وقتتون رو در اختیار ما قرار دادید. لطفا بفرمایید که اهم فعالیت های انجام شده اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول در چه حوزه ها و محورهایی بوده است؟

آقای تاج:بخش عمده ای از عملکرد ارشاد در حوزه فرهنگ و هنر هست و بخش دیگر در زمینه حمایت از فعالیت های مساجد دزفول و روستاهای اطراف است. ما در سطح خوزستان دومین شهری هستیم که آمار کانون های فرهنگی-هنری مساجدمان بالاست یعنی ما برای حدود ۱۱۰ کانون رو مجوز صادر کرده ایم.این کانون ها توسط اداره ارشاد از لحاظ امکانات سخت افزاری مانند کتابخانه، کامپیوتر، دوربین فیلم برداری و … حمایت می شوند. همچنین سرانه ای مالی هم به هریک از کانون ها تعلق می گیرد که در تازه ترین سرانه، هفته گذشته مبلغ ۳۰ میلیون تومان، میان ۹۰ کانون توزیع شده است. بنابراین اداره ارشاد در زمینه حمایت از مساجدو مسائل دینی هم فعال است. در کنار اینها ما از سایر برنامه های مناسبتی و یا اردوهای کانون ها حمایت می کنیم. وعلاوه بر کانون ها به موسسات قرآنی نیز مجوز داده و از آنها حمایت می کنیم.

علاوه بر مساجد، ماموریت بعدی مادرحوزه فرهنگ و هنر است که در این حوزه دزفول نسبتا به سایر شهرهای استان نقش فعال تری دارد. دلیل هم برای اینکار داشته ایم مثلا در حوزه ی تجلیل و نکوداشت برای آقای دکتر سهرابی و دکتر ملک آسا این نکوداشت را گرفتیم. در بحث کشاورزی برای تقدیر از مهندسین کشاورزی که تلاش کردندو در زمینه کشاورزی دزفول تحولی پدید آورده اند همایشی برگزار کردیم.

در بحث ورزش هم برای قهرمانان مراسم برگزار کردیم. علاوه بر اینها برای افراد دیگری در حوزه های دینی- آئینی مانند حاج رضا پوررکنی، آقایان حاجی طالب،روحانی نژاد، و وحید تاج و آقای تهرانی مراسم نکوداشتی گرفتیم.یا همان بحث موسیقی ۲۴مقوم رو داشتیم که ما با شوشتر برای این مسئله مشکل داشتیم البته آنها با ما مشکل داشتند،نه ما. برداشت آنها این بود که این موسیقی ۲۴مقوم متعلق به شوشتر است و چرا دزفول به دنبال آن رفته است. خب یک مقداری هم جنگ های خبری و سایتی و مطبوعاتی هم اتفاق افتاد منتها خب این مستنداتی که به سازمان یونسکو دادیم صحت گذاشتند که این متعلق به دزفول است و ثبت کردند گرچه آنها هم ثبت کردند و ما هم اعتراضی نداشتیم که در دو مرحله ما همایش ثبت آن را گرفتیم.در بحث علما یک همایش برای شیخ مرتضی انصاری،آیت الله معزی،آیت الله سعد ،آیت الله مصطفوی گرفتیم .همایشی درباره غدیر داشتیم البته این ها را که عرض می کنم با کمک بسیاری از سازمان ها و نهادها بوده،من جمله امام جمعه محترم و فرماندار محترم و بعضی از ادارات به صورت ستادی کمک کردند.عرض کنم خدمتتون که در برنامه های روزمره مون که هم مشخصه ما در بحث مثلا تئاترش تمام سعی مان این بود که اصالت گویش دزفولی رو که برای خیلی از مردم ناشناخته شده،بخصوص نسل جدید که فارسی صحبت می کنند،امر بدی نیست ،منتها زبان ما،گویش ما اصالتی است که زبان فولکوریک را داشته باشیم. خب دیدیم استفاده از گویش دزفولی در حوزه هنری تاثیر گذار است چه در برنامه های طنز چه برنامه های جدی از گویش دزفولی استفاده کردیم.و بسیاری از مردمی که می آمدند از واژه های قدیمی که امروزه کمتر بین مردم استفاده میشود سوال می کردند،که مثلا فلان کلمه به چه معناست؟پاسخ را که می شنیدند خیلی تعجب می کردند و برایشان تازگی داشت و یکی دیگر از اهداف در بخش نمایشی این بود که یک قشر عظیمی از مردم رو از ماهواره جدا کنیم و من فکر می کنم موفق بودیم وقتی در یک کار نمایش مثل “بی برون” حدود شصت تا اجرا می روند، و ظرفیت سالن کامل تکمیل میشودو از آن استقبال می کنند ،این دال بر این است که مردم استقبال می کنند و علاقه مند هستند به این نوع کار، یک کار آئینی است “بی برون” یک کار سنتی است که فرهنگ و آداب و رسوم مردم دزفول را درمقطعی از زمان نشان می دهد یا مثلا در بحث عروسی ها این اتفاقات افتاده و این رسم ها را بجا آورده اند.

دزمهراب:مراحلی که باید انجام شود تا یک نمایش در شهر به اجرا در بیاد چطور هست؟

تاج:ما یک انجمنی داریم تحت عنوان” انجمن نمایش” که گروه های نمایشی زیر مجموعه های این انجمن به حساب می آیند معمولا می آیند یک تقاضا می دهند و می گویند این متن رو می خواهیم کار کنیم یا فارسی یا محلی است یا نمایشنامه چاپ شده ایست ،ما هیأت نظارت داریم پنج نفر هیأت نظارت هستند که این افراد ابتدا وظایف بررسی متن نمایش را برعهده دارند سپس وظیفه مشاهده تئاتر را پیش از نمایش عمومی برعهده دارند تا در صورت لزوم آن را تایید و یا چنانچه نیاز به ارائه اصلاحیه بود به گروه اعلام نمایند و کار برای نمایش عمومی آماده شود.

دز مهراب: برای اجرای کنسرت موسیقی چطور؟

تاج:چون هنوز ذهنیت هایی درباره کنسرت خواجه امیری وجود دارد عرض کنم ما از آقای خواجه امیری دعوت کردیم و مجوز صادر شد .برای دو شب شش هزار بلیط فروش رفت که این شش هزار بلیط توسط اقشار مختلف جامعه خریداری شده بود.

میخواهم این را بگویم که آقای خواجه امیری که در دزفول طبق فضای به وجود آمده برنامه شون لغو شد جلسات مکرری هم با مسئولین مختلف برای جلوگیری از لغو آن برگزار شد،اکثر مسئولین مخالفتی با برگزاری آن نداشتند و حمایت هایی هم داشتند که کنسرت برگزار شود،اما به دلایلی که در این مقوله نمی گنجد این کنسرت لغو شد.منتها من این نکته رو در اون جلسه به مسئولین دزفول گفتم من انتظارم از شما این است که بگویید که اقای تاج اینکه شما، آقای خواجه امیری رو دعوت کردید که برای مردم این شهر برنامه متنوعی باشد و شش هزار نفر برای دو شب بیایند و بلیط بخرند دستت درد نکنه ولی خواسته ای از شما داریم. قطعا خودم میگم خواسته تون چیست؟ شما بگویید آقای تاج این سه هزار نفر که می آیند و می نشینند دوست داریم فرمانده نیروی انتظامی را دعوت کنیم،رئیس اطلاعات رو دعوت کنیم، فرماندار رو دعوت کنیم، فرمانده سپاه رو دعوت کنیم، امام جمعه را دعوت کنیم، هرکسی که تشخیص بدهید که در رابطه با معضلات و مشکلات تربیتی نسل امروز و خانواده ها می تواند صحبت کند،ناهنجاری های جامعه را مورد بررسی قرار دهد،مثلا ده دقیقه مختصر و مفید پیش از آغاز کنسرت اطلاعاتی به خانواده ها و کسانی که در مراسم حضور دارند،بدهد که مثلا؛اگر دیدید فرزندتون ساعت دوازده آمد خانه این رفتارها رو داشت، مشکلش این است .اگر مثلا این کار ها رو کرد مشکلش این است یه مقداری اطلاعات به خانواده ها بدهید یه ربع بعد برنامه اجرا بشه چه اشکال دارد؟ ما این را در برنامه ای که خاله شادونه در دزفول داشت، اجرا کردیم که خیلی از خانواده ها در سالن کلوپ بودند. یکی از مسئولین نیرو انتظامی صحبت کرد که خیلی هم تاثیر گذار بود و خیلی هم استقبال شد .

اما اینکه مثلا ما بیایم لغو کنیم و بازتاب های منفی اش قبول کنیم بیشتر از بازتاب های مثبت این لغو شدن بود چرا؟ چون ایشون اکثر شهرها برنامه اجرا کرده حالا مثلا چرا دزفول اجرا نداشته باشد.این سوالی است که برای اغلب مردم پیش می آمد و باعث حساسیت های فراوان می شد.

دزمهراب- تاج1

دزمهراب: البته کنسرت متفاوته با آمدن خاله شادونه. چون خاله شادونه بچه ها می آیند ؟

آقای تاج: نه نه،مردم وقتی می آیند با خانواده ها میان سالن ،البته تفاوت داره سالن کنسرت موسیقی پاپ با موسیقی سنتی یه تفاوت هایی فضایی دارد به هر حال موسیقی سنتی فضا آرام باید باشد خیلی از نفس ها باید محبوس باشند سالن محدود باشد مثلا سالن های ورزشی جواب نمی دهد در موسیقی های سنتی اما در بحث پاپ یک مقداری مناسب است ولی چون برنامه ریزی دست خودمان است هیچ مشکلی برای اضافه کردن برنامه برای این نوع برنامه نداریم خود آقای خواجه امیری هم استقبال می کرد و می گفت که، هر برنامه ای که دارید شما قبل از اینکه من بیام شما برنامه اتون رو اجرا کنید.اما برای برنامه خاله شادونه بچه ها که می آمدند مجبور بودند با خانواده بیایند و این استقبال را دوچندان می کرد.چرا که باید پدر و مادر،فرزندشان را همراهی میکردند.

دزمهراب:چرا در برهه زمانی که شما آمدید برگزاری کنسرت مطرح شد؟

آقای تاج:گذر زمان و بوجود آمدن انواع و اقسام شبکه های اجتماعی و ماهواره باعث تغییر ذائقه مردم شد و ما باید کاری می کردیم تا حداقل در محدوده شهر خودمان در مقابله با موج فزاینده ی تهاجم فرهنگی برنامه هایی متناسب با خواسته های جوانان اجرا میکردیم که هم برنامه های مفید و هم دارای ارزش هنری باشند وهم توانسته باشیم خواسته های جوانان را در محیطی سالم تحت پوشش خود قرار دهیم. شما باید قبول کنید که طیف بزرگی از مردم علاقه مند به موسیقی هستند به خصوص موسیقی سنتی در موسیقی سنتی شعرها،اشعار حافظ ،سعدی ،مولانا و اشعار اصیل ایرانی هستند غیر از این که نیست،یک نظر سنجی شده بود که در رابطه با موسیقی هشتاد درصد مردم اعلام کردند به موسیقی زیر زمینی گوش می دهیم یا مثلا برای دیدن موسیقی های آنچنانی به خارج از ایران میروند، یا جذب شبکه های ماهواره ای میشوند.وقتی علت را جویا میشوند ،پاسخ میدهند :”چون شرایط فراهم نشده که ما یک موسیقی سالم و کنترل شده برای خودمون ببینیم هر جا میریم جلوگیری می شود یا لغو می شود. خب ما فکر می کنیم که با لغوشدن یک موسیقی دارای مجوز،خدمتی به جامعه می کنیم چرا که وقتی اینجا جلوی آنها گرفته میشود،به طریق دیگر خواسته هایشان را تامین می کنند.

ضمن اینکه ما برای یک کنسرت موسیقی متقاضی میاد تقاضا می دهد فرم های خاصی است که میاد تکمیل می کند اشعار را ارائه می دهد، نمونه کار را برایمان روی سی دی می خواند بعد اینها می روند استان، استان بررسی می کند اگر گنجایش سالن بالای پانصد نفر باشد می روند تهران،آن جا هم باید تایید کند .اگر خواننده سرشناس کشوری باشد باز هم یک ارتباطی با تهران برقراری می شود که مثلا خواجه امیری که می خواهد بیاید تهران هم در جریان قرار می گیرد. یعنی میخواهم بگویم این همه موانع صورت می گیرد بعد مجوز داده می شود وقتی مجوز صادر میشود باید مراحل زیادی رو در شهر طی کند و هماهنگی های لازم با دستگاه های ذیربط انجام شود تا این برنامه در محیطی آرام به اجرا در آید.حالا با همه این تفاسیر آیا بازهم لازم است جلوی این کنسرت ها گرفته شود؟

دزمهراب:آیا تا حالا شما خودتون در فضای کنسرت حضور داشتید؟

ما طبق وظیفه مون و مسئولیت مون ما باید در کنسرت باشیم

ببین ما با توجه به مسوولیت مون درگیر کار هستیم. وقتی کنسرتی می خواهد اجرایی شود، باید حضور داشته باشیم و در فضا باشیم موارد رعایت شود، اتفاقی نیفته، پس بنابراین هر کنسرتی در دزفول بوده ما بودیم.

ادامه دارد….

نظر بینندگان
 1. حمید says:

  حرفاش منطقی بود، چرا تو عکسها مصاحبه کننده ها معلوم نیس؟ نکنه عکس ها آرشیویه

 2. هادی says:

  شش هزار بلیط برای دوشب یک خواننده، اگه ما محمود کریمی را هم بیاریم اینقدر آدم نداریم.

 3. رضا says:

  اصلا کنسرت خواجه امیری خیلی چیزارو شیونید ازیمه بگیرتش شایدم به خاطر همین ارشاد دزفول جایزه خروس طلایی گرفت>!)

 4. کبلایی حمید says:

  نصف بی فرهنگی های شهر زیر سر همین رئیس اداره فرهنگه!

 5. . says:

  شما بگویید آقای تاج این سه هزار نفر که می آیند و می نشینند دوست داریم فرمانده نیروی انتظامی را دعوت کنیم،رئیس اطلاعات رو دعوت کنیم، فرماندار رو دعوت کنیم، فرمانده سپاه رو دعوت کنیم، امام جمعه را دعوت کنیم، هرکسی که تشخیص بدهید که در رابطه با معضلات و مشکلات تربیتی نسل امروز و خانواده ها می تواند صحبت کند،ناهنجاری های جامعه را مورد بررسی قرار دهد،مثلا ده دقیقه مختصر و مفید پیش از آغاز کنسرت اطلاعاتی به خانواده ها و کسانی که در مراسم حضور دارند،بدهد

  دیدگاه خوبی به نظر میرسه .منطقیه.

 6. هادی says:

  آقای کبلایی، اینجا جای قضاوت بدون دلیل درمورد دیگران نیست. این چه نوع حرف زدنیه، نظرات زیر خبرها در سایت اگه میخواهد قضاوت در مورد کسی بکند باید مستدل و برای بحث باشد نه قضاوت و خدایی نکرده بعضا توهین
  البته با عرض عذرخواهی
  به عنوان مثال باید دید وظایف ارشاد در یک شهرستان چیست، چقدر برای این کار امکانات داره، چه محذوریت هایی داره، کجا عمل نکرده که باید می کرد، کدام مورد عمل کرده که باید نمی کرد و…

  • کبلایی حمید says:

   خوب شما بفرماین چ کرده؟!
   خودش ک توی این گزارش کاری ک توی مصاحبه داره تنها کاری رو ک خواسته بکنه رو اعلام کرده و اونم دعوت خواجه امیری بوده و ایستادن مقابل علمای شهر و شکستن قبح این مسئله. بهر حال ایشون و خیلیهای دیگه مسائل شرعی رو بهتر از علما نمیدونند ک اظهار نظر میکنند.
   آها
   راستی چنتایی هم تئاتر برگزار شده که اگر رقاصی ها و … ی توش رو در نظر بگیریم، ارشاد فقط مجوزش رو داده.
   بنده خداها تمام کارهاشون رو کردن و فقط یک مجوز گرفتن از ارشاد بوده. تا حالا تئاتر سفارشی توی شهر دیدین؟؟؟
   اگر کاری دیگه هم کردن بفرماین؟!

 7. پسر دزفولی says:

  حالا قبل کنسرت هایی که توی برج میلاد برگزار میشه فرمانده نیروی انتظامی یا فرمانده سپاه یا رییس اطلاعات یا امام جمعه یا غیره میان خطابه می کنن؟؟اصلا صحبت کردن در مورد معضلات تربیتی چه ربطی به کنسرت داره؟اصلا ملت میان کنسرت که از معضلات در امان باشن !!والاه………من نمی دونم چرا قانونای دزفول با همه جا فرق داره!!

  • کبلایی حمید says:

   حالا اگر توی این شهر کنسرت برگزار نشه آسمون ب زمین میاد؟
   خیلی کسی راغب هست کنسرت بره؛ میتونه بره اهواز و …

 8. 313 says:

  در جواب دوستان عزیز، بنده یه گوشه ای از مصاحبه ای رو که چند روز پیش درسایت ها منتشر شد رو یادآور میشم:

  فرهاد جاموسی با انتقاد از عملکرد رئیس فرهنگ و ارشاد شهرستان مبنی بر ارسال ۲ نامه به اداره کل استان، گفت: جای تعجب دارد، چرا آقای تاج با علم به اینکه ما به صورت کاملا مشخص درخواست کنسرت داده ایم نامه دوم را نیز که با همین محتوای درخواست برای برگزاری کنسرت رضا صادقی است را به استان ارسال کرده است؟ قصد پیش داوری نداریم ولی اقدامات وی در این چند روز در لغو کنسرت بی تاثیر نبوده است.
  فرمانداری همچنان درحال پیگیری
  فرماندار ویژه دزفول نیز که همیشه خود را از حامیان برگزاری کنسرت در شهرستان می داند، به خبرنگار ما گفت: در چهارچوب قوانین و مقررات در حال پیگیری اخذ مجوز هستیم که قطعا تا رسیدن به نتیجه مطلوب دست از تلاش برنخواهیم داشت.
  حبیب آصفی اظهار کرد: ما یقین داریم که در این امرکارشکنی صورت گرفته و تشکیلات ارشاد در خصوص برگزاری کنسرت ظالمانه در حق دزفول جفا کرده اند اما مطمئن باشند که ما همچنان پیگیر امر هستیم.

  منبع: سایت دز ان ان کد خبر: ۵۹۶۲۹

  • سلام says:

   سلام
   کاش از حضور جناب آقای فرماندار و آقای جاموسی در کنسرت آقای تاج تصویربرداری میشد تا یه سری حرف ها نه از طریق نامه نگاری و رسانه ای شدن گلایه ها که از طریق عکس های بدون شرح نمایش داده بشه …
   اگه معتقد به کارشکنی تشکیلات ارشاد هستند حضورشون در برنامه ی مذکور توجیه شدنی نیست …
   کاش اگر روزی به اسم “شجاعت” انگشت اتهام را به سمت شخصی نشانه گرفتیم و شبکه های اجتماعی مختلف را با سطرها و حرف هایمان پر کردیم جرات قبول اشتباه را هم به خود بدهیم که این بی شک “شجاعت” بیشتری می طلبد ….

ارسال نظر

     


-->