تاج: از این نوع حرکت ها به نحو شایسته میشود در جهت اهداف نظام هم استفاده کرد! - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
16th، فوریه 2015
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 16 th فوریه 2015 ساعت 1:00 ب.ظ | کد خبر: 27113  

قسمت دوم مصاحبه اختصاصی پایگاه  خبری تحلیلی ، دزمهراب با آقای تاج رئیس اداره فرهنگ و ارشاد دزفول

IMG-20150210-WA0069

دزمهراب: پاپ در دزفول برگزار نشده و معمولا کنسرت ها در دزفول به صورت سنتی برگزار شده است. بنابراین یک مقدار فضایی که ایجاد میشه با تمام این چیزهایی که شما فرمودیدبالاخره فضا از دست می رود چون یک مقداری آهنگ پاپ متفاوت با موسیقی سنتی است. نکته بعد اینکه به نظرم خیلی از دوستانی که با برگزاری این کنسرت مخالفت کردند، بابت این بود که اجرای این کنسرت شروعی برای برگزاری کنسرت های بعدی و با وضع بدتر نباشد؟

آقای تاج: ببینید مجوز در نظام جمهوری اسلامی صادر می شود یاباید قبول کنیم یا قبول نکنیم. در سیستم تشکیلاتی ارشاد شرایطی وجود دارد که به موسیقی پاپ هم مجوز داده میشود و این کنسرت ها در خیلی از شهرهای ایران انجام میشوند ،درفول هم جزء شهرهای ایران است و جوانان علاقه مندی دارد که یکی از شرح وظایف ارشاد هم پیگیری و پاسخگویی به نیازها و مطالبات آنها در حوزه ی این موسیقی است، به هر حال احترام به این مجوز باید باشد چرا که این مجوز توسط یکی از دستگاه های وزارتی در نظام جمهوری اسلامی صادر میشود پس باید مانند باقی قضایا، تابع قانون باشیم.ولی اگر موسیقی پاپ هم مشکلی دارد باید این مشکل در سطح کل کشور بررسی و حل شود.به همین دلیل یک عده ای هم طرفدار این قضیه اند و این سوال در ذهنشان ایجاد می شود که چرا در سایر شهرستان ها این کنسرت ها اجرا می شوند ولی در دزفول نه؟ما باید پاسخ قانع کننده ای برای آنها داشته باشیم.

من فکر می کنم از این نوع حرکت ها به نحو شایسته میشود در جهت اهداف نظام هم استفاده کرد(مثل مثالی که برایتان زدم) یعنی واقعا همه این خانواده ها که از این کنسرت ها استقبال میکنند به نوعی بخشی از تفریحات روزانه ی خود را به این برنامه اختصاص می دهند.

دزمهراب: گاهی نکته این هست که مخالفین نمی خواهند قبح شکنی شود؟

آقای تاج:ما خودمان هم به این مسائل اعتقاد داریم وکاملا مقید به اجرای آنها هستیم و تاکنون چنین اتفاقی هم در دزفول نداشته ایم .از همه مهمتر حضورمان در آن مراسم است، اعضای گروه موسیقی هم اکثرا آگاه به این مسئله هستند که قبح شکنی نکنند و در راستای سیاست ها و اهداف مجوزی که صادر میشود عمل می کنند.حالا شاید در برخی از شهرها هم چنین اتفاقاتی افتاده باشد اما راه حل آن لغو کلی این گونه کنسرت ها نیست بلکه باید با تامل و طمانینه نسبت به جلوگیری هرگونه ناهنجاری در برگزاری این کنسرت ها اقدام کرد.

به هرحال وظیفه ی ما این است که در برنامه ریزی هایمان همه افراد جامعه را لحاظ کنیم و سعی داشته باشیم با برنامه های متنوع و هنری نسبت به جذب علاقه مندان اقدام نماییم.این عمل باعث میشود که آنها هم به ما اعتماد کنند و به برنامه های پیش بینی شده ما اعتماد کنند ،همین موضوع سبب میشود که برخی از مخاطبان ماهواره ها را با برنامه ریزی صحیح جذب اینگونه برنامه ها کنیم.

فکر کن یک خانواده از چهار روز پیش درگیر بلیط بود میاد پیش من می ره جایی دیگه بلیط میخره هماهنگی میکنه و… یعنی در گیر می شود ما چه بخوایم چه نخوایم.

 

دزمهراب:علمکرد و عناوین برنامه هایی را که انجام داده اید رو توضیح بدهید؟

آقای تاج:در عملکرد خیلی برنامه هست در شش ماه قبلی که من فهرست وار یک اشاره ای کنم . بحث همایش نمادین امام رضا که در روز میلاد امام رضا انجام شد وخیلی در کشور سر وصدا کرد. از مقام علی حرکت کردیم به طرف آستانه سبزقبا سه نفر از خادمین امام رضا رو دعوت کردیم که پرچم بارگاه امام رضا که پیشاپیش این مسیر حرکت کردند اونها رو بردیم بیمارستان غدیر دزفول دیداری با مجروحین و مسوولین و بیماران داشتند.برگزاری کنسرت ها جای خودش داره، مراسم تجلیل از خبرنگاران رو داشتیم بیش از ده تا نمایش داشتیم هم طنز هم جدی هم تعزیه داشتیم که انجام شده. نمایشگاهی داشتیم تحت عنوان بدرقه با موضوع دفاع مقدس بود در هفته دفاع مقدس در سالن بنیاد شهید در خیابون آفرینش که سی تا عکس از آثار یکی از هنرمندان دزفولی مقیم تهران بود.حدود ده نمایشگاه آثار هنرهای تجسمی را داشتیم در موضوعات مختلف طبیعت، آزاد رو داشتیم. همایش تخصصی شعر رو داشتیم به نام “داروج” جلسات ماهانه انجمن شعرمون رو داریم جلسات هفتگی داریم هر پنجشنبه ما انجمن مون کلاس های نشست های نقد و بررسی شعر را دارند یعنی در این سالن جمع می شوند هر کس خواست میاد شعرش خوانده می شود نقد و بررسی می شد نقاط ضعف و قوتش گفته می شود.

برنامه های آینده هم داریم که درصدد هستیم تا در نیمه دوم سال جاری انجام بشوند.به عنوان مثال در نظر داریم که تعداد کانون های خود را افزایش دهیم چون اعتقاد داریم این کانون ها با وجود بچه های مسجد و بسیجی و روحانی مسجد می توانند به یک قطب بسیار مهم فرهنگی مسجد تبدیل شوند و خیلی از برنامه های هنری در شهر را اجرا کنند.جالب است بدانید که کانون فرهنگی،هنری طیار مسجد جامع شهرک محمد بن جعفر علیه السلام در جشنواره ای کشوری که حدود هشتصد کانون برتر کشور در آن حضور داشتند موفق شد میان پنج کانون برتر قرار گیرد.

 

دزمهراب:برنامه های آینده ی اداره پیش بینی شده؟

آقای تاج:برنامه هایی آینده در همین چهارچوب انجمن ها هستند. یعنی پیش بینی شده همایش های شعر ماهانه ای که پیش بینی شده . برگزاری کلاس های آموزش فیلم سازی کارگردانی بازیگری فیلم نامه نویسی که توسط انجمن سینمای جوان الان دارند ثبت نام شدند و آزمونش هم برگزار شد که ان شاالله از این ها تعدادی از اینها انتخاب می شوند و در کلاس های انجمن شروع به کار می کنند چهار تا نمایشگاه تجسمی پیش بینی شده در آینده که ان شاالله در مجتمع سینمایی و سالن کوثر انجام خواهد شد. سه تا نمایشگاه کتاب داریم در آینده که باز در سطح شهر یکی در خود سالن در مدرس یکی در کوثر و یکی در محلی می گردیم که این هم اجرا شود . نمایشگاه خوشنویسی داریم تدارک می بینیم که در نیمه دوم سال انجام می گیرد.و باز فعال کردن خود کانون ها اکثرا در مساجدشون برنامه دارند به مناسبت های مختلف برنامه می خواهیم ازشون که به نظر من کار بسیار ارزنده ای است و اردوهای تفریحی است که ویژه همین کانون های مساجدند که انشاالله انجام می شوند. خیلی برنامه هست مثل جنگ شادی در بهمن ماه سه تا کنسرت پیش بینی شده و…

ببین ما سعی کنیم دنبال برنامه هایی باشیم که خواسته های مردمی که علاقه مند هستند تامین شود و هم اینکه به هرحال انهایی که احساس می کنند فضا ممکنه ایجاد مشکل کنه یک مقداری رفع ابهام شود.

IMG-20150210-WA0070

دزمهراب:شما خانواده ، اسوه های دینی و مساجد رو به عنوان محورهای کارهای خودتون عنوان کردید. از لحاظ اجرایی این محورها چگونه عمل خواهید کرد؟

آقای تاج:ببین ما در سه همایش که داشتیم آقای حاج آقای راستگو یک هفته اینجا بودند حدود دویست نفر ثبت نام از طرف خانم ها بود که توسط اقای راستگو تدریس می شد. سه مورد دیگر مشابه این داشتیم یک استاد بود باز دعوت ش کردیم باز همین به تعداد به مدت یک هفته امد اینجا . یک نفر رو از مشهد دعوت کردیم … هم همین اتفاق افتاد یعنی ما در این سه همایش که عمده هم برای خواهران بودند آقایان خیلی کم بودند. این برای افراد شرکت کننده شروعی بود برای گرفتن مهدکودک های قرآنی شون که برای این که مجوز بگیرند یکی از آیتم هایی که اون سازمان برای مجوز می خواهد دیدن این دوره است. شما وقتی می آیند و این دوره ها رو می بینند یک تعدادی کودک در اختیارشون قرار می گیرد بر اساس اون آموزه هایی که در این دوره های یاد گرفته عمل می کند دیدگاه های اون آقای راستگو یا آن خانمی که امد قطعا می تواند تاثیر بسیار خوبی بگذارد. یا همین موسسه های قرآنی مون آموزشگاه های که در چندین رشته ثبت نام می کنند و مسائلی که دعوت به کار می شوند که اکثرشون معلم های پرورشی یا کسانی که به نوعی ارتباط دارند با این نوجوان ها مون یا کسانی که می خواهند متقاضی مهد کودک باشند اینها باید با دیدگاه های دینی و اعتقادی آشنا شوند.آموزشی که در این رابطه باید باشد و تاثیر خودش رو در فضای فرهنگی دارد .

باتوجه به اینکه سال فرهنگ هم هست و حضرت آقا تاکید داشتند بر حمایت و تایید تشکل های فرهنگی برای موسسات خود جوش و دولتی نیستند آیا سازوکاری تدارک دیده شده برایشان برای تایید و حمایت و میدان دادن بهشون؟

آقای تاج: یکسری گروه ها به نام NGOاین ها می آیند و یک اساسنامه خاصی دارند شرح وظایفشون باید تعریف شده باشد آنهایی که مرتبط با ما هستند تا آنجایی که ما در توانمان باشد کمک می کنیم .آنهایی که در بحث فرهنگ و هنر اند کلا دغدغه اشون امکانات فیزیکی سالن ها و دفاترشون باشد معمولا با این نوع گروه ها همکاری بسیار خوبی داریم. در بحث زیر مجموعه هامون که وابسته به ارشاد هستند مثل انجمن های فرهنگی و هنری. یک بخشی هم زیر نظر نظارتیمون هستند مثل اموزشگاه های فرهنگی هنری،چاپخانه ها،دفاتر مطبوعاتی،عرضه محصولات فرهنگی،کانون های تبلیغاتی،برای تا جایی که بتوانیم کمک می کنیم البته در چارچوب قانون مثلا مواردی داشتیم در یک مقطع زمانی اومدن در بحث اشتغال زایی شغلی را تعریف میکنند ، که من در این حرفه ای که دارم انجام می دهم می خواهم چهار نفر رو مشغول به کار کنم و مبلغی براش در نظر می گرفتند.در بحث اجرایی چاپ کتابی هم به گروه های مختلف و فردی مون به هر حال کمک هایی انجام می گیرد.در بحث موسسه های قرآنی حمایت هایی انجام میشود ،کانون های فرهنگی –هنری مساجد جزء مراکزی هستند که مساعدت های بسیار خوبی با آنها جهت رشد و ارتقا فرهنگ و هنر دینی میشود.در بخش آموزش از لحاظ امکانات زیربنائی به برگزار کنندگان کلاس های دینی و عقیدتی کمک و مساعدت میشود و در مجموع هرآنچه که در جهت اهداف نظام جمهوری اسلامی باشد از هیچگونه کمک و مساعدتی از آن دریغ نخواهد شد.

نظر بینندگان
  1. رضا says:

    لازم نیست ارشاد از سازمانهای مردم نهاد حرف بزنه،همین سازمانها بعضا مناسبتر و مفیدتر از اداره ارشاد اسلامی که بلد نیست اسلامو درست پیاده کنه عمل کردن

ارسال نظر

     


-->