تفاوت خادمی مساجد در داخل و خارج کشور - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
30th، می 2016
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 30 th می 2016 ساعت 3:10 ب.ظ | کد خبر: 43660  

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: مردم ایران خدمت به مسجد و خادمی و امام جماعت بودن را یک ثواب برای خود می‌بینند، در حالی که در خارج از کشور کمتر چنین چیزی مشاهده می‌شود.

ابوذر ابراهیمی ترکمان، ریس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت دهه تکریم مساجد درباره اهمیت تکریم مساجد و شناسایی کارکردهای آن، به خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس گفت: همه ما می‌دانیم که انقلاب اسلامی ایران از مساجد آغاز شد، حضور در مساجد و تقویت آنها قطعا به عنوان یک پایگاه و نقطه عطف فرهنگی و تمدنی برایمان بسیار مؤثر و مفید خواهد بود.

وی در ادامه اظهار داشت: سبک زندگی ما کاملا متأثر از مساجد است بنابراین نباید هیچگاه خود را از این پایگاه‌ها محروم کرده و همیشه باید ارتباطمان را با مساجد حفظ کنیم.

ترکمان با اشاره به اینکه باید به سمت تقویت کارکرد مساجد حرکت کنیم،‌ توضیح داد: مساجد بسیاری در سراسر دنیا به ویژه کشورهای اسلامی وجود دارد، وضعیت این مساجد باید به روز شده و از هر شرایطی بهبود پیدا کند، کارکردهای مساجد هم باید همچون گذشته تقویت شود.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه یادآور شد: شاید به این نتیجه رسیده باشیم که اوایل انقلاب مساجد ما پررونق تر بود، بله همینطور است چرا که در ایام تابستان در زمان‌های دیگر برنامه‌های فوق العاده شامل اوقات فراغت دانش‌آموزان و کودکان و نوجوانان برنامه‌ریزی صحیحی صورت می‌گرفت البته این برنامه‌ها الان هم هست منتها باید به‌روز رسانی و باب میل بچه‌ها باشد.

وی با تأکید براینکه باید کاری کنیم تا حضور مردم در مساجد پررنگ تر شود، توضیح داد: مردم اگر احساس کنند مسجد می‌آیند هم از معنویتی برخوردارمی‌شوند و هم از سخنان مفید واعظان و امامان جماعت برخوردار می‌شوند قطعا در مساجد حضور پررنگی پیدا خواهند کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین یادآور شد: ‌بنده به اطمینان بگویم که لحظات عمر کسی که در مسجد حضور دارد جزو ساعات زندگی‌اش محسوب نمی‌شود، مسجد خانه خدا و محل نزول برکات الهی است، خدمات مساجد هم باید مناسب مومنان و نمازگزاران بوده، رواق‌ها و شبستان‌های مساجد می تواند بهترین جاذبه‌ها را برای مومنان داشته باشد.

وی درباره شرایط مساجد در خارج از کشور گفت: مساجد خارج از ایران مقررات خاص خود را دارند و مثل ایران نیست که  مساجد مردمی هدایت شوند، بنابراین ائمه جماعت آنها مقررات دولتی دارند و مردم شاید نقش فعالی را که در ایران شاهد آن هستیم، بازی نکنند.

ابراهیمی ترکمان همچنین اظهار داشت: مردم ایران خدمت به مسجد و خادمی و ائمه جماعت بودن را یک برای خود می بینند در حالی که در خارج از کشور کمتر چنین چیزی مشاهده می‌شود، به همین دلیل هر کسی در مسجد هر کاری را که از دستش بر آید، انجام می‌دهد و اینطور نیست که حتما خادم مسجد، مسجد را تمیز کند، یا مثلاً زمانی که در ایام عاشورا احسان می‌دهند، حتماً متصدیان مسجد این کار را بکنند. اما در خارج از کشور کمی این مسئله متفاوت است.

نظر بینندگان
  1. محمد says:

    سلام
    تو رو خدا از خادم و امام جماعت مسجد حرف نزنین که ما دل خونی از امام جماعت و بالاخص خادم مسجد داریم.
    امام جماعت بدلیل به توجهی به مشکلات مسجد و خادم بدلیل …
    نمی گم کدوم مسجد ولی شهره خاص و عام هستیم.

ارسال نظر

     


-->