توصیه های حضرت امام(ره) به عروسش - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
21st، نوامبر 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 21 st نوامبر 2013 ساعت 1:47 ب.ظ | کد خبر: 9695  

امام خمینی ۵ آبان ۱۳۶۳ اثر ارزشمند آداب الصلات را به عروس خود سرکار خانم دکتر فاطمه طباطبایی اهدا می کند و  ضمن آن نصایحی چند خطاب به همسر حاج احمد آقا می فرمایند. که در ادامه می خوانید:

بسمه تعالی

افسوس که عمر در بطالت بگذشت با بارِ گنه بدون طاعت بگذشت‌ / فردا که به صحنه مجازات روم گویند که هنگام ندامت بگذشت‌

کتاب «آداب الصلوه» را که به دختر عزیزم فاطی – که خدایش از مُصلِّین قرار دهد – اعطا می‌نمایم، از تاریخ اتمام آن بیش از چهل سال می‌گذرد. (۲) و قبل از آن – به چند سال – کتاب «سرّ الصلوه» را تمام نمودم. و از آن سال‌ها تاکنون بیش از چهل سال می‌گذرد‌(۳) و من نه اسرار صلاه را دریافتم، و نه به آداب آن پرداختم، که یافتن غیر از بافتن است و ساختن جدا از پرداختن. و این کتاب‌ها حجّتی است از مولا بر این عبد بی مایه. و به خدای تعالی پناه می‌برم از آن که مشمول آیه شریفه کمرشکن لِمَ تَقُولُونَ ما لا تَفْعَلُونَ. کَبُرَ مَقْتاً عِنْدَاللهِ انْ تَقْولُوا ما لا تَفْعَلُونَ (۴)باشم، و پناهی جز رحمت واسعه‌اش ندارم.
و توای دخترم! امید است که توفیق به کار بستن آداب این معراج بزرگ الهی را داشته باشی و به راهنمایی این بُراق الهی از بیت مظلم نفس هجرت کنی الی‌الله. و به خدای بزرگ پناه می‌دهم تو را از آنکه مطالعه این اوراق بر تعلّقات نفسانیه‌ات نیفزاید و تو را چون نویسنده ملعبه شیطان نکند. دخترم! هر چند در تو به حمدالله لطافت روحی یافتم که امید آن است که هدایت الله شامل حالت شود وبا عنایت او – جلّ و علا – از چاه عمیق طبیعت خلاص شوی و به صراط مستقیم انسانیت راه یابی، لکن از کید شیطان و نفس خطرناکتر از آن غافل مباش و به خدای بزرگ پناهنده شو انَّهُ رَحیمٌ بِعِبادِه.‌(۵)
دخترم! اگر از مطالعه این اوراق خدای نخواسته نتیجه حاصل نشود مگر خودنمایی و مجلس آرایی و سر توی سرها آوردن، بهتر است از مطالعه آن صرف نظر بلکه احتراز کنی که مبادا چون من گرفتار تأسف شوی. و اگر – ان شاء الله – خود را مهیّا کنی که از مطالبی که از کتاب و سنّت و اخبار اهل بیت عصمت و افادات اهل معرفت اخذ شده است به جان استفاده کنی و استعداد و لطافت قریحه‌ای را که خداوند عطا فرموده به کار اندازی، بسم الله! این گوی و این میدان.
امید است در این معراج انسانی و معجون رحمانی‌(۶) دل از غیر خالی کنی و با آب حیات، قلب را شستشو دهی و چهار تکبیر زده، خود را از خودی برهانی تا به دوست برسی وَ مَنْ یَخْرُجْ مِنْ بَیْتِهِ مُهاجِراً الَی اللهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ یُدْرِکْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ اجْرُهُ عَلَی‌الله. (۷)
بارالها! ما را مهاجر الی الله و رسوله قرار ده و به فنا برسان، و فاطی و احمد را توفیق خدمت عنایت کن و به سعادت برسان. والسلام.(صحیفه امام، ج۱۹، ص ۹۰ و ۹۱)

۲ صفر المظفر ۱۴۰۵ – ۵ / ۸ / ۱۳۶۳
روح الله الموسوی الخمینی‌
۱)-همسر آقای سید احمد خمینی.
۲)- تاریخ اتمام «آداب الصلاه»: ۲ ربیع الثانی ۱۳۶۱ برابر با ۳۰ فروردین ۱۳۲۱ است. آداب الصلاه: ۳۱۸.
۳)- تاریخ اتمام «سرّ الصلاه»: ۲۱ ربیع الثانی ۱۳۵۸ برابر با ۱۹ خرداد ۱۳۱۸ است. سرُّ الصّلاه: ۱۱۷.
۴)- سوره صف، آیه ۲ – ۳: «چرا چیزی به زبان می‌گویید که در مقام عمل خلاف آن می‌کنید؟ خدا را سخت به غضب می‌آورد این که سخنی بگویید و خلاف آن عمل کنید».
۵)- بدرستی که او (خداوند) به بندگان خود، مهربان است.
۶)- نماز.
۷)- سوره نساء، آیه ۱۰۰: «و هرگاه کسی از منزلش برای هجرت به سوی خدا و رسول او بیرون آید و در سفر مرگ وی در رسد، پس اجر و ثواب او بر خداست».
2224
نظر بینندگان
  1. ریحانه says:

    خداوند بر توفیقات وتاییدات خانواده و اهل بیت امام بیفزاید وآنها را از شر شرور وآفات نفوس در امان بدارد انشاالله

ارسال نظر

     


-->