جشنواره سیر در دزفول آغاز شد - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
26th، مارس 2018
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 26 th مارس 2018 ساعت 10:36 ق.ظ | کد خبر: 55075  
مدیر پایگاه میراث ملی گندی شاپور از آغاز جشنواره سیر در آرامگاه یعقوب لیث صفاری در دزفول خبر داد و گفت: جشنواره با برنامه های متنوعی مثل نمایشگاه صنایع دستی تا ۱۳ ادامه دارد.

یعقوب زلقی  اظهار کرد: جشنواره شکرانه برداشت سیر تحت عنوان جشنواره سیر جندی شاپور از روز گذشته آغاز به کار کرد؛ چون خواستگاه آن ریشه جندی شاپوری دارد و در دوره ساسانی ها در اینجا کشت می شد.

وی با اشاره به اینکه جشنواره از امروز شروع و تا ۱۳ فروردین ادامه دارد، افزود: این منطقه میزبان یکی از مناطق مهم برداشت سیر در کشور است و خواستگاه تاریخی دارد؛ سیر تولیدی آن هم مرغوبیت و شهرت بسیاری هم دارد.

مدیر پایگاه میراث ملی گندی شاپور با اشاره به اینکه از ۱۸ قرن قبل کشت سیر را در این منطقه انجام می دادند، تصریح کرد: جدای از بحث گردشگری و میراثی در حال معرفی ظرفیت جدید گردشگری کشاورزی هستیم؛ در واقع گردشگری کشاورزی سیر را در مکان تاریخی اجرا می کنیم.

زلقی با اشاره به اینکه مکان برگزاری جشنواره  در آرامگاه یعقوب لیث صفاری داخل عرصه شهر تاریخی جندی شاپور است، گفت: در کنار بحث سیر یعقوب لیث نیز معرفی می شود.

وی عنوان کرد: تمام ظرفیت های تاریخی ـ باستانی این شهر تاریخی را به صورت چشمی یا بازدید میدانی و همچنین در قالب کاتالوگ، بروشور و برگزاری چنین جشنواره هایی معرفی می کنیم.

مدیر پایگاه میراث ملی گندی شاپور یادآور شد: کار به این بزرگی را در یک روستا انجام دادیم و از تمام ظرفیت های مردمی از جمله بسیج و سپاه استفاده شده و برای راه اندازی این جشنواره بیش از چند صد نفر نیرو با ما همکاری داشتند.

زلقی ادامه داد: بیش از چند هزار سرویس نخاله و پسماند شهری از آنجا انتقال دادیم چون محلی برای دفن و انباشت زباله نداشتند.

وی با اشاره به توزیع بیش از ۳۰ هزار بروشور گفت: در قالب جشنواره سیر برنامه های متعددی از جمله ارائه صنایع دستی در نمایشگاه، برپایی نمایشگاه عکس و پوستر، موسیقی محلی، ایستگاه نقاشی ـ خطاطی و نمایشگاه اقوام را داریم؛ همچنین تمهیدات برای استقرار و پذیرایی سه هزار نفر در افتتاحیه انجام شده است.

مدیر پایگاه میراث ملی گندی شاپور عنوان کرد: چند چادر بختیاری نیز راه اندازی و ایستگاه عکاسی با لباس بختیاری طراحی شده است؛ همچنین این لباس ها برای فروش هم عرضه می شود.

زلقی با اشاره به اینکه با دوغ، نان محلی و غذای سنتی از مهمانان پذیرایی می شود، اضافه کرد: بافت قالی، جاجیم و گلیم به صورت زنده توسط هنرمندان انجام می شود.

وی خبر داد: نمایشگاه صنایع دستی را به صورت سرپوشیده با بیش از ۴۰ غرفه برپا کردیم؛ صنایع دستی مانند کپو و جاجیم، صنایع سنتی و غذایی هر کدام به صورت مجزا غرفه دارند.

مدیر پایگاه میراث ملی گندی شاپور اظهار کرد: المان بزرگی به شکل گلدان سیر را در ورودی جاده شوشتر ـ دزفول نصب کرده و تمامی مسافرانی که تردد می کنند یا اسکان دارند آن را مشاهده می کنند.

زلقی با اشاره به اینکه کیوسک های از من بپرس نیز به صورت شبانه روزی با استقرار کارشناسان فعال هستند، گفت: در آرامگاه یعقوب لیث نمایشگاه پوستر و عکس هم راه اندازی شده است. مهر

ارسال نظر

     


-->