جنگل های زاویه‌ دزفول به مناطق حفاظت‌شده می‌پیوندد - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
8th، ژوئن 2016
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 8 th ژوئن 2016 ساعت 4:20 ب.ظ | کد خبر: 43999  

رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول از تلاش جهت الحاق جنگل‌های زاویه‌ دزفول به مناطق حفاظت‌شده جهت حفاظت بیشتر از این جنگل‌ها خبر داد.
فرهاد قلی‌نژاد اظهار کرد:با اشاره به وقوع یک فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های دز در منطقه زاویه‌های دزفول در پی این آتش‌سوزی، جنگلبانان اداره منابع طبیعی و ماموران یگان حفاظت محیط زیست دزفول در محل حاضر شدند و آتش‌سوزی با همکاری افراد محلی مهار و از خسارت بیشتر به عرصه جنگل جلوگیری به عمل آمد .

وی با تقدیر از تلاش جنگلبانان و همکاری ساکنان محلی دز در مهار آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها افزود: هر ساله در جنگل‌های دز شاهد آتش‌سوزی هستیم و دلیل عمده این آتش‌سوزی‌ها بی‌احتیاطی گردشگران و استفاده‌کنندگان جنگل رخ می‌دهد. در آتش‌سوزی اخیر نیز تقریبا ۱٫۶ هکتار از جنگل زاویه‌ها در آتش سوخت.

قلی‌نژاد با بیان این‌که مهار آتش‌سوزی‌ها و به ویژه پیشگیری از آن نیازمند تامین امکانات مناسب و کافی است، ادامه داد: جنگل‌های زاویه‌ها و عباس‌آباد از جمله پوشش جنگلی حاشیه رودخانه دز است که زیستگاه انواع گونه‌های گیاهی و جانوری است و در جنوب شهرستان دزفول واقع شده است. پوشش گیاهی این جنگل‌ها، نوعی صنوبر به نام پده و درختان گز، کنار و جاز است.

وی گفت: جنگل‌های زاویه‌ها از مناطق مهم گردشگری دزفول است و به دلیل فاصله نزدیک این جنگل‌ها به شهر، مورد استقبال وسیع گردشگران قرار می‌گیرد و حضور گردشگران در این جنگل‌ها موجب وقوع حوادث آتش‌سوزی در اثر بی‌احتیاطی می‌شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول افزود: همچنین بخشی از اراضی کشاورزی و گندم‌زارهای دزفول در کنار این جنگل‌ها قرار دارند و گاه آتش‌سوزی کاه و کلش گندم‌زارها به داخل این جنگل نفوذ می‌کند و موجب آتش گرفتن جنگل می‌شود.

وی با بیان این‌که وسعت جنگل‌های دز حدود ۱۷ هزار هکتار است، اظهار کرد: قسمتی از جنگل‌های دز در حاشیه رودخانه دز و بالارود دزفول واقع شده‌اند که بخشی از آن به عنوان منطقه حفاظت‌شده، تحت مدیریت اداره حفاظت محیط زیست قرار دارد.

قلی‌نژاد ادامه داد: جنگل زاویه‌ها با ۳۵۰۰ هکتار مساحت فعلا جزو مناطق حفاظت‌شده نیست؛ پیشنهاد الحاق این جنگل‌ها به منطقه حفاظت شده دز برای حفاظت بیشتر از آن مطرح شده و این پیشنهاد اکنون در مرحله پایانی الحاق و اعلام به عنوان منطقه حفاظت‌شده دز قرار دارد.

وی گفت: جنگل زاویه‌ها علاوه بر این‌که از زیستگاه‌های گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری است، زیستگاه احتمالی گوزن زرد ایرانی به شمار می‌رود و احتمال حضور گوزن زرد دز در آن وجود دارد.
ایسنا

ارسال نظر

     


-->