حمله مسلحانه به گردهمایی آزادی بیان و کفرگویی / 2 کشته و 5 مجروح در دانمارک - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
15th، فوریه 2015
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 15 th فوریه 2015 ساعت 11:00 ق.ظ | کد خبر: 27117  
حمله ای مشابه حمله ماه گذشته به نشریه شارلی ابدو فرانسه این بار یکی دیگر از پایتخت های امن اروپا یعنی شهر کپنهاگ پایتخت دانمارک را هدف قرار داد.

به گزارش عصر ایران به نقل از سی ان ان در جریان حمله افراد مسلح به یک کافه در کپنهاگ دستکم یک نفر کشته و ۳ افسر پلیس زخمی شدند.

افراد مسلح – در برخی گزارش ها اعلام شده این حمله از سوی یک نفر انجام شده است –  در ساعت ۱۶ به وقت محلی، به یک مراسم سالانه گردهمایی فعالان مدنی و روزنامه نگاران و کارتونیست ها حمله کرده اند. هنوز هویت فرد کشته شده اعلام نشده است اما گفته می شود مقتول یک مرد ۴۰ ساله از شرکت کنندگان در این گردهمایی بوده است.
سفیر فرانسه در دانمارک هم در این گردهمایی که ” هنر، آزادی بیان و کفرگویی ” نام داشت شرکت کرده بود اما پس از حادثه  با نوشتن توییتی از سلامت خود خبر داده است.

همچنین در این مراسم یک کارتوینست معروف سوئدی به نام ” لارس ویکس” و جمعی از حامیان او نیز حضور داشتند که گفته می شود آسیبی به این کارتونیست سوئدی نیز وارد نشده است.

افراد مسلح به این کافه که تحت حفاظت پلیس قرار داشت حمله کرده و پس از تیراندازی و درگیری، یک فولکس واگن مشکی که زنی راننده آن بود را متوقف کرده و سوار بر خودرو شده و محل را ترک می کنند. پلیس خودرو را در یک کیلومتری محل حادثه پیدا کرده است در حالی که ضاربان از محل متواری شده بودند.

نخست وزیر دانمارک  این حمله را یک واکنش بدبینانه و خشن علیه کشورش نامید و آن را محکوم کرد. خانم ” هل ثورنینگ اشمیت ” نخست وزیر دانمارک افزود که همه شواهد و قرائن حاکی از تروریستی بودن این اقدام دارد. او از آماده باش پلیس در سراسر کشور برای دستگیری تروریست ها خبر داد.

گفته می شود لارس ویکس کارتونیست سوئدی هدف این حمله بوده است. این کارتونیست پیشتر بارها به دلیل کشیدن کارتون های موهن تهدید به مرگ شده بود. در سال ۲۰۰۷ گروه القاعده برای کشتن این کارتونیست ۶۸ ساله سوئدی ۱۰۰ هزار دلار جایزه تعیین کرد.
موضوع بحث گردهمایی امروز در این مرکز فرهنگی کپنهاگ حمله اخیر به نشریه شارلی ابدو فرانسه و مساله آزادی بیان  بود. محل گردهمایی کافه “کراتوندن ” در شمال شهر کپنهاگ بوده است.  این کافه بیشتر به اجرای برنامه های موسیقی جاز مشهور است.

از نظر برخی ناظران حمایت بسیاری از کشورهای لاییک اروپایی از آزادی بدون حد ومرز در توهین به ادیان و مقدسات  تبدیل به یکی از عوامل حساسیت زا در این کشورها شده است.
پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان در واکنش به حمله ماه گذشته به نشریه شارلی ابدو با انتقاد از توهین به ادیان گفته بود وقتی کسی به باورهای دینی دیگران توهین و تحریک می کند باید انتظار مشت داشته باشد.

حمله دوم

همچنین ساعاتی پس از حمله اول و در ساعات بامدادی روز یکشنبه حمله ای دیگر به کنیسه اصلی یهودیان در شهر کپنهاگ منجر به مرگ دستکم یک نفر که از سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود و زخمی شدن دو  پلیس گردید .

پلیس اعلام کرده است از ارتباط دو حمله با یکدیگر مطمئن نیست اما متواری بودن عاملان حمله مسلحانه بعد از ظهر شنبه به گردهمایی کافه ای در شمال شهر مایه نگرانی شدید در شهر شده است. پلیس کپنهاگ از مردم خواسته است روز یکشنبه را در خانه های خود بمانند تا پلیس بتواند عاملان متواری حملات مسلحانه اخیر را دستگیر کند.

افراد مسلح ساختمان محل گردهمایی را از بیرون هدف دهها گلوله قرار داده و گریختند
حمله دیگر تروریستی به اروپا؛ یک کشته و چند مجروح در دانمارک

حمله دیگر تروریستی به اروپا؛ یک کشته و چند مجروح در دانمارک

ارسال نظر

     


-->