10th، می 2015
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 10 th می 2015 ساعت 4:00 ب.ظ | کد خبر: 30556  

نخستین روز از بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (پنجشنبه، ۱۷ اردیبهشت ماه) در سالن دانشگاه آزاد اسلامی با دو نشست نقد و بررسی کتاب «دانش‌های علوم عقلی و پزشکی» تالیف دکتر سیداحمدحسینی کازرونی و معرفی توانمندی‌های علمی- آموزشی- پژوهشی و فرهنگی واحد دزفول همراه شد.

دزمهراب:در نشست نقد و بررسی کتاب «دانش‌های علوم عقلی و پزشکی»، دکتر سیداحمدحسینی کازرونی با بیان این‌که ایران دروازه تمدن در قدیم بوده است، اظهار کرد: ایرانیان در تمام علوم، ادب فارسی، دانش‌ها، دانش‌های عقلی، پزشکی و گیاه پزشکی سهم به‌سزایی داشته‌اند. همچنین ایرانیان در دوره قبل از اسلام و پس از آن دانشکده‌های مهمی از جمله جندی‌شاپور اهواز، ری‌شهر و گناوه داشته و توجه خاصی به علوم عقلی و پزشکی داشتند.

وی افزود: ایرانیان در زمینه اختراعات مثل زکریای رازی؛ کاشف الکل، در جهان حرف اول را می‌زند و پیامبر در این زمینه فرموده «اگر علم یا دانشی در گوشه‌ای از آسمان باشد مردمی از سرزمین پاس می‌تواند آن را بدست آورد».

همچنین حسین اسدی ذاکر؛ مدیر روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول در نشست «معرفی توانمندی‌های علمی- آموزشی- پژوهشی و فرهنگی واحد دزفول و اندیمشک(استان خوزستان) و معرفی پتانسیل‌های تفریحی- رفاهی- گردشگری- صنعتی و کشاورزی» بر اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی تاکید کرد و گفت: کتاب در شناسایی معضلات بشر و ارائه راه‌حل‌هایی در جهت رفع و گشایش افق‌های علمی، امری بدیهی است. به این ترتیب نوشتار و نشر علم نقش ویژه‌ای را در رشد جامعه ایفا می‌کند.

وی ادامه داد: دزفول نزدیک به پنج هزار سال قدمت و بیش از یکصد اثر ملی ثبت شده دارد. این شهر در ایام جنگ تحمیلی پاتخت مقاومت و ایثار بوده است، به طوری که رسانه‌های جهان از آن به عنوان شهر موشک جهان یاد کردند. آسیاب‌های آبی، مسجد جامع، شهر جندی شاپور، دانشگاه جندی شاپور و پل قدیمی دزفول از جمله جاذبه‌های تاریخی و حرم مطهر موسی کاظم(سبزه قبا) و بقعه محمد بن جعفر طیار از مکان‌های مذهبی این شهر به شمار می‌آیند.

اسدی ذاکر با بیان این‌که دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول در ۱۵ اردیبهشت سال ۱۳۶۶ و با همکاری افرادی چون علیرضا عصاره و با دو رشته کاردانی کشاورزی و ادبیات احداث شده است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول امروز به عنوان قطب فنی و مهندسی استان مطرح است. هم اکنون این دانشگاه با ۱۱۷ رشته‌ در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، ۵۸۶ نفر هیئت علمی، ۳۳۷ کارمند، ۱۴ هزار دانشجو مشغول فعالیت است.

وی اظهار کرد: سه کتابخانه، هفت مرکز رایانه‌ای، خوابگاه دانشجویی با ظرفیت یک هزار و ۵۰۰ دانشجو، مسجد موعود، مجموعه ورزشی امام علی(ع)، ۲ سالن امفی تئاتر و نخستین مرکز رشد و فناوری از جمله امکانات این دانشگاه به شمار می‌آید. در نهایت رسیدن به جامع شدن واحد دانشگاهی دزفول گام نهایی این مرکز است.

در حاشیه این نشست چند کیپ با موضوعات یادمان شهدای جنگ تحمیلی دزفول، دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول، اماکن تاریخی و مذهبی این شهر پخش شد.

ایسکانیوز

ارسال نظر

     


-->