پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

درخواست حکم محاربه برای عوامل حمله تروریستی اخیر در صفی آباد دزفول

دزمهراب :دادستان عمومی و انقلاب دزفول گفت:برای عوامل حمله تروریستی به هیات عزاداری شهر صفی آباد حکم محاربه در خواست شده است.

به گزارش دزمهراب در حمله افراد مسلح به تکیه هیات عزاداری قمر بنی هاشم شهر صفی آباد دزفول در اواخر مهرماه امسال دو تن از عزاداران شهید و دو نفر دیگر مصدوم شدند.
به گزارش ایرنا احمد قهرمانی روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه طبق قانون مجازات اسلامی هر فردی که مسلحانه در جامعه ایجاد ناامنی کند محارب است افزود:دادستانی برای اعضای این گروه تروریستی حکم محاربه در خواست کرده ضمن اینکه این افراد مرتکب قتل شده و نگهداری اسلحه غیرمجاز نیز به جرم های آنها افزوده می شود.
وی افزود:به محض وقوع تیراندازی به عزاداران حسینی در یکی از حسینیه های شهر صفی آباد از توابع بخش مرکزی دزفول احتمال تروریستی بودن حادثه مطرح شد ولی به دلیل عدم اطمینان به صراحت اعلام نگردید.
دادستان عمومی و انقلاب دزفول همچنین در ادامه  اظهار کرد:در پی این حادثه چند نفر به عنوان مظنون دستگیر شدند و کارگروهی از نیروهای اطلاعات سپاه ، نیروی انتظامی و اداره اطلاعات تشکیل شد که با تحقیقات انجام شده تروریستی بودن این جنایت مورد تایید قرار گرفت.
وی با بیان اینکه گروهی بنام جندالفارق مسوولیت این حمله تروریستی را بعهده گرفت افزود: در این راستا افرادی دستگیر شدند که برخی از آنها با رفع ظن آزاد شده و تاکنون سه نفر به ارتکاب جرم اقرار کرده و تروریستی بودن حادثه مسجل شد.
قهرمانی با اشاره به اینکه در این  خصوص افرادی به دلیل عضویت در گروه های مخالف نظام و تبلیغ علیه نظام بازداشت شدند گفت:دو نفر سردسته اصلی ، طراح و برنامه ریز این گروه ساکن خوزستان می باشند که دستگیر شده اند.
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دزفول همچنین  تعدادی اعضای این گروه را بین 10 تا 15 نفر عنوان کرد و گفت:هدف این گروه خرابکاری و ایجاد ناامنی بوده و قصد انجام اقدامات تروریستی در چند نقطه دیگر در شهرهای شوش و دزفول را نیز داشتند.
وی در ادامه  بیان داشت :همگی افرادی که در این رابطه دستگیر شده اند جوان بوده و سرکرده آنها فردی با هویت مستعار ق – ک می باشد.
قهرمانی گفت:12 نفر از اعضای این گروه در حوزه شوش و شاوور دستگیر شدند و تعدادی دیگر نیز در شهرهای اقماری دزفول به دام افتادند و به دادسرای شوش و دادگاه شاوور نیابت پیگیری موضوع داده شده است.
وی گفت:رسیدگی به این پرونده تروریستی در دزفول صورت می گیرد اما ممکن است این پرونده به مرکز استان نیز ارجاع شود.
وی گفت: خودرویی که مجرمان با آن اقدام به تیراندازی کرده و متواری شدند و نیز اسلحه جنگی آنها توقیف شده است.
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دزفول در خصوص قتل یک چوپان در روستای اسلام آباد در 28 مهرماه نیز گفت: این قتل تروریستی نبوده و افرادی در این خصوص شناسایی شده اند که متواری می باشند.
قهرمانی در خصوص صدور حکم برای سارقان طلافروشی خیابان شریعتی دزفول نیز گفت: برای این سارقان حکم محاربه در نظر گرفته شده ضمن اینکه حکم قطع دست و پای دو نفر از این سارقان و تبعید یکی دیگر از آنان صادر شده و منتظر تایید احکام آنان هستیم.
29 شهریورماه 1393 چهار سارق مسلح با شکستن ویترین یک مغازه طلا فروشی در خیابان شریعتی شهر دزفول ضمن تیراندازی مقادیری طلا را به سرقت بردند.
وی در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به چهار پرونده کلان تخلف اقتصادی و کلاهبرداری در دزفول نیز گفت:از سال گذشته چهار پرونده کلان اقتصادی به دادسرای دزفول وارد شده که پرونده فردی به نام الف – پ با 300 میلیارد ریال کلاهبرداری و یک هزار و 360 نفر شاکی در شعبه 105 جزایی به ریاست سلطانی در دست پیگیری است.
وی با اشاره به حجم بالای شاکیان این پرونده ودشواری رسیدگی به آن گفت: اموالی در این خصوص توقیف شده و متهم دستگیر شده است ولی اموال توقیف شده جوابگوی طلب مردم نیست که در این خصوص باید میزان اموال ،دارایی و طلب مردم مشخص تا رای دادگاه اعلام شود.
قهرمانی در خصوص پرونده اقتصادی موسوم به ب – د با 500 شاکی نیز گفت:عامل این پرونده که اقدام به کلاهبرداری 200 میلیارد ریالی در قالب شرکت ورمی کمپوست کرده بود و قصد فرار از کشور را داشت دستگیر شده و اموال وی نیز توقیف شد.
وی افزود:در پرونده ای دیگر نیز خانمی با تشکیل صندوق خانگی 60 میلیارد ریال از مردم کلاهبرداری کرده و متواری شده است.
دادستان عمومی و انقلاب دزفول گفت:فردی در یک پرونده اقتصادی دیگر بین 10 تا 20 میلیارد ریال کلاهبرداری کرده و به جرم اخلال در نظام اقتصادی دستگیر شده است که پرونده وی در شعبه نهم دادیاری در دست پیگیری است.
قهرمانی به شهروندان توصیه کرد برای سرمایه گذاری و انجام فعالیت های اقتصادی از دستگاه قضایی و دستگاههای ذیربط استعلام کنند تا در دام افراد کلاهبردار گرفتار نشوند.

منبع/ایرنا

اخبار مرتبط