درد و دل نخبگان دزفول و خبرهای خوش رئیس بنیاد نخبگان استان خوزستان - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
28th، سپتامبر 2015
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 28 th سپتامبر 2015 ساعت 8:05 ب.ظ | کد خبر: 34879  

به گزارش دزمهراب نخستین سمینار نخبگان دزفول عصر یکشنبه با حضور برخی مسئولین شهری و استانی و نیز مخترعین، مبتکرین و نوآوران شهرستان در سالن همایش ارشاد برگزار گردید.

IMG_7051

در ابتدای این آیین بعد از تلاوت آیاتی از قرآن و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، فرمانده ناحیه سپاه دزفول طی سخنانی گفت: هشت سال دفاع مقدس را بر مبنای خودباوری، اعتماد و اعتقاد به توان خود پشت سر گذاشتیم. امیدوارم که بتوانیم با یک مدیریت صحیح و برنامه ریزی درست و اعتماد به خود دستاوردهای موفقیت آمیزی داشته باشیم.

سرهنگ محتشمی راد افزود: ما اگر در صنایع نظامی پیشرفت کردیم، صرفاً به واسطه اعتمادی بود که خودمان به افراد جامعه و جوانان ایرانی در کنار یک برنامه ریزی داشتیم. اکنون مشاهده می کنید موشک و رادار و ماهواره و سایر تجهیزات نظامی ساخته میشود در حالی که در بودجه ریزی حداقل اعتبار را پیش بینی می کنند.

IMG_7063

در ادامه مسئول پژوهش سرای جوان بسیج دزفول از برگزاری هر سه ماه یکبار این همایش خبر داد و اذعان داشت: مهرماه سال گذشته ما بیش از ۲۰۰ مخترع در سطح دزفول شناسایی کردیم ولی ما فراموش نمی کنیم سمینار هایی که با عنوان نخبگان خوزستان در حضور ریاست جمهور برگزار شد و حتی یک نفر از دزفول دعوت نشد.

محمد لیمویی ادامه داد: حدود شش مدال درخشان که در مجمع های جهانی مخترعین در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ و همچنین برگزاری مسابقات رباتیک استان خوزستان از بخش  کوچکی از کارهای صورت گرفته نخبگان دزفول است.

سپس سه تن از نخبگان دزفول به بیان نظرات، انتقادات و مشکلات خود نمودند تا پاسخی از مسئولین که میهمان این سمینار بودند بگیرند.

IMG_7081

بعد از این صحبت ها، نوبت به رئیس بنیاد نخبگان استان خوزستان رسید و به پشت تریبون رفت و اظهار نمود: بنیاد نخبگان در سال ۸۳-۸۲ با تاکیدات مقام معظم رهبری، ذیل معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری تشکیل داشت.

IMG_7107

علیرضا زراسوندی تصریح کرد: این بنیاد دارای نهادهایی در سطح استان است که دارای دو وظیفه هماهنگی امورات معاونت علمی فناوری در استان ها و نیز رسیدگی به امور نخبگان مستعدین و استعداد های برتر است.

وی از تغییر و بازنگری تعریف نخبگی خبر داد و گفت: به لحاظ آماری ۱۲ جامعه آماری را تحت پوشش می گیریم ولی در کنار این در تعریف نخبه به کسی که دارای متخصص خلاق و تاثیرگذاری باشد تغییر رویکرد داده ایم پس سعی ما این است که واژه نخبه را کمتر به کار ببریم.

زراسوندی همچنین گفت: ما امروز به بحث فرار مغزها معتقد نیستیم چرا که باید جذبه و شرایط عمومی جامعه به گونه ایی باشد که فرد باید برود و دانش خود را با دانش روز دنیا به روز رسانی کند سپس برگردد و گردش نخبگانی فعال تر بشود.

رئیس بنیاد نخبگان استان خوزستان اذعان نمود: در استان خوزستان ۳۴ شرکت دانش بنیان وجود دارد که از این لحاظ رتبه چهارم را در کشور دارا هستیم. در دزفول مرکز رشد وجود دارد که از جمله وظایف این مرکز دادن مکان به افراد است.

علیرضا زراسوندی در خصوص کم بودن مخترعین سطح سه در استان گفت: با بازنگری هایی صورت گرفته متوجه شدیم که مخترعین این سطح حتما می بایستی از یک جشنواره به عنوان پویش عبور کنند که تحت پوشش بنیاد قرار بگیرند؛ خوشبختانه با عنایت های دکتر ستاری مجوز برگزاری یک پویش را از استانی دیگر به استان ما دادند که ویژگی این نوع جشنواره این است که ۸۰ درصد ظرفیت مربوط به همان منطقه است که این جشنواره در دی ماه سال جاری برگزار میشود.

وی در پایان خصوص دیگر برنامه های بنیاد گفت: برنامه ایی داریم تحت شناسایی، پایش و توامندسازی نخبگان استان، که در این برنامه خارج از جوامع گفته شده نخبگان را برمی گزینیم.

IMG_7042 IMG_7094 IMG_7075

نظر بینندگان
 1. یاسر says:

  سلام
  خوبه جمعی برا عنوان کردن علوم انسانی تو دزفول هم تشکیل بشه
  الحمدللله آدمش رو هم کم نداریم (آقایان خسروپناه و بهجت پور و…)

 2. رحیم says:

  جالبه در همایش نخبگان حتی اسم علوم انسانی هم برده نمیشه!
  اصلا مگه علوم انسانی هم نخبه داره؟ !
  مگه داریم؟! مگه میشه؟!
  اصلا چه نیازی به نخبگان علوم انسانی هست؟!

 3. محمد says:

  سلام .چرا دزفول با این صنعت خوبی که دارد چرا مکانی نیست برای جوانان دزفولی تا ایده پردازی کنندچرا یه جشنواره برگزار نمی شه تا جوانان این شهر در کشور حرفی خودشون رو بزنند

ارسال نظر

     


-->