درسی که ده نمکی به حزب اللهی داد - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
9th، آوریل 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 9 th آوریل 2013 ساعت 10:51 ق.ظ | کد خبر: 2219  

درسی که ده نمکی به حزب اللهی داد

پس از اکران آخرین نسخه از سه گانه اخراجی ها، هر کس سعی کرد موفقیت ده نمکی در اخراجی ها را به گونه ای توجیه کند. توجیهاتی چون تعدد ستاره های سینما در فیلم، به کار بردن واژگان طنز هنجارآلود و بی سابقه، تبلیغات تلویزیونی فراوان و… . با این توجیهات معتقد بودند که موفقیت ده نمکی اتفاقی بوده و وی در عرصه سینما حرفی برای گفتن نخواهد داشت.
هر چند که رسوایی – اثر جدید ده نمکی، طنز نیست و با آغاز اکران آن، از تبلیغات گسترده تلویزیونی خبری نیست، اما این روزها جدول فروش گیشه های سینما ، رسوایی ده نمکی را (با فروش میلیاردی) در صدر خود جای داده است تا قفلی باشد بر دهان آن عده ای که همیشه در حال توجیه هستند و چشم دیدن موفقیت یک “انقلابی” را ندارند.
قصد ندارم به محتوای فیلم بپردازم و اینکه (بر خلاف خواست خیلی ها) فیلم ده نمکی از لحاظ فنی نیز رشد قابل توجهی داشته و  اینکه چگونه با مخاطب خود (با ظواهر مختلف) ارتباط برقرار می کند و به چه زیبایی حرف خود را به مخاطب القا می کند… .
در این نوشتار قصد داشتم از مسعودی بگویم که خیلی زودتر از من و امثال من فهمید که با نشستن و حرف زدن، کاری از پیش نمی رود و اگر بخواهیم در زمینه های دیگری جز اجتماع و سیاست، انقلاب کنیم، لازمه آن حرکت هست؛ نه حرف!
مسعود ده نمکی یکی از اعضای اصلی گروه انصار حزب الله بود. گروهی که ظاهرا برای اعتراض شکل گرفته است. آخرین مورد آن هم اعتراض کذایی این گروه به فیلم «من مادر هستم» ساخته فریدون جیرانی. قصدم بیان مخالفت یا خدایی ناکرده توهین به این گروه نمی باشد. اما ده نمکی خیلی زود دریافت که با اینگونه اعتراضات، سینمای ما دینی و انقلابی نمی شود و نباید از افرادی که اصولا اعتقادی به سینمای مبتنی بر ارزش ها ندارند، انتظار ساخت این چنین آثاری را داشت.

ده نمکی آموخت که برای تحقق این هدف، خود باید دست به کار شد و با خواندن یک کتاب در این زمینه کارش را شروع کرد. اکنون او می تواند به راحتی با زبان تأثیرگذار فیلم، حرفش  را به ده ها میلیون نفر بزند در حالیکه سایر حزب اللهییون، اندر خم یک کوچه اند! که نه تنها حمایتی از چنین حرکت یک حزب اللهی نمی کنند، که با سخنان جاهلانه ای در نقاب نقد، به تخریب ده نمکی و «ده نمکی ها» می پردازند. فردی که خود را “حزب اللهی” می داند و “تحلیل گر فرهنگی”، خطاب به ده نمکی می گوید: « رویتان می‌شود «رسوایی» را به امام زمان نشان دهید؟! »؛ آیا چنین فردی که تنها سخن از گفتمان انقلاب اسلامی می زند، به قول خودش فردا در مقابل امام زمان پاسخگوست و سرش را بالا می گیرد یا فردی چون ده نمکی که به میدان عمل آمده است ( و طبیعی است که اگر در ابتدای این راه، اشتباهی نیز انجام دهد که البته نداده است! )

می گویم: اگر ما نمی توانیم دیگران را تغییر دهیم، خودمان را که می توانیم تغییر دهیم… از «ده نمکی ها» بیاموزیم که برای پر کردن خلأ های یک کشور انقلابی، خود باید دست به کار شد..

به نقل از : وبلاگ خیمه نشین

نظر بینندگان
  1. mahdi says:

    سلام امیدوارم انشاالله خدابه همه کسانیکه قصد اصلاح دارندتوانایی برقراری ارتباط تاثیرگذاروثبت بادیگران راعطابفرمایدتامجبورنشوندبرای انتقال پیام خودبه دیگران اززوراستفاده بکنند

ارسال نظر

     


-->