در حال حاضر گوجه‌های دزفول و گلخانه‌ای جوابگوی نیاز بازار نیست - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
20th، نوامبر 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 20 th نوامبر 2014 ساعت 11:21 ب.ظ | کد خبر: 23029  

از ۱۰ روز پیش تاکنون شاهد افزایش قیمت روزانه گوجه‌فرنگی در سطح کشور به ویژه در پایتخت هستیم که‌ به گفته کارشناسان این وضعیت به دلیل فروش نامناسب این محصول در سال گذشته و به دنبال آن کاهش کشت آن در سال جاری رخ داده است و دلالان نیز با ورود به این بازار به افزایش قیمت ها دامن می‌زنند.

باز هم یک ناهنجاری در ساختار اقتصادی کشور، اتفاقات غیر معمول و غیر معقول در بازار را موجب گردید و این باز این ناهنجاری به سراغ بازار گوجه‌فرنگی رفت تا با کمبود بیش از اندازه، این میوه حتی در برخی از مناطق شهر تهران تا ۸۱۰۰ تومان نیز عرضه و به فروش برسد.

طبق آمار روز گذشته بانک مرکزی در هفته منتهی به ۲۲ آبان ماه، گوجه‌فرنگی در میادین میوه و تره‌بار عرضه کمی داشته و همین کمبود سبب شده است تا این محصول صیفی با قیمت‌های نجومی به فروش برسد و از گران‌ترین میوه فصل نیز گوی سبقت را برباید.
همچنین آمار بانک مرکزی حکایت از افزایش کاملا غیرنرمال ۱۰۹ درصدی بهای گوجه فرنگی دارد که البته به گفته برخی مسئولان، این افزایش قیمت که به دلیل شرایط خاص و نرسیدن بار گوجه به بازار به وقوع پیوسته موقتی بوده و حداکثر تا ۲۰ روز آینده، قیمت آن به وضعیت عادی بازمی‌گردد.

مدیرعامل اتحادیه باغداران: افزایش قیمت گوجه تحت تاثیر دوره کشت گذشته
شادلو، مدیرعامل اتحادیه باغداران در این باره گفت: این محصول در سال گذشته با کاهش قیمتی عجیب همراه بود و حتی در پاره‌ای موارد قیمت هر کیلو گوجه‌فرنگی ۵۰۰ تومان نیز عرضه شد.
وی دراین رابطه  افزود: این موضوع بدون هیچ واکنشی از سوی نهادها و ارگان‌های زیربط ادامه یافت و این موضوع طبیعتا به کاهش شدید تولید آن در سال بعد یعنی امسال انجامید.

به گفته مجتبی شادلو با افزایش تولید در سال گذشته به دلیل اینکه محصولات جالیزی با افزایش تولید روبه رو بودند، قیمت گوجه و خیار به ۵۰۰ تومان هم رسید که این اتفاق یک دوره کشت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

با گذری کوتاه در شهر تهران و نگاهی به قیمت انواع میوه در سطح میوه‌ فروشی‌ها به این واقعیت عجیب پی می‌بریم که گوجه‌فرنگی حتی بسیار گران‌تر از میوه‌های نوبرانه این فصل همچون انار و پرتقال عرضه می‌شود، تا جایی که گوجه فرنگی گلخانه‌ای درجه یک در میوه‌ فروشی‌های شمال شهر پایتخت تا ۸۱۰۰ تومان قیمت خورده و ارزانترین آن در تره‌بار و بازار شهرستانی میدان امام حسین (ع) کیلویی ۴ هزار تومان به فروش می‌رسد.البته در برخی شهر ها قیمت گوجه به ۱۰ هزار تومان هم رسیده است

رییس اتحادیه میوه وسبزی: باید منتظر گوجه‌های جنوب باشیم
حسین مهاجران، رییس اتحادیه میوه وسبزی با اشاره به اتمام گوجه‌فرنگی‌های حاشیه تهران به اتمام و کمبود شدید این میوه در بازار می‌گوید: در اواخر مهر ماه هر سال گوجه‌هایی که در حاشیه تهران کاشته شده، به اتمام می‌رسد و در یک دوره ۲۰ روزه و تا رسیدن گوجه‌های دزفول، بهبهان و کنگان به بازار با یک کمبود شدید در بازار مواجهیم و همین موضوع نیز به افزایش قیمت این محصول سیفی در بازار دامن می‌زند.
وی افزود: همه ساله گوجه‌فرنگی‌های سبز را به انبار می‌برند،  اما در سال جاری به دلیل از بین رفتن این گوجه‌ها به دلیل بارندگی این اتفاق رخ نداد.
مهاجران ادامه داد: سال گذشته گوجه‌های بهبهان فروش خوبی نداشت و همین موضوع موجب شد تا کشاورزان این استان امسال کاشت زیادی نداشته باشند تا کمبود گوجه در بازار داشته باشیم.

به گفته وی در حال حاضر گوجه‌های دزفول و گلخانه‌ای جوابگو نیاز بازار نیست و در نهایت باید منتظر بمانیم تا در چند روز آینده گوجه‌های بندر عباس و بعد از آن چابهار و بوشهر به بازار روانه شوند و اندکی از قیمت این محصول کاشته تا روندی نرمال تا در پیش گیرد.

گوجه فرنگی

دانشجو

 

ارسال نظر

     


-->