پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

دزفول بوی محرم گرفت

دزفول بوی محرم گرفت
شهرستان دزفول رنگ و بوی محرم به خود گرفت و با یاد اباعبداله الحسین(ع) به استقبال محرم می رود .
مناطق ومحله‌ها ی شهرستان دزفول رنگ و بوی دیگری گرفته‌‌اند، تکیه‌ها برپا شده‌اند و مساجد و حسینیه‌ها آماده می‌شوند تا از عزاداران امام حسین (ع) پذیرایی کنند.
به گزارش دزمهراب، این روزها شهرستان دزفول حال و هوای دیگری دارد، از یک طرف در هر محله پیر و جوان دست به دست هم داده‌اند تا تکیه‌ها، مساجد و حسینیه‌ها را برای برپایی آیین‌های ماه محرم آماده کنند و از سوی دیگر زن‌ها و مردهای محلات مختلف در حال خرید وسایلی هستند که در دهه اول محرم کاربرد دارند، از پرچم‌های ویژه عزاداری گرفته تا پارچه‌های ساده یا مزین به شعر معروف”باز این چه شورش است”.
بر اساس این گزارش، این روزها در کوچه ها و معابر شهرهای دزفول،میانرود،صفی آباد،شهرامام(ره)،حمزه،چغامیش،سالند وسیاه منصور مردم متدین و دوستداران ولایت بویژه جوانان، با شور و اشتیاق حسینی، تکایا و پرچم های سیاه را بر افراشته و خود را مهیای برپایی مجالس عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) کردند.
اکنون تکایا و حسینه های این شهرستان نیزدرحال یکپارچه سیاهپوش شدن است و چادرهای عزا در این مکانها برپا شده است و شیفتگان حسینی خود را مهیای پذیرایی از خیل عظیم عزاداران کرده اند.
همچنین بازار و اغلب مغازها شهردزفول مملو از بیرق و پرچم های سبز و سیاه، زنجیر ، سنج و طبل شده است.
دوستداران اهل بیت(ع) در جای جای این شهرستان از زن و مرد در حال خرید لباسهای مشکی هستند تا در ماه محرم و صفر به نشانه عزاداری شهادت اباعبدالله(ع) و یاران با وفایش به تن کنند.
مردم شهرستان دزفول، طبق سنتهای دیرین از نخستین شب ماه محرم با پوشیدن جامه های سیاه و حضور در مجالس سخنرانی و سینه زنی به سوگ سالار شهیدان می نشینند و جلوه هایی از ارادت به اباعبدالله الحسین(ع) سرور شهیدان را به نمایش می گذارند.
عشق و علاقه پرشور نوجوانان و جوانان این شهرستان دزفول مذهبی به خاندان عصمت و طهارت (ع) باعث شده که این قشر به صورت خودجوش برای فراهم کردن مقدمات مراسم سوگواری امام سوم شیعیان و ۷۲ تن از یاران باوفایش فعالیت کنند.
برگزاری مجالس روضه خوانی، شبیه گردانی، راه اندازی دسته های سینه زنی و زنجیرزنی از جمله آیین های مذهبی مردم شهرستان در ماه محرم است.
در این ماه، تعزیه خوانان با اجرای تعزیه خوانی در مکانهای مذهبی بویژه مساجد و تکایا به بیان فلسفه قیام امام حسین(ع) و واقعیت های حادثه عاشورا در صحرای کربلا می پردازند.
برپایی ایستگاههای توزیع شربت، اطعام دسته های عزاداری در منازل ، تکیه ها و برخی مسجدها و برپایی مراسم شام غریبان از دیگر آیین های ویژه دهه اول ماه محرم در شهرستان دزفول است.
همچنین پخت غذاهای مختلف از جمله “قیمه ” ، آش رشته، شله زرد، حلیم و توزیع آن به عنوان نذری بین مردم از دیگر آیینهای مردم این شهرستان در ماه محرم است.
دخیل بستن بر روی علم و کتل ها، انجام نذر و نیاز در این ایام مقدس و درخواست حاجت از درگاه حق، راه اندازی دسته های عزاداری و نوحه سرایی در کوچه ها و خیابان ها و اجتماع دسته ها در محوطه زیارتگاه ها در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی از دیگر جلوه های عزاداری در شهرستان دزفول است.
دزفول/سید حبیب پژوهیده

اخبار مرتبط