پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

دکتر رحیم پور ازغدی :تعبیری که امام داشت این بود که: نگذارید افراد متمکن و متمول به قدرت برسند. چون…

«بازار اسلامی و اقتصاد مقاومتی» موضوع سلسله جلساتی است که قرار است در هفته های آتی و پیش از خطبه های نماز جمعه تهران توسط استاد حسن رحیم پور ازغدی به بحث گذاشته شود.که در اینجا به بخشی از این سخنان اشاره می شود..

در روایات متعددی در مورد خصوصیات بازار اسلامی از پیامبر نقل شده است که، بازاری که در آن دروغ گفته نشود، دوم اینکه قسم نخورند و سوم چانه نزنند، یک بازار اسلامی خواهد بود. حالا شما در مورد بازار مسلمین نگاه بکنید که این ۳ خصوصیت را دارند و قضاوت با خود شماست.

وی افزود: اگر بین اصناف در روابط درون‌صنفی بازار و روابط نهادها با بازار و روابط بازار با مردم این خصوصیات رعایت شد بازار ما اسلامی است.
عضو شورا عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سرفصل جلسه اول به موضوع اقتصاد مقاومتی بر اساس تعابیر امام و رهبری گفت: در موضوع اقتصاد بیشترین اتکای امام به استعدادهای درون ملت بود و اینکه از دشمنان ملت برای پیشرفت مایوس باشند. تعبیر امام  این بود که باید ظرفیت‌های درون کشور  فعال شود و تولیدکنندگان داخلی را تقویت کنند.
همچنین نظام توزیع از دست دلال‌بازی نجات پیدا کند و فضای سالم و امنی برای کسانی که قصد اقتصاد اسلامی دارند شکل بگیرد. اقتصاد اسلامی به معنای اینکه کالا از دست تولیدکننده به مصرف کننده با سودی حلال برسد.
رحیم پورازغدی با اشاره به بیانات امام گفت: بالاترین ضربه‌ای که در رژیم پهلوی به ملت ایران زده شد، تضعیف روحی متخصصین و تولیدکنندگان بود که کشور را وابسته به تولید‌کنندگان خارجی کرد. امام می‌گفت ما باید تصمیم بگیریم که در همه رشته‌ها در صدر باشیم و این ها با رعایت اقتصاد اسلامی در بازار محقق می‌شود.

وی ادامه داد: تعبیر دیگری که امام داشت این بود که نگذارید افراد متمکن و متمول به قدرت برسند. چون اینها مردم ایران را به حساب نمی‌آورند و در مقابل قدرت قدرتمندان مادی جهان متملق و خاضع خواهند بود چون آنها اعتماد به خدا ندارند و برای همین اتکال به نفس و مردم نخواهند داشت.

منبع : راز 57

اخبار مرتبط