29th، دسامبر 2012
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 29 th دسامبر 2012 ساعت 1:05 ق.ظ | کد خبر: 1572  

 

پس از برگزاری موفقیت آمیز و پربار و رضایت بخش  دوره صراط 1 (ویژه برادران) در شهریور 91 در تهران با موضوعات انقلاب اسلامی ، غرب شناسی و دزفول شناسی و با حضور اساتید مطرح کشوری همچون : دکتر حسن عباسی ، دکتر کوشکی ، دکتر آجیلی ، استاد مسعود فراستی ، حجت الاسلام دکتر رهدار، دکتر بیگدلی ، حجت الاسلام دکتر خسروپناه ، دکتر چابکرو ، دکتر بذرافکن ، دکتر سنگری ، دکتر خیامی ، حجت الاسلام بهجت پور ، دکتر همایون و استاد پورکیانی و دیگر و ……

برآن شدیم که یک دوره تربیتی آموزشی ویژه خواهران با عنوان صراط2  برگزار نماییم که در ادامه مطلب به ضرورت تشکیل این دوره و نیز برنامه ها ، جامعه هدف ، قالب کار ، استمرار دوره  ونیز نحوه ثبت نام و شرکت در دوره بیان شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت www.dezmehrab.ir مراجعه نمایید.

 1. ضرورت:

انقلاب اسلامي ايران و نظام جمهوري اسلامي بي‌شك با اتكا به نيروهاي انقلابي، متدين و آگاه آغاز گشته و تداوم خط‌مشي و نيل بهاهداف خود را نيز در تربيت و رشد چنين نيروهايي مي‌بيند. ارزش‌هاي ديني و انقلابي مي‌بايد نسل به نسل انتقال يابد تا زير‌ساخت‌هاي فكري و انساني انقلاب و نظام تقويت شود. حضور و کمک زبانزد خواهران دزفولی در سالهای گذشته منشأخیرات زیادی در سطح شهرستان و در طول هشت سال دفاع مقدس در سطح ملی شده است. شهدای زیادی در زمان جنگ به دست این خواهران و یا مادران این خواهران پرورش یافته و باعث افتخار سراسر میهن اسلامی شده اند.

استعداد بومي مردم اين منطقه مزيد علت بوده است تاشاهد چنين تاثيري درانقلاب باشيم. شهرستان دزفول از دیر باز مهد علم و علما بوده است و در خود علما و بزرگانی همچون شیخ مرتضی انصاری رحمه الله علیه آیت الله شیخ میرزا محمدعلی معزی رحمه الله علیه ، آیت‌الله سید مجدالدین قاضی دزفولی رحمه الله علیه ، را پرورش داده است. وجود چنین علمایی حکایت از توان علمی و معرفتی شهرستان دارد که توانسته در گذشته و حال منشأ خدمات به اسلام باشد. اين شهرستان از گذشته های دور جزء شهرهای مهم و مذهبی شناخته مي شده و لقب دارالمومنين به خودگرفته بود.  ولی در سال های اخیر به دلايلي از جمله عدم آگاهي بخشي به قشر جوان وموثر شهرستان و مخصوصا مادران که نقش مهم و غیر قابل انکاری را در تربیت نسل جدید دارند، نسبت به مباني ومولفه هاي انقلاب اسلامي  و نسبت آن با فرهنگ مسلط غرب شاهد ركود فكري فرهنگي شهرستان دزفول مخصوصا در طيف جوان آن بوده ايم. شایسته است که برای انجام کارفرهنگی بنیادین و تأثر عمقی فرهنگی در شهرستان مادرانی مؤمنه و آگاه به مبانی انقلاب اسلامی و هویت و جایگاه زن برای پروش نیروهای انقلابی داشته باشیم  امید است که دوباره درخت تفکر و علم در این شهرستان  بارو شود و ان شاالله شاهد روشنی مشعل علمی و فرهنگی این شهرستان در آینده نزدیک باشیم.

2. برنامه‌ها

در حوزه انديشه انقلاب اسلامي

کلاس هويت انقلاب اسلامي، هويت زنانه،  زن و نقش او در انقلاب

مطالعه جزوات خلاصه شده صحيفه امام و مباحثه

وظایف دختران دزفولی در انقلاب اسلامی

در حوزه دشمن‌شناسي

نظام حقوقي زن، زن و رويكرد غربي

مباحثة جزوات آموزشي

ارائه سير مطالعاتي در زمينه غرب‌شناسي

 3. جامعه هدف:

با توجه به اینکه دوره به عنوان شروع یک جریان در شهرستان خواهد بود ان شاالله، باید این اعضا از اعضایی باشند که غالبا از مربیان طرح صالحین باشند و علاوه بر توانایی، استعداد ادامه کار را داشته باشند که احتمالا 18-25 ساله خواهند بود و اطلاع رسانی از حدود یک ماه قبل از شروع دوره به صورت سینه به سینه انجام می شود و در ادامه یک اعلام عمومی خواهد شد تا کسانی که احتمالا به هر دلیلی(مثل عدم نزدیکی محل زندگی به مسجد فعال) در جریان مذهبی مساجد نبوده اند ولی دغدغه کار علمی ،فرهنگی و انقلاب اسلامی دارند امکان حضور در دوره را داشته باشند.

4. قالب کار:

            برنامه‌ها در قالب يک دورة فشرده به ظرفيت صد و پنجاه نفر (در صورت تأمین هزینه ها امکان افزایش تعداد و مدت دوره امکان پذیر است) از تاريخ  05/11/1391الی 9/11/1391 در یکی از اردوگاه های شهرستان دزفول به صورت هر روز صبح تا عصر برگزار خواهد شد ان شاالله. شرکت کنندگان در دوره موظف به حضور کامل در برنامه‌ها مي‌باشند. کار به این صورت است که بعد از ثبت نام از خواهران شهرستان به مدت 5روز، به صورت روزانه با هماهنگی چند دستگاه اتوبوس در سطح شهر به یکی از اردوگاه های موجود در شهرستان برده خواهند شد و در آنجا برنامه های آموزشی ،تربیتی ،فرهنگی اجرا می شود. و هر روز بعد از کلاسها دوباره با اتوبوس برگردانده خواهند شد. دوره یک مسئول سطح 1 دارد که وظیفه انجام برنامه های آموزشی برای مخاطبان را دارند این برنامه ها شامل کلاسهای آموزشی، مباحثه مطالب(با حضور سرگروههایی توانا )، مطالعه جزوات تدوین شده(مقالات شهید آوینی ،کتب استاد طاهر زاده و….)، معرفی اساتید سخنران و…. خواهد بود. مباحثه ها هر روز برای غور بیشتر در مباحث مطرح شده در آن روز و پاسخ به سئوالات احتمالی با حضور اعضای سطوح بالاتر برگذار خواهد شد. مطالعه هم به صورت روزانه خواهد بود. بخش دیگر دوره بخش فرهنگی است که در دوره مسئول فرهنگی وظایف مختلفی خواهد داشت که برخی از آنها عبارتند از: برنامه ریزی جهت اجرا و معرفی سبک زندگی اسلامی در دوره(اعم از نوع غذا، خواب، فضای معنوی، ورزش و….)،فضاسازی دوره(چه استفاده از جملات علمی و چه اخلاقی و سیره شهدا در سطح اردوگاه، پخش مستند و…)، مستند سازی دوره(فیلم و عکس و….)، دعوت از روحانی همراه ( برگزاری نماز جماعت وبرنامه ریزی برای  سخنرانی های اخلاقی روزانه مثلا در بین نمازها و حضور روحانی در بین اعضای دوره و گسترش فضای اخلاقی ومعنوی در کنار کار علمی)، برگزاری هیئت، پخش اخبار، تهیه نشریه روزانه، تهیه روزنامه جهت مطالعه، برگزاری کتابخانه (جهت فروش و کرایه کتاب برای استفاده در دوره)، تهیه هدیه فرهنگیو…. در دوره مسئولیت های دیگری هم وجود دارد(پشتیبانی، مالی، تدارکات، مدیر داخلی، رابط و …) که لازم به توضیح آنها نیست .

5.استمرار:

            قرار است که این دوره ان شالله شروعی برای انجام کارهای فرهنگی در شهرستان باشد که این خواهران بعد از رسیدن به یک خود آگاهی و شناخت جایگاه و هویت خود در انقلاب اسلامی و جایگاه و وظیفه دزفول در انقلاب، در جهت فعالیت های سلبی و ایجابی فرهنگی مذهبی اقدامات سازماندهی شده انجام دهند. برای ادامه کار فعلا قصد اجرای برنامه های زیر را داریم:

 1.  گردهمایی های ماهانه با حضور اساتید و اعضای دوره و بحث وتبادل نظر
 2. استمرار دوره در تابستان های سالهای آینده،چه در سطح 1 و چه در سطوح بالاتر
 3. 3.   تشکیل گروه های مباحثاتی در مساجد(برای اعضای جلسات مساجد)
 4. 4.   بالابردن آگاهی های عامه مردم در زمینه دشمن شناسی ،انقلاب اسلامی و….. با برنامه های سخنرانی در سطح شهرستان
 5. 5.   جای دادن مقالات اعضای شرکت کننده در زمینه های فرهنگی تمدنی شهرستان در روزنامه ها و نشریه های شهرستان و استان و سایت مؤسسه.

6. راه اندازی سامانه پیامکی برای ارتباط بین اعضا و اطلاع رسانی برنامه ها و….

9.برگزاری اردو برای حفظ رابطه اعضا با هم در طول سال

10.انجام سایر امور جهت حفظ رابطه افراد با هم و مباحث علمی، فرهنگی و اندیشه ای

11. استفاده از اعضای دوره برای اجرای طرح ریحانه النبی در مدارس دزفول

برنامه دوره متعاقبا اعلام خواهد شد.

ثبت نام 

جهت ثبت نام می توانید نام ونام خانوادگی خود، تاریخ تولد ، تحصیلات ، مجرد یا متاهل بودن و نیز دانشگاه خود را به شماره سامانه موسسه مهراب (30005944455245) پیامک بزنید و منتظر  تماس و یا پیامک موسسه جهت انجام مصاحبه باشید(کلیه اطلاعات فرستاده شما پیش ما محفوظ خواهد ماند.)

تذکر : هرگونه سوالی که در مورد دوره دارید می توانید در قسمت ارسال دیدگاه سوال خود را بپرسید و پاسخ خود را دریافت نمایید

جهت آشنایی بیشتر با موسسه و نیز برنامه های موسسه می توانید به قسمت درباره ما در سایت  www.dezmehrab.ir مراجعه نمایید.

 

ف مختلفی خواهد داشت که برخی از آنها عبارتند از: برنامه ریزی جهت اجرا و معرفی سبک زندگی اسلامی در دوره(اعم از نوع غذا، خواب، فضای معنوی، ورزش و….)،فضاسازی دوره(چه استفاده از جملات علمی و چه اخلاقی و سیره شهدا در سطح اردوگاه، پخش مستند و…)، مستند سازی دوره(فیلم و عکس و….)، دعوت از روحانی همراه ( برگزاری نماز جماعت وبرنامه ریزی برای  سخنرانی های اخلاقی روزانه مثلا در بین نمازها و حضور روحانی در بین اعضای دوره و گسترش فضای اخلاقی ومعنوی در کنار کار علمی)، برگزاری هیئت، پخش اخبار، تهیه نشریه روزانه، تهیه روزنامه جهت مطالعه، برگزاری کتابخانه (جهت فروش و کرایه کتاب برای استفاده در دوره)، تهیه هدیه فرهنگیو…. در دوره مسئولیت های دیگری هم وجود دارد(پشتیبانی، مالی، تدارکات، مدیر داخلی، رابط و …) که لازم به توضیح آنها نیست .

ف مختلفی خواهد داشت که برخی از آنها عبارتند از: برنامه ریزی جهت اجرا و معرفی سبک زندگی اسلامی در دوره(اعم از نوع غذا، خواب، فضای معنوی، ورزش و….)،فضاسازی دوره(چه استفاده از جملات علمی و چه اخلاقی و سیره شهدا در سطح اردوگاه، پخش مستند و…)، مستند سازی دوره(فیلم و عکس و….)، دعوت از روحانی همراه ( برگزاری نماز جماعت وبرنامه ریزی برای  سخنرانی های اخلاقی روزانه مثلا در بین نمازها و حضور روحانی در بین اعضای دوره و گسترش فضای اخلاقی ومعنوی در کنار کار علمی)، برگزاری هیئت، پخش اخبار، تهیه نشریه روزانه، تهیه روزنامه جهت مطالعه، برگزاری کتابخانه (جهت فروش و کرایه کتاب برای استفاده در دوره)، تهیه هدیه فرهنگیو…. در دوره مسئولیت های دیگری هم وجود دارد(پشتیبانی، مالی، تدارکات، مدیر داخلی، رابط و …) که لازم به توضیح آنها نیست .

p dir=”RTL”

نظر بینندگان
 1. ولايت says:

  درحفاظت ز اميرم علي خامنه اي ميشوم ميثم تماربه دارم بزنيد.
  سلام عليكم.خسته نباشيد. خواستم ببينم ساعت شروع و پايان برنامه مشخصه؟

 2. ولايت says:

  همين برنامه صراط 2رو عرض كردم.

  • amin says:

   صراط 2 ان شاالله از 91/11/5 الی 11/9 /91 از ساعت 8 صبح الی اذان مغرب بصورت هر روز برگزار می شود

 3. ساها says:

  ببخشید من نمیدونستم مهلت تا 10 دی هست و بلافاصله که متوجه شدم یعنی 11 دی پیامک زدم؛ آیا میتوانم د رمصاحبه شرکت کنم یا با بنده تماس گرفته می شود؟

 4. اسعدی says:

  سلام..من تازه متوجه شدم آیا می تونم شرکت کنم؟ وآیا دوره های دیگری هم وجود دارد..موفق باشید

ارسال نظر

     


-->