روحانیت دزفول در قم - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
2nd، ژوئن 2016
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 2 nd ژوئن 2016 ساعت 12:25 ب.ظ | کد خبر: 43819  

دزمهراب – حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن علی رضایی مهر : دزفول سرزمین نام آشنای ولایت و فقاهت و شهر یاران علی علیه السلام و استادان فقه جعفری است.

برجستگی های دینی، علمی و فرهنگی این خطّه ولایتمدار از قدیم الایام مطمع نظر دین شناسان، مورخان و فرهنگ دوستان بوده است و از رهگذر همین مشخصه های والا، این شهر، به دارالمؤمنین ملقب شد.

اما در این میان، تدین و دینمداری مردمان این خاک پاک،آن چنان نورانی است که این خصلت الهی را از دیگر برجستگی های ارزشی و بلند این مردم متمایز کرده است.

وجود حوزه های علمیه و تعلیم و تعلم علوم دینی و آموزه های اسلامی بر محور اصول تشیع و دایر بودن علی الدوام کرسی های تدریس اساتید فقه و فقاهت و علوم اسلامی، گواه پویایی دینمداری در این شهر بوده و هست و بی هیچ تردید، اعتقاد به وجوب تحصیل و فهم دین، تبیین، تثبیت و دفاع از آموزه های اسلامی و شیعی چنان در عمق جان اهل این دیار ریشه دار بوده است که طلاب علوم دینی و تشنگان معارف الهی را در قلمرو مرز و بوم خاصی قرار نداده و آنها را برای تحصیل حقایق حقه الهیه به آن سوی مرزها کشانده است. هجرت های سخت و سنگین طلاب و علمای بزرگ دزفول به منظور تحصیل علم دین، در ادوار مختلف تاریخ علم در این شهرستان بر تارک تاریخ تشیع ثبت است.

هجرت های متعدد علمای دزفول و آوازه علمی شخصیت های بزرگی چون خاتم الفقهاء و المجتهدین شیخ مرتضی انصاری رحمه الله علیه و نوّره الله قبره الشریف، جهان اسلام و تشیع را فرا گرفته و دزفول را به عنوان مهد استادان فقه جعفری شناسانده است.

آری! به حکم آیه شریفه: « وَمَا کَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِیَنفِرُواْ کَآفَّهً فَلَوْلاَ نَفَرَ مِن کُلِّ فِرْقَهٍ مِّنْهُمْ طَآئِفَهٌ لِّیَتَفَقَّهُواْ فِی الدِّینِ وَلِیُنذِرُواْ قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُواْ إِلَیْهِمْ لَعَلَّهُمْ یَحْذَرُونَ»، هجرت به مراکز مهم تشیع از جمله نجف، کربلا و قم، برای تفقه در دین، از مشخصه های بارز طلاب و فضلای این شهر است به گونه ای که این شهر در هر مقطع زمانی، شاهد گروه هایی از اهل علم بوده است که برای تفقه در دین خانه و کاشانه را رها کرده و مهاجرت نموده اند.

با آغاز انقلاب اسلامی که حرکتی مبتنی بر آموزه های اسلامی- شیعی و برخاسته از درون حوزه علمیه بود اقبال به مدارس علوم دینی در این شهر شدت یافت و مدارس علمیه سهم مضاعفی از جوانان را به خود اختصاص داد و گروه های متعددی از جوانان این دیار در کسوت طالبان علم توحید در آمده و حضور جدی خویش را در حوزه علمیه دزفول و قم به گونه ای تحسین برانگیز رقم زدند.

طلاب و علمای دزفول در قم

اکنون به لطف خدا و عنایت حضرت ولی عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف، و به برکت اتقلاب اسلامی، سوای جامعه بزرگ طلاب و فضلای حاضر در دزفول، جامعه طلاب و فضلای دزفول مقیم قم جمعیتی قریب به ۲۵۰ نفر از طلاب و فضلا را در خود جای داده است که مفتخرانه جمعیتی بالغ بر ۱۵۰ نفر در سطوح عالی و دروس خارج به تحصیل اشتغعال دارند و این خود از پتانسیل های عالی برای شهرستان دزفول محسوب می گردد.

برخورداری از کرسی های تدریس در حوزه علمیه قم از توانایی های مسرت بخش طلاب و فضلای دزفولی مقیم قم است. امروز گروه زیادی از فضلای مقیم قم از اساتید سطوح مختلف از جمله سطوح عالی حوزه علمیه قم اند که به تعلیم و تربیت طلاب در مقاطع و دروس مختلف مشغول اند.

حضور پر رنگ حوزویان دزفول در قم در عرصه تحقیق و پژوهش و تألیف آثار ارزشمند در عرصه های مختلف دینی از جمله فقه، اصول، فلسفه، کلام، تفسیر، حدیث، تاریخ و سیره، ادیان و مذاهب و .. نشان از عمق اعتقاد آنان به لزوم تحقیق و پژوهش در حوزه های مختلف علمی دارد. در این میان گروه قابل توجهی نیز، از اساتید مبرّز و برجسته در موضوع مدارج علمی طلاب قم و دانشجویان هستند که در جایگاه استاد راهنما، مشاور و داور، طلاب و فضلا و نیز دانشجویان را در سراسر کشور در تدوین پایان نامه و رساله یاری می رسانند.

حضور بخش عمده ای از حوزویان دزفولی مقیم قم در مراکز علمی به عنوان استاد و عضو هیئت علمی از توانمندی های دیگر قابل توجه فرزندان علمی و دینی شهرستان دزفول است.

افتخار دیگری را که جامعه طلاب و فضلای دزفولی مقیم قم برای دزفول و بلکه کشور رقم زده است، برخورداری از پتانسیل مدیریت در عرصه عای علمی، فرهنگی و اجرایی است. مدیریت های کلان و مهمی از جمله مدیریت های شهری، استانی و کشوری هستند که در رأس آنها حوزویان دزفولی مقیم قم قرار دارند.

در حوزه تبلیغ نیز، توانایی های عظیم تبلیغی طلاب و فضلای دزفول مقیم قم با انبوهی از تجارب تبلیغی ذی قیمت، غیر قابل انکار و بلکه مایه مباهات است. استقبال از توانمندی های همه سویه طلاب و فضلای مقیم قم و دعوت از سوی نقاط مختلف کشور در موضوعات تبلیغ، تدریس، حضور در گفتمان ها و نشست های علمی محافل پژوهشی و .. از افتخارات دیگر است که امید است زمینه های بهره گیری از این پتانسیل عظیم، بیش از پیش در شهر دزفول فراهم گردد.

حضور فعال و متراکم طلاب و فضلای دزفول در کنار مردم شهیدپرور دزفول، در جریان نهضت اسلامی و دوران دفاع مقدس و تقدیم ۲۶ شهید والا مقام از سلسله جلیله روحانیت، بیانگر مردمی بودن و آشنا به مقتضیات زمان بودن عالمان این شهر است.

آنچه بیان شد برخی از ارزش های حوزویان دزفولی مقیم قم هست.

البته قابل ذکر است که جایگاه بلند علمی طلاب و فضلای دزفولی مقیم قم و مدیریت ها و مسئولیت های خطیری که بر دوششان نهاده شده است، هیچگاه آنان را از حضور در صحنه های سرنوشت ساز و دفاع از نظام اسلامی باز نداشته است و به لطف الهی در بیعت خویش با امام و رهبری و در دفاع از نظام اسلامی ثابت و استوار بوده و خواهند بود.

مجمع طلاب و فضلای دزفول مقیم قم تنها مرجع حقوقی پیگیری امور طلاب و فضلای قم است و بر این اساس و به مقتضای اساسنامه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، نماینده طلاب در راستای رسیدگی به امور طلاب و فضلا، فعالیت می کند. و السلام

نظر بینندگان
 1. دلسوز says:

  ا سلام
  باید خدمت جناب رضایی عرض کنم که ولی متاسفانه در حالی که هجوم شبکه های ماهواره‌ای و مجازی و شبهات متعدد دارد ریشه دین را در شهر ما می زند چندان خبری از این فضلا در شهر دیده نمی شود
  چه زیبا بود بسیاری از این بزرگان مجددا به دیار خود بازگشته و مردم را از معارف ناب الهی بهره مند می کردند
  قطعا عامل اصلی موفقیت علمای فقید دزفول مردمی بودن آنها بوده است

 2. مجید says:

  شیوه ی ارتباط با جمع طلاب حاضر در قم بیان کنید.

 3. یا زینب (س) says:

  سلام
  واقعا این یک آسیب که طلبه ها به قم هجرت میکنن و وقتی تحصیلاتشون تموم شد میلی ب بازگشت ندارن
  واقعا نیاز هست که باشن. الان از استانهای دیگه طلبه هایی هستن که به روستاهای اطراف دزفول سر میزنن و کار فرهنگی انجام میدن ولی طلبه های دزفول همچنان دنبال تحصیل .کی باید این تحصیلات ب کار بیان ….

 4. تذکار says:

  باسلام خدمت دوستان.باید ابتدا بررسی کرد که مرجع سیاستگذاری فرهنگی در دزفول کجاست و چه کسی متصدی مستقیم این امر است و با اندکی دقت،این امر هویداست. و باید توجه داشت که این بزرگواران علی رغم مشغله بسیار ولی همواره با دعوت و بدون دعوت متصدیان امر،حضور فعال در دزفول داشتند و بدیهی است که چنانچه فرهنگ برخورداری از ظرفیت این بزرگواران فراهم شود، دریغ نخواهند کرد…و پرواضح است که برخورداری از عزیزانی که در قم یاتهران از شخصیت های برجسته علمی به شمار می آیند مستلزم برنامه ریزی و هماهنگی دقیق از طرف مسئولین شهرستان است.پس بهتر است در درجه اول،مخاطب واقعی را در بیان عتاب،تعیین کرد و بعد سخن را به درستی بیان کرد.

ارسال نظر

     


-->