پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

روحانی بامردم اهواز دیدار کرد/ عربی سخن گفتن رئیس جمهور با مردم اهواز

حسن روحانی در میان احساسات پرشور هزاران تن از مردم استان خوزستان، گفت: توافق ژنو تا چند روز آینده اجرایی خواهد شد.
ایشان با تاکید بر اینکه استان خوزستان یعنی مردم مقاومی که در برابر جهان ایستادند و پیروز شدند، گفت: از من سوال کردند که چرا اولین دیدار مردمی از خوزستان بود، من از این سوال متعجبم، خوزستان نه به دلیل استان مرزی بودنش، نه به دلیل اینکه استان زرخیز است، نه به دلیل معادنش، نه به دلیل سرزمین حاصلخیزش و راه های استراتژیک و نه به دلیل نهرهایش، بلکه به خاطر مردم غیورش.
** خوزستان یعنی مردمی غیور و وفادار
وی خطاب به مردم اهواز، همچنین در ادامه گفت: مردم عزیز خوزستان، همه زنان و مردان این سرزمین مقاوم، سلام بر شما مردم، سلام بر عشایر عرب و لر و بختیاری، سلام بر دزفول و شوشتر و سراسر استان خوزستان، سلام بر جای جای این سرزمین پاک؛ در آغاز مایلم به خاطر تاخیر در ورود به اهواز عزیز به دلیل مشکل مه گرفتگی و مشکل پروازی که می خواهم از شما عذرخواهی کنم که از صبح اول وقت تا الان در مصلی در خیابان ها در فرودگاه اجتماع کرده بودید؛ درود من بر همه شما مردم خونگرم و وفادار.
رییس جمهوری اضافه کرد: از من سوال کردند که چرا اولین دیدار مردمی از خوزستان؟ من از این سوال متعجبم؛ خوزستان نه به دلیل استان مرزی بودنش؛ نه به این دلیل که استان زرخیز است؛ نه به دلیل معادنش، سرزمین حاصلخیزش و راه های استارتژیکش بلکه به خاطر مردم غیورش.
** خوزستان استان مردم مقاومتی که هشت سال ایستادند
روحانی تصریح نمود: استان خوزستان یعنی مردم مقاومی که هشت سال در برابر جهان ایستادند و پیروز شدند.
رئیس جمهوری اسلام ایران افزود : جای جای این استان به عنوان تربت پاک برای ملت ایران است؛ من دراین سفر دلم می خواست به همه جاهایی که سرزمین جهاد و شهادت بود، از بستانش، سوسنگردش، حمیدیه اش، هورش، حسینیه اش، شلمچه اش، طریق القدسش، فتح المبینش، بیت المقدسش، خیبرش، بدرش، والفجرش، کربلای 4 و 5، رمضانش و همه عملیات سرنوشت سازش؛ ای کاش می شد همه این تربت های پاک را زیارت می کردم و سر تواضع را در برابر رزمندگان عزیز یک بار دیگر فرود می آوردم.
دکتر روحانی افزود: من می دانم شما از صبح تا الان در مصلی و خیابان و فرودگاه منتظر مانده اید؛ اما به طور خلاصه در دو مبحث کوتاه نکاتی را به عرض شما می رسانم؛ نخست، این ماه، ماه ربیع الاول است، ماه ربیع الاول یعنی ماه ولادت نور، ماه ولادت پیامبر اعظم، ماه ولادت امام صادق، یعنی ماه هجرت پیغمبر؛ و من می خواهم یک کلمه راجع به هجرت بگویم؛ مردم، ما نیاز به هجرت داریم؛ هجرتت از شرایط بد زندگی به شرایط مطلوب؛ هجرت از تورم و رکود و گرانی و بیکاری تا اشتغال؛ هجرت از جامعه ای که دیگران برای ما شکاف درست کردند تا به یک جامعه متحد؛ هجرت از روابطی که با جهان شایسته این ملت بزرگ نیست تا رسیدن به یک روابط سازنده با جهان.
** توافق ژنو یعنی تسلیم قدرت های بزرگ در برابر ملت بزرگ ایران
رییس جمهوری افزود: دولت در طول 5 ماه گذشته به یاری خداوند، با حمایت شما مردم غیور و با کمک ها و تدبیر مقام معظم رهبری به حول و قوه الهی قدم های ارزنده ای را برداشته است.
روحانی با بیان اینکه در زمینه روابط خارجی تا چند روز دیگر توافق ژنو اجرایی خواهد شد، ادامه داد: می دانید توافق ژنو یعنی چه؟ یعنی تسلیم قدرت های بزرگ در برابر ملت بزرگ ایران.
رییس شورای عالی امنیت ملی، تصریح کرد: توافق ژنو یعنی پذیرش جهان در برابر فناوری صلح آمیزی که در سایه تلاش و ایثازرگری دانشمندان جوان به دست آورده ایم.
روحانی تاکید کرد: توافق ژنو یعنی شکستن سد تحریم که به ناروا بر ملت عزیز وصلح دوست ایران تحمیل شده بود.
** روابطمان را با جهان بر مبنای منافع ملت ایران تنظیم می کنیم
رییس جمهوری با بیان اینکه امروز بعد از حماسه سیاسی شما ملت بزرگ در 24 خرداد همه جهان در برابر عظمت این ملت به ناچار سرفرود آوردند، اضافه کرد: ما به حول وقوه الهی از منافع ملت و از مصالح این ملت دفاع خواهیم کرد.
روحانی خاطر نشان کرد: به عنوان سربازان خط مقدم شما مردم غیور، از این کشور و از منافع ملی با کمال قدرت حراست و حفاظت خواهیم کرد.
رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: ما روابطمان را با جهان بر مبنای منافع این ملت تنظیم خواهیم کرد، من در سخنرانی های بعدی و در مصاحبه تلویزیونی مفصل در این باره صحبت خواهم کرد.
روحانی با بیان اینکه ما مصمم به هجرتیم، اظهار کرد: هجرت از شرایطی که درشان ملت بزرگ ایران نیست تا خواست و مطلوب ملت ایران.
**550 هزار هکتار زمین کشاورزی خوزستان به زیر کشت می رود
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع استان خوزستان اشاره کرد و گفت: و اما مساله دوم استان خوزستان است.
روحانی افزود: این سرزمین، سرزمینی است که هر مقدار دولت برای آن تلاش و سرمایه گذاری کند، کم انجام داده است.
رییس جمهوری ادامه داد: اولین قدمی که دولت قبل از این سفر بحث هایش را انجام داده است و به حول وقوه الهی آن را شروع خواهد کرد و در دولت یازدهم به اذن پروردگار آن را به ثمر خواهند رساند، کشاورزی استان خوزستان است.
روحانی خاطرنشان کرد: ما برای آماده کردن 550 هزار هکتار سرزمین این استان که زیر کشت قرار گیرد، نیازمند هزار و 500 هزار میلیارد تومان اعتبار هستیم.
رییس دولت یازدهم، عنوان کرد: برای این رقم دولت پیش بینی های لازم را انجام داده است، ما از طریق صندوق توسعه در طول سه سال آینده انشاء الله همه این زمین ها را آماده کشت خواهیم کرد و این کار بسیار بزرگی است که در این استان باید انجام گیرد.
** پروژه های مصوب سفر مقام معظم رهبری به خوزستان باید تکمیل شود
رییس جمهوری گفت: در سفر مقام معظم رهبری حدود 17 سال قبل این برنامه مورد تاکید قرار گرفته و قدم هایی در این زمینه برداشته شده است، اما این قدم ها باید تکمیل شود.
روحانی افزود: امروز رییس جمهوری شما قول می دهد که همه توان دولت را برای اجرای این پروژه های عظیم و بزرگ استان بکار گیرد.
** سرشاخه های کارون جز برای آب آشامیدنی استفاده نمی شود
وی دومین اقدام دولت را احیا کارون عنوان کرد و گفت: کارون شریان حیات استان خوزستان و رودخانه زیبایی ها است و برای این رودخانه شورای عالی آب در دولت یازدهم تصمیم گرفت از سرشاخه های کارون جز برای آب آشامیدنی هیچ استفاده دیگری صورت نگیرد.
رییس قوه مجریه تاکید کرد: همچنین هر طرح و پروژه دیگری اگر قبلا جزو برنامه بوده است بدانید که آن پروژه ها متوقف خواهد شد.

دکتر روحانی به زبان عربی افزود: چند کلمه به زبان عربی با شما سخن می گویم , احترامی از جنسن روحانی به مردم عرب خوزستان .

دولت تدبیر و امید در صدد رفع مشکلات و محرومیت ها ی استان خوزستان است و مطمین باشید که دغدغه های شما را می دانیم و در فکر برطرف کردن این مشکلات هستیم.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه با اتحاد و همدلی بر مشکلات فایق خواهیم آمد ازحضور گرم و استقبال پرشور مردم اهواز قدردانی کرد .
روحانی به زبان عربی افزود: کاستی های مطرح شده را می دانم و مردم باید دولت و رییس جمهور را یکی از خود بدانند تا با اتحاد و همدلی بر مشکلات فایق آییم.
وی با اشاره به 8 سال دفاع مقدس افزود: مردم غیور خوزستان با شهامت در برابر دشمنان ایستادند و این امر آن ها را متمایز کرده است.
دکتر روحانی بیان داشت:در حال حاضر نیز ثابت کردید که می توانید بر مشکلات فایق شوید و این درگذشته ثابت شده است .
رییس جمهوری بااشاره به اینکه خوزستان مهد ادب ،فرهنگ ، ولایت مداری و دروازه ورود تشیع به ایران است , افزود: خوزستان نام اوران زیادی داشته و دارد .شعرای به نامی مانند دعبل خزاعی و افرادی مانند علی ابن مهزیار اهوازی در استان خوزستان وجود دارند که مایه مباهات این استان هستند.

80990221-5413709

ایرنا

اخبار مرتبط