حکاکی برروی چرم توسط هنرمند دزفولی با موضوع دزفول پایتخت مقاومت - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
1st، ژوئن 2016
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 1 st ژوئن 2016 ساعت 2:03 ب.ظ | کد خبر: 43776  

به گزارش دزمهراب در روز چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری مردم دزفول، از تندیس حکاکی برروی چرم اثر خانم الهام شفیع نژاد در مصلای نماز جمعه دزفول توسط سردار نقدی و نیز مسئولان شهری رو نمایی به عمل آمد.

الهام شفیع نژاد در گفتگو با خبرنگار دزمهراب در این خصوص گفت: این یک کار حکاکی برروی چرم با موضوع چهارم خرداد بود که من از یکسری از نماد های دزفول در آن استفاده کردم.

وی افزود: در این کار از نماد هایی همچون پل قدیم و چرخ آسیاب استفاده کردم و سپس در جایگزین پره های چرخ آسیاب از هفت موشکی که در یک شب به دزفول اصابت کرده استفاده نمودم.

شفیع نژاد با بیان اینکه در قسمت پایین این چرخ آسیاب فعالیت های بانوان را نشان داده است تصریح کرد: مادران و همسران و دختران در دوران دفاع مقدس فعالیت هایی پشت جبهه انجام می دادند و نیز رزمنده ها را بدرقه جبهه ها می کردند و این ادامه داشت تا جایی که خودشان نیز وارد جبهه شدند و در این کار من این را نشان داده ام.

این بانوی هنرمند نوشتن شعار سال را که اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل است را از دیگر بخش های این کار برشمرد و افزود: برای نشان دادن این شعار، سر درب بازار قدیم دزفول را زدم و سپس از فعالیت مردم دزفول که کشاورزی یا آهنگری در بازار بوده عکس گرفته و حکاکی آن را انجام دادم.

شفیع نژاد ادامه داد: از دیگر مواردی که در کار استفاده کردم نماد الف دزفول بوده است که من از موشک هایی که در خانه ها خورده و بچه ایی که سر خرابه های این خانه بوده است تا بعد از پیروزی جنگ و در آخر نیز بازگشت اسرا را نشان دادم.

وی نام این اثر را دزفول پایتخت مقاومت ایران نام برد و اذعان نمود: مدت زمان طراحی طرح، تا حکاکی آن حدود چهار ماه به طول انجامیده است و یک کار نفیسی در آمده است؛ برای این تابلو بیش از هفت میلیون تومان هزینه کرده ام چرا که چرم را باید از تهران یا تبریز تهیه کنم و به این خاطر هزینه کار بالاست.

این بانوی هنرمند در ادامه اظهار کرد: این تابلو اکنون در نمایشگاه ژرفای هنر برای بازدید قرار گرفته است که این نمایشگاه در خیابان شریعتی نرسیده به بلوار چهل و پنج متری فتح المبین است.

شفیع نژاد افزود: بعد از این نمایشگاه قرار بوده است تحویل موزه دفاع مقدس دزفول شود ولی به دلیل هزینه ی بالایی که برای این تابلو خرج کرده ام در صورتی که همکاری کنند و قسمتی از این هزینه انجام شده را تقبل و پرداخت کنند من کار را تحویل خواهم داد.

وی در پایان گفت: من علاوه بر این کار، اثری دیگر با موضوع قلعه امیر بهمن خان داشته ام که عید امسال از آن رونمایی شده و این هم برای اولین بار بود و حدود دو سال و نیم طول کشید چون هیچ عکسی از این بنا نبود و من براساس فیلمی که سال ۱۳۵۲ از گرفته و در یکی از سکانس ها قلعه را از بیرون نشان میداد، من روی طراحی و معماری آن کار کرده و بعد حکاکی روی چرم را انجام دادم.

لازم به ذکر است خانم شفیع نژاد تنها بانویی هستندکه در شهرستان دزفول کار حکاکی بر روی چرم را انجام می دهند.

IMG_0435IMG_0437IMG-20160521-WA0019

 

نظر بینندگان
  1. رضا says:

    قشنگ بود خداقوت

ارسال نظر

     


-->