ساختمانهای عجیب وادیِ ‌«حضراموت» و «المشهد» یمن+تصاویر - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
9th، می 2016
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 9 th می 2016 ساعت 3:19 ب.ظ | کد خبر: 42968  

وادیِ ‌حضراموت در  شهر «شیبام» از اهمیت زیادی برخوردار است و اغلب آن را «منهتنِ کویر» هم می‌نامند و این عنوان به خاطر ساختمان‌های بلند غیرطبیعی آن است که از دلِ فلاتِ کویری سر برآورده‌اند.

این شهر کوچک با جمعیت ۷۰۰۰ نفر، ۵۰۰ خانه گلی دارد که اغلب بین ۵ تا ۱۱ طبقه بوده و ارتفاعشان به ۱۰۰ فوت می‌رسد و همه‌ی آنها از آجرهای گِلی ساخته شده‌اند.

وادی دوان، یک وادی زیبا و تماشایی دیگری است که در همسایگی وادیِ حضراموت قرار دارد. این وادی یکی از انشعاب‌های وادی حضراموت بوده و آن هم متشکل از شهر‌ها و روستاهای متعددی در امتداد پشته‌های وادی و بر فراز ارتفاعات و فلات‌هایی است که آن را احاطه کرده‌اند. بنیاد معماری دوان می‌گوید: امروزه میراث معماری دوان، وادی حضراموت را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، چرا که شهرها و روستاهایش در دو دهه اخیر بیشتر تحت محافظت و بازسازی قرار گرفته است و طی این مدت خرید و فروش و ساخت و ساز ساختمان‌های سیمانی در این منطقه زیاد شده است.

دیدنی‌ترین روستاهای این وادی، که در سمت شمال به جنوب واقع شده‌اند «المشهد» است، که آرامگاه «حسن ابن حسن» از قرن ۱۵ در آن قرار دارد که مکانی زیارتی بوده و روستایی در حاشیه کویر است. این روستا که بعد «الحجرین» واقع شده, در حاشیه یک صخره و در میان قدیمی‌ترین روستاها در این منطقه قرار دارد.

ارسال نظر

     


-->