پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

سومین سوگواره شعر و پژوهش فاطمی جمعه ۲۳ اسفند ماه جاری در دزفول برگزار شد.

موسسه فرهنگی و هنری فرهنگ عاشورا در ادامه فعالیت های خود برای سومین سال متوالی سوگواره شعر و پژوهش فاطمی را در روز جمعه۹۲/۱۲/۲۳ در مرکز فرهنگی دفاع مقدس شهرستان دزفول برگزار نمود. 81088997-5571357

در این مراسم که با حضور شاعران ،نویسندگان ، پژوهشگران و عاشقان و شیفتگان و ارادتمندان حضرت صدیقه کبری،فاطمه زهرا (س) در فضایی معنوی و سرشار از ابراز سرشار و عشق و محبت به ساحت مقدس اهل بیت علیهم السلام و بخصوص حضرت زهرا برگزار شد پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و نواخته شدن سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران، برخی ازشاعران آیینی استان خوزستان به شعر خوانی و ارایه آثار منظوم خود پرداختند. از جمله این شاعران ارجمند می توان به آقایان مرتضی حیدری آل کثیر،سید محمد مهدی شفیعی،دکتر صافی، دکتر حسین پور،چناری،حسین سنگری، میثم خالدیان،…. و خانم زهرا آراسته نیا اشاره کرد. دربخش دیگر این برنامه پژوهش های صورت گرفته که توسط پژوهشگران موسسه فرهنگی و هنری فرهنگ عاشورا در سال ۱۳۹۲ با موضوع شناخت زندگانی حضرت زهرا و با عناوین لحظه های حضور حضرت زهرا در کربلا پژوهشگر ندا عشیری ، تاثیر تربیتی حضرت زهرا در زندگی حضرت زینب پژوهشگر حکیمه کلانتری نیا ، تحلیل و بررسی خطبه ی فدک پژوهشگران مهربان کلیددار و شیما جلدانی ، حضرت زهرا در روایات ائمه پژوهشگران معصومه گلناری و مریم عباس نژاد انجام شده بود ارایه گردید.

در این مراسم باشکوه از جانباز روشندل حاج مهدی دانشیار و همسر فداکار و مهربانش که تازه به رحمت الهی پیوسته است به عنوان مدافعان راستین ولایت تجلیل بعمل آمد.

دیگر بخش سومین سوگواره شعر و پژوهش فاطمی سخنرانی استاد ارجمند دکتر محمدرضا سنگری بود که پیرامون بررسی پیشینه و تاریخ شعر فاطمی و نمونه های اندکی که از این اشعار در دیوان ها وآثار بجای مانده ازشاعران پرداخت و به اشعار فاطمی پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز اشاره نمود. ایشان با ذکر نمونه های تاریخی از بخش های کمتر گفته شده از زندگانی حضرت زهرا به شاعران آیینی توصیه نمود که با استفاده از مستندات تاریخی موجود و طرح بخش های مهم دیگری از زندگی این بانوی آسمانی به تولید اشعار فاطمی برای ارایه در مراسم سوگواره فاطمی سال آینده بپردازند.

این مراسم معنوی با اهدای هدایایی به شاعران ارجمند حاضر در برنامه خاتمه یافت.

اخبار مرتبط