سیل زدگان دزفول همچنان نیازمند یاری/اهالی روستاهای سیل زده به ناچار به خانه های خود بازگشته اند اما از كمترین امكانات زندگی محروم بوده چشم انتظار كمك مسوولان هستند - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
24th، آوریل 2016
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 24 th آوریل 2016 ساعت 4:47 ب.ظ | کد خبر: 42440  

دزمهراب: بخشدار چغامیش دزفول با تایید فروکش کردن سیلاب در روستاهای این بخش گفت:اهالی این روستاها به ناچار به خانه های خود بازگشته اند اما از کمترین امکانات زندگی محروم بوده و همچنان چشم انتظار کمک و یاری مسوولان می باشند.

به گزارش دزمهراب شکرالله قارم افزود: اهالی روستای بنه عاتی از توابع بخش چغامیش دزفول چند روز در محاصره سیل بودند که با فروکش شدن سیلاب به منازل خود که از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند بازگشته اند اما تاکنون اقدامی برای کمک به آنها صورت نگرفته است.
وی با تاکید بر اینکه اهالی این روستا نیازمند کمک دستگاه های ذیربط و کمک رسان جهت تامین مایحتاج زندگی خود هستند گفت:بر اثر سیلاب جاده های ارتباطی روستاهای بخش چغامیش دزفول تخریب شده و روستاهای بنه عاتی،بنه آیش،بنه لازم، بنه یعقوب ، بنه سیدمجید و بنه سیرصفر دچار آب گرفتگی شده و لوازم زندگی اهالی این روستاها بر اثر سیلاب از بین رفته است.
قارم با اشاره به اینکه معابر و تاسیسات زیربنایی این روستاها نیز تخریب شده است گفت:شبکه های برق و مخابرات این منطقه نیز بر اثر سیلاب تخریب شده که با پیگیری انجام شده از سوی جهاد کشاورزی و مخابرات تا حدودی نسبت به رفع این نواقص اقدام شد.
بخشدار چغامیش دزفول اظهار کرد:در حال حاضر نیز کارشناسان جهاد کشاورزی و بنیاد مسکن با کمک اهالی در حال ارزیابی خسارات وارده به روستاهای این بخش هستند .
وی با تاکید بر اینکه سیل اخیر خسارت زیادی به واحدهای مسکونی و اراضی کشاورزی این بخش وارد کرده است گفت:حدود ۵۰ کیلومتر از شبکه انتقال آب مزارع شامل انهار سنتی و کانالهای اصلی تخریب شده ضمن اینکه بیش از یکهزار هکتار از اراضی کشاورزی این بخش بر اثر سیل از بین رفته است.
قارم به تخریب بیش از ۱۰۰ کیلومتر زهکش اصلی و فرعی و خسارت به شش حلقه چاه در این بخش بر اثر سیلاب اشاره کرد و گفت:بیش از ۲۰ پل اصلی ورودی به مزارع و بیش از ۷۰ کیلومتر جاده بین مزارع بخش چغامیش دزفول بر اثر سیلاب تخریب شد.
بخشدار چغامیش دزفول اظهار کرد:همچنین ۲ هزار هکتار از اراضی گندم ،۲۲ هکتار از اراضی کلزا ،۶۰ هکتار پیاز ،۷۰ هکتار ذرت بهاره و ۷۰ هکتار چغندرقند بخش چغامیش دزفول دچار آبگرفتگی شدند و ۲ هزارو ۵۰۰ هکتار از مزارع گندم و ۶۰۰ هکتار کلزا نیز خسارت دید.
وی افزود:سیلاب همچنین موجب تلف شدن ۹۰۰ راس دام سنگین و ۴۰۰ راس دام سبک در بخش چغامیش دزفول شد و ۱۰۰حوضچه پرورش ماهی به مساحت ۱۵۰ هکتار تخریب شد.
وی به تخریب حدود ۹ هزار متر مربع تاسیسات دامی در این بخش بر اثر سیلاب اشاره کرد و گفت:شبکه آب شرب روستاهای بنه عاتی تخریب شد و تاسیسات و شبکه آبرسانی به روستاهای شهید بهشتی،بنه حاجات ،دهنو ،خوزینه باقر و خوزینه بالا دچار آسیب دیدگی شد.
دبی رودخانه دز در روز پنجشنبه ۲۶ فروردین ماه از ۳۰۰ متر مکعب بر ثانیه در شرایط عادی به ۴۵۰۰ متر مکعب بر ثانیه رسید.
طغیان رودخانه دز علاوه بر آبگرفتگی تعدادی از روستاهای دزفول و شوش به بخش کشاورزی این دو شهر نیز خسارت سنگین وارد کرده است.
خسارت وارده به بخش های مختلف شهرستان دزفول رقمی بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.
ایرنا

ارسال نظر

     


-->