سیل و بیماری به کشاورزان گلکاردزفول خسارت واردکرده است - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
17th، می 2016
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 17 th می 2016 ساعت 1:09 ق.ظ | کد خبر: 43175  

به گزارش دزمهراب مسئول امور باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی دزفول با اشاره به نابودی ۴۵۰ هزار شاخه گل در سیل فروردین ماه گفت:شیوع بیماری در مزارع گل دزفول در سال گذشته نیز خسارت سنگینی به کشاورزان گلکار این شهرستان وارد کرده است و سیل اخیر موجب آبگرفتگی ۳۰ هکتار از گلخانه های گل رز دزفول شد که این آبگرفتگی خسارت ۱۰۰ درصدی به ۴۵۰ هزار شاخه گل رز وارد کرد.
وی با بیان اینکه هیچیک از گلخانه های رز دزفول زیر پوشش بیمه نمی باشند گفت: میزان خسارت وارده سیل به گلخانه های گل رز دزفول سه میلیارد و ۱۵۰ میلیون ریال برآورد شده است.
مسوول امور باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی دزفول گفت:در سال ۹۳ نیز ۳۳ میلیون شاخه گل رز در دزفول تولید شد که به دلیل بیماری میزان تولید گل رز به ۲۰ میلیون شاخه گل کاهش یافت.
کرمی نژاد گفت:با توجه به اینکه سیاست وزارت جهاد کشاورزی در خصوص مصرف بهینه آب در این رابطه تمهیداتی اندیشیده شده و جهت صنعتی کردن گلخانه های سنتی تسهیلاتی به تولیدکنندگان پرداخت می شود.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر درخواست صدور مجوز جهت صنعتی کردن گلخانه ها ارائه شده و در حال طی مراحل اداری است گفت:در گلخانه های سنتی از هر مترمربع بین ۱۵ تا ۱۸ شاخه گل برداشت می شود درحالی که در گلخانه های صنعتی در هر متر مربع بیش از ۱۵۰ شاخه گل تولید خواهد شد و افزایش عملکرد قابل توجهی به دنبال خواهد داشت.
وی سطح زیر کشت گل رز دزفول را ۲۸۰ هکتار و سطح زیر کشت گل مریم دزفول را ۱۱۰ هکتار اعلام کرد و گفت:شهرستان دزفول در تولید گل مریم در رتبه نخست کشور و در تولید گل رز رتبه دوم کشور را دارد.
سالانه حدود ۲۰ میلیون شاخه گل مریم در دزفول تولید می شود.
ایرنا

ارسال نظر

     


-->