پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

عکس خبرنگار خودمان را به جای مجری صدا و سیما جا می زنیم؛ بعد این ماجرا را تحلیل می کنیم! + واکنش خواندنی مجری برنامه ثریا

هجمه رسانه های مدعی آزادی بیان و تحمل مخالف به یک برنامه دانشجویی- مردمی همچنان ادامه دارد و با وجود گذشت نزدیک به 5 روز از برگزاری همایش «دلواپسیم»، تندروها و حامیان دولت به آب و آتش می زنند تا بلکه بتوانند یک حاشیه و گاف برای این گردهم آیی بزرگ پیدا کنند.

 در آخرین مورد خبرگزاری دولتی ایرنا و دیگر رسانه های همسو با رییس جمهور، حماسه آفریده! و با انتساب  یک عکس مشابه به محسن مقصودی مجری برنامه تلوزیونی ثریا، مدعی شدند که وی در این برنامه شرکت کرده است.
Untitled-1(41)
این رسانه ها با انتخاب تیتر توهم آمیز « مجری تلویزیون هم دلواپس شد! +عکس» به دروغ نوشتند: «مجری برنامه ثریا که بارها به انتقاد از توافق هسته‌ای پرداخته در میان حاضران همایش دلواپسان، حضور پیدا کرد تا مشخص شود مخالفان دولت و پایداری‌ها تا چه اندازه در رسانه ملی نفوذ دارند.»
این در حالی است که عکس فردی که به اشتباه به عنوان مجری برنامه تلوزیونی معرفی شده است «محمود عزیزی» خبرنگار سایت خبرآنلاین است که تاکنون مطالب زیادی نیز از وی به نام خودش در این سایت حامی دولت منتشر شده است.
نکته دیگر آنکه سکوت معنادار سایت خبرآنلاین در برابر گاف بزرگ رسانه های همسو با خودش طی روزهای گذشته نشان می دهد، این سایت که همواره مدعی حرفه ای گری است تا چه اندازه «سیاست زده» عمل میکند تا جایی که با آگاهی کامل از این اشتباه شیطنت آمیز رسانه های حامی دولت، در انتساب اشتباه خبرنگار خبرآنلاین با مجری صدا و سیما، ترجیح داده هیچ واکنشی به این مساله نداشته باشد تا با وجود این دروغ، نهایت هجمه و حمله رسانه ای به منتقدان توافق ژنو صورت بگیرد.
گفتنی است علیرضا معزی مدیر مسئول خبرآنلاین نیز طی ماه های گذشته با حکم رییس دفتر رییس جمهور به سمت معاون ارتباطات و اطلاعرسانی دفتر رئیس جمهور منصوب شده است.
از سوی دیگر آنچه مایه تاسف است، روحیه دیکتاتورگونه رسانه هایی است که برای یک مجری صدا و سیما فارغ از ساعت کار اداری، حق حضور در یک جمع دانشجویی و مردمی را قائل نیستند و در صدند تا با انتساب دروغ به وی، طوری رفتار کنند که گویا از این به بعد باید هر کدام از مجری های رسانه ملی برای حضور در هر نشست و برنامه ای، ابتدا از رسانه های حامی دولت کسب تکلیف و اجازه کنند.
در این باره محسن مقصودی مجری برنامه تلوزیونی ثریا نیز با انتشار تکذیبیه ای در این باره، به نکات مهمی اشاره کرده است که متن کامل آن را از نظر می گذرانید هر چند  این رسانه ها بدون اصلاح یا حذف خبر خود، عمدتا نیز ترجیح داده اند تا تکذیبیه مجری صدا و سیما در این باره را منتشر نکنند و بر دروغ خود به مخاطبانشان پافشاری کنند:
بسمه تعالی
خدمت همکارن رسانه ای در خبرگزاری های ایرنا و عصر ایران و پایگاه های خبری عصرخبر، انتخاب، بهارنیوز، پارسینه و …
سلام علیکم
در خصوص درج خبری با عنوان «مجری تلویزیون هم دلواپس شد» در آن رسانه ی محترم و انضمام عکس های خبری، در خصوص حضور اینجانب به عنوان مجری برنامه ثریا در همایش دلواپسیم، نکات زیر به استحضار میرسد و امید است ابتدا به رسم اخلاق و اصلاح و سپس بنابر قانون در اسرع وقت و در جای مناسب منتشر گردد:
1-  متاسفانه و یا خوشبختانه، اینجانب در همایش دلواپسان حضور نداشته ام و عکس بسیار مستند دوستان از حضور دلواپسانه ی حقیر، مربوط به شخص دیگری ـ که ظاهرا از همکاران خبرنگار سایر رسانه هاست ـ می باشد. ظاهرا تنظیم کنندگان خبر با دلواپسی و آشفتگیِ خاطرِ زیاد، خبر فوق را تنظیم کرده اند و این گاف رسانه ای را بدون هیچ تحقیقی آسمان ریسمان کرده و به سرعت بازنشر هم کرده اند که حداقل از خبرگزاری دولت ـ ایرنا ـ این کار غیرحرفه ای و عجولانه بعید بود …
در حالی که با یک جستجوی ساده در عکس های آن همایش می توانستند به عکس های واضح تری از فرد مزبور دست یابند تا اگر شکی دارند بر طرف شود. عکس پیوست (عکسی شفاف از آن خبرنگار) حاصل جستجوی یک دقیقه ای حقیر در اینترنت است.
براستی آیا حضور حقیر در جلوی جایگاه همایشی با این همه بازتاب رسانه ای، می توانست تا به امروز مخفی بماند که پس از سه روز برخی متوهمانه آن را کشف کرده باشند!
2-  اما در خصوص دلواپسی گروهی از دانشجویان و اساتید دانشگاه در مورد توافقنامه ژنو، عرض می کنم که حقیر خیلی دلواپس سرانجام ژنو نیستم، اگر چه بنده هم به دشمن بدبینم اما کل ماجرا را درس و تجربه ای بزرگی برای ملت ایران می دانم، تجربه ای که به نظرم از کل فناوری هسته ای هم برایمان مهم تر است. درسی که به نظرم ارزش دارد خون شهریاری ها و علیمحمدی ها و رضایی نژادها و مصطفی ها برایش ریخته شود. چرا که این ملت پلمپ ها را سرانجام خواهد شکست، مصطفی های دیگر سانتریفیوژهای نسل جدیدتر را خواهند ساخت و شهریاری های بعدی صفحات سوخت را بهتر از قبل می سازند اما ملت ایران باید یک بار دیگر بیازماید این صداقت آمریکایی را. باید بیازماید نتیجه خوش بینی و اعتماد سازی برای دشمن را. از آقای ظریف هم ممنونم که بستر این آزمایش را به خوبی خوب فراهم کرده است… بارها برای ایشان در مسیر تحقق آرمان های انقلاب دعا کرده ام…. مسیر آرمان های انقلاب…
 و البته امروز نتایج آن آزمون بزرگ و ظریف دارد مشخص می شود کم کم برای مردم… و همین برای ما «برد» است و برای دشمن «باختی» بزرگتر از «باخت» هسته ای سال های قبلش. هر چند این تجربه بزرگ تکرار تجربه سعدآباد است برای مردم. اما قبلا هم گفته ام آزموده را آزمودن رواست وقتی تاریخ را فراموش می کنند آدم ها، وقتی وارونه می نویسند تاریخ را برایمان رسانه ها… فتح الفتوحی دیگر…
3- گفتم آن روز دلواپس نبودم خیلی، اما امروز شدیدا دلواپسم و نگران! نه برای سرانجام ژنو که برای رسانه هایمان. برای رسانه هایتان. رسانه های سیاست زده مان. سیاست زده تان… برای آن هایی که همه چیز را از عینک تنگ سیاسی و حزبی می بینند. هر کس انتقاد کند متعلق به فلان جناح و طرفدار فلان نامزد است…. این چه رفتار دیکتاتورمأبانه ای است؛ همکاران؟! 
اگر خوب و حرفه ای بنگرید در آن سوی میدان می بینید که دشمن، چگونه تقسیم کار کرده است و از به ظاهر تندروی کنگره و چماق تحریم های جدید و تهدیدات نظامی آن ها در مذاکرات خرج می کند و امتیاز می خواهد. امتیاز می خواهد با چماق میدان گرفتن تندروهایش… حرکت تندروهایش بخشی از تکمیل منافع ملی آمریکاست. اما در این سو چه اصراری هست که منتقدان انقلابی و یا به قول شما تندروها حرف هم نزنند؟ نمی فهمم. باور کنید همین تجمعات و اعتراض ها بهترین حربه است برای امتیاز گرفتن تیم ما در مذاکرات بعدی. برای امتیاز ندادن… کافی است آقای ظریف بگوید ببینید ما تحت فشاریم از داخل، بخش زیادی از مردم اجازه عقب نشینی و یا انعطاف بیشتر نمی دهند… همین! به نظرم خیلی ساده است و البته ظریف!
دوستان! به جای این که پس از سه روز از یک همایش دلسوزانه ی دانشجویی، انواع انگ های سیاسی را به شرکت کنندگان بزنید و دور تک تک عکس ها دایره بکشید و این گونه در شناسایی گاف هم بدهید، ای کاش به منافع ملی می اندیشیدید. با هوچی گری رسانه ای می خواهید هزینه حضور دانشجویان و اساتید منتقد در یک همایش دانشجویی را بالا ببرید. حتی برای کسانی که حضور نداشته اند! اگر حق با شماست چرا از بیان نقدی دانشجویی این قدر هراسان شده اید؟! پیشنهاد می کنم، پاسخ همایش اساتید منتقد را با همایش اساتید مدافع ژنو بدهید. من هم قول میدهم به همراه دوست مشابهم(!) هر دو شرکت کنیم! تا همایش شما دو مجری ثریا داشته باشد! پس این همه عصبیت برای چیست؟!
لطفا یک بار دیگر به خبرتان و کامنت های منتشره ذیل آن بنگرید، یک خبر دروغ و ده ها کامنت فحاشی ذیل آن به حقیر، برنامه ثریا و سازمان صدا و سیما… برای همایشی که شرکت نداشته ام…
همین جا هم ذکر کنم که بنده به خاطر همین سیاست زدگی رسانه هایمان در اکثر جلساتی که هر چند دلم با آنها همراه باشد ولی احتمال می دهم سوء برداشت سیاسی و جناحی بشود، شرکت نمی کنم… و ترجیح می دهم، حرفهایم را در همان ثریا بزنم… اگر سیاست بازان بگذارند البته…
4-  اما متن خبر شما به جز آن عکس بی مربوط متنی هم داشت که بی ربطتر از عکسش بود. «حضور مجری ثریا که بارها از توافق هسته ای در برنامه انتقاد کرده است در این همایش نشان داد که مخالفان دولت و اعضای پایداری تا چه حد در صدا و سیما نفوذ کرده اند…» همکاران عزیز، آیا هر ایرانی دلبسته به انقلاب و کشور حق انتقاد دارد یا صرفا انتقاد حق کسانی است که یا شناسنامه جناحی ارائه کنند یا شما به طرفه العینی برای ایشان شناسنامه جناحی بسازید؟!
اکنون دو سال و سه ماه از شروع ثریا می گذرد و با مروری بر اخبار برنامه می توانید ببینید که ثریا در کنار مستندسازی از دستاوردهای علمی، فناوری و اقتصادی کشور در دولت های مختلف، تلخ ترین و تندترین نقدهایش را (البته کاملا کارشناسی و تحلیلی) نثار دولت قبل کرده بود. بسیاری از وزرا و معاونین وزرای دولت فعلی در ماه های پیش از انتخابات با حضور در ثریا به عملکرد دولت قبل تاخته اند. مستندهای انتقادی ثریا از نساجی مازندران تا وابستگی صنعت نفت و صنعت مخابرات تا انتقاد از پروژه خط اتیلن غرب پتروشیمی، وابستگی در محصولات استراتژیک کشاورزی و انتقاد از مافیای واردات تجهیزات پزشکی و نقد نظام ناعادلانه سلامت و ده ها برنامه دیگر نمونه ای از مشی مستقل ثریا در خصوص بررسی عملکرد دولت هاست. تا آنجایی که برخی وزارتخانه ها در دولت قبل علیه ثریا بیانیه هم منتشر کرده اند که در فضای مجازی موجود است.
با این همه گمان می کردیم شعارهای نقدپذیری در دولت جدید فضا را بهتر خواهد کرد که اکنون اعتراف می کنم گمان اشتباهی داشتیم… برخی حامیان رسانه ای دولت ظاهرا خواهان خفقان رسانه ای هستند. ظاهرا دیگر برای برخی رسانه ها «دانستن، حق مردم نیست»
 
امیدوارم رییس جمهور محترم این فضای صُلب را بشکنند…
محسن مقصودی
مجری برنامه ثریا

منبع رجانیوز

اخبار مرتبط