فیلم «آن‌ها» ساخته سید مرتضی سبزقبا در فستیوال فیلم‌های ایرانی در آلمان به نمایش درآمد + عکس - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
6th، دسامبر 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 6 th دسامبر 2014 ساعت 10:25 ق.ظ | کد خبر: 23771  

این فیلم که پیش از این در جشنواره‌های مختلف بین‌المللی حضور موفقی را داشته است در این فستیوال که با همکاری خانه سینما برگزار شد در سالن سینمای موزه هنرهای معاصر شهر کلن آلمان به نمایش درآمد.

پس از نمایش فیلم “آن‌ها” سید مرتضی سبزقبا کارگردان این فیلم با حضور در جلسه پرسش و پاسخ فیلم به پرسش‌های حاضرانسالن سینمای موزه هنرهای معاصر شهر کلن آلمان پاسخ  گفت.

او درباره دلایل ساخت این فیلم و چگونگی آشنایی فیلم‌ساز با موضوع فیلم و شخصیت‌های آن گفت: فیلم “آن‌ها” حاصل تجربه شخصی خود من از جنگی است که دوران کودکی من با آن و دشواری‌های‌اش عجین شده است. من خود اهل خوزستان و دزفول هستم و جنگ را با همه دشواری‌های‌اش تجربه کرده‌ام. آدم‌های فیلم من مردمی هستند که سال‌ها با آن‌ها زندگی کرده‌ام. بنابراین در فیلم “آن‌ها” بخش اندکی از خاطرات و مشاهدات خود از جنگی هشت ساله را در قالب فیلمی کوتاه به تصویر کشیدم.

یکی از تماشاگران درباره ارتباط این فیلم با داستان مذهبی ـ تاریخی اصحاب کهف پرسید که سبزقبا در این رابطه  توضیح داد: برای من تاریخ همواره مساله‌ای مهم و اثرگذار است. تلاش کردم تا در این فیلم از تاریخ به نحو دیگری بهره بگیرم. قصدم این نبود که فیلمی تاریخی بسازم بلکه معتقدم باید تاریخ آینه‌ای باشد برای انسان معاصر تا خود و مسایل و مصایب عصر خود را در آن رصد کند. به همین دلیل هیچ اصراری نداشتم که آن داستان را مو به مو بازسازی کنم. از طرفی سعی کردم بین آن داستان که مختص یک جغرافیای محدود نیست و در نقاط مختلف جهان شناخته شده است و با جنگ هشت ساله ارتباطی معناشناسانه برقرار کنم.

شایان ذکر است که هیات ایرانی حاضر در این فستیوال را فرهاد توحیدی، غلام‌رضا موسوی، محمدمهدی عسگرپور، بهرام عظیم‌پور، سید محسن هاشمی، محمدعلی باشه‌آهنگر، همایون اسعدیان، سید مرتضی سبزقبا و سیامک پورشریف تشکیل داده بودند که افسانه حق‌شعار، معاون مدیرعامل صندق اعتباری هنر، نیز آنها را همراهی می‌کرد.

فیلم کوتاه “آن‌ها” به نویسندگی و کارگردانی سیدمرتضی سبزقبا در سومین جشنواره فیلم و فیلمنامه‌نویسی بسیج خوزستان جوایز بهترین تدوین، بهترین صدابرداری و بهترین صداگذاری را دریافت کرده است.  پیش از این در دهمین جشن تصویر سال تهران، سومین جشنواره ملی فیلم کوتاه بسیج تهران، نهمین جشنواره­ بین­المللی فیلم­ کوتاه MOUNTAIN, ZAKOPANE لهستان، سومین جشنواره­ بین‌المللی فیلم کوتاه PUNE هندوستان، سومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه JAIPUR هندوستان، بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه MEDIAWAVE مجارستان، بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه BLACK آلمان و سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت تهران حضور داشته و به نمایش درآمده است.

فیلم “آن‌ها” با نقش آفرینی علی‌رضا خداداد، عظیم سبزقبا، مهدی شریفی، علیرضا کلیددار، فاطمه سیاح‌طرفی و علی نوری در حوزه هنری استان خوزستان تهیه و تولید شده است.

گفتنی است که فیلم‌های منتخب سینمای ایران شامل آثار بلند سینمایی، مستند و کوتاه از هفتم تا ۹ آذر ۱۳۹۳ (۲۸ تا ۳۰ نوامبر ۲۰۱۴) در شهر کلن آلمان اکران شدند.

film festival in Germani

ارسال نظر

     


-->