محمد مهدی سیار شاعر نسل سوم انقلاب، - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
3rd، دسامبر 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 3 rd دسامبر 2014 ساعت 12:52 ق.ظ | کد خبر: 23588  

" فرزندان هنرمند انقلاب"؛

 محمد مهدی سیار شاعر نسل سوم انقلاب،

بسم الله الرحمن الرحیم
محمد مهدی سیار، شاعر جوانی است که این روزها سروده های شورانگیزش، افق های روشنی به شعر اصیل پارسی گشوده است. سیار که متولد زاهدشهر فارس است و اکنون ۳۱سالگی خود را سپری می کند، سرودن را از دوران دانش آموزی آغاز کرده، برگزیده بسیاری از جشنواره های شعر کشور است. او همچنین چندین بار در محضر رهبر انقلاب شعر خوانده است.

محمد مهدی سیار، بیشتر با شعرهای کلاسیک و به ویژه غزل های تأمل برانگیزش، شناخته شده است. او زبان شعر را به خوبی می شناسد و می کوشد تا واژه واژه شعر را با زیبایی های لفظی و معنوی بیاراید. سیار، دانشجوی دکترای فلسفه دانشگاه امام صادق است.
لازم به ذکر است که بسیاری از اشعار هیئت میثاق دانشگاه امام صادق علیه السلام را که مداح انقلابی و جوان آقای میثم مطیعی می خوانند را این شاعر با ذوق می سراید.
از کتاب های ایشان می توان به “بی خوابی عمیق” (شرکت انتشارات سوره مهر، تهران، ۱۳۸۸) ،”حق السکوت” (فصل پنجم، تهران، ۱۳۸۹) ،”دادخواست” (سپیده‌باوران، مشهد، ۱۳۸۸) و این اواخر “رودخوانی”(رودخوانی، شهرستان ادب، تهران، ۱۳۹۲)  اشاره کرد.
او کتاب رودخوانی خود را در سال ۹۲ در هیئت شهدای گمنام قهرود تهران،همراه با مداحی و روضه ی اباعبدالله رونمایی کرد.سخنران این مراسم حجت الاسلام پناهیان و مداح آن حاج میثم مطیعی بود. در این زمینه مصاحبه ای خواندنی با ایشان شد که اجمالش به شرح زیر است:
« ایده رونمایی از کتاب “رود خوانی” در هیئت شهدای گمنام از خودتان بود؟
فکر کنم. یادم نمی آید. کلا از اول هم ایده من این بود که رونمایی کتاب و شعر را از محیط های بسته نخبگانی و ادبی و محافل این چنینی خارج کنیم و کمی فضا را گسترش بدهیم، تصورم من هم از همان اول این بود که پایگاه اصلی همه حرکات فرهنگی ما باید هیئت باشد. و همه هنرهای ما زیر خیمه امام حسین(ع) و زیر خیمه هیئت معنی می دهند. چه شعر ما، چه موسیقی ما، چه هنرهای نمایشی ما که در تعزیه می بینید، چه هنر خطابه.
فرض کنید هنر گرافیک و طراحی، نقاشی و خطاطی و همه این هنرها در واقع می تواند حول این خیمه جمع شود و مجمع هنرهای ما هیئت است.
یعنی در آینده ما شاهد رونمایی کتاب ها در هیئت خواهیم بود؟meysammotiee_159_pvH
امیدوارم این مسئله به سنتی تبدیل شود و شعرای معاصر اولا پیوند شخصی خودشان و ثانیاً پیوند شعری خودشان را با هیئت مستحکم تر بکنند. ثالثا این گونه مراسم را می شود راه انداخت برای آشنایی و انس مردم با شعر. فکر می‌کنم شاعران ما هم همیشه به دنبال این هستندکه واقعا هم‌زبان بشوند با مردم و باید شعرهایشان در مساجد و هیئت شنیده و خوانده شود.
البته باید بگویم که همه شعرهای این کتاب آیینی نیست، حتی شعر عاشقانه دارد. شعر اجتماعی دارد، شعر حدیث نفس، اندیشه و یا شخصی هم دارد. ولی فکر می کنم که نگاه آئینی و هیئتی در همه شعر ها به نوعی پنهان است، حالا ما این کار را اینجا شروع کردیم فکر می کنم که می‌شود ادامه داد.
این کتاب را انتشارات شهرستان ادب چاپ کرده است و در نمایشگاه هم در غرفه شهرستان ادب خواهد بود. امیدوارم در همه کتاب فروشی ها این کتاب دیده شود. اگر هم جایی نبود مرکز شهرستان ادب در سه راه طالقانی مرکز پخش این کتاب خواهد بود.
این شعرهای که آقای میثم مطیعی می‌خوانند. خودشان سفارش می دهند یا این که خودتان پیشنهاد می کنید؟
این تعاملی است که حدود شش یا هفت سالی است که شکل گرفته و تعامل دو نفره است. گاهی امکان دارد من خودم تو خلوت خودم شعری رو بگم و ببینم مناسب فضای هیئت است به ایشون بدهم. بعضی اوقات شعری گفته میشود حواسم هم نیست که این شاید به کار هیئت بیاد. خود آقای مطیعی بعد که می شنود می گویند من این شعر را در هیئت می خوانم. مثل بعضی از غزل هایی که در این کتاب هست. به طور مثال غزل “باز می گردیم” که اصلا من حواسم نبود که می توان این را در هیئت هم خواند و ایشان خودشان انتخاب کرده بودند و در جمع حجاج خوانده بودند و یک فیضی به این شعر رسانده بود.

خوشحالم خیلی از شعر های این کتاب در اماکن متبرک مثله مکه، مدینه، کربلا و نجف توسط مردم زمزمه شده است.
وحه ها را معمولا خود آقای مطیعی اول آهنگ رو آماده می کنند. ملودی آهنگی که باید نوحه روی آن سروده بشود و موضوع رو و ما روی اهنگ کار می کنیم. این ها در این کتاب نیست ان ها را انشالله جداگانه چاپ خواهیم کرد.
به عنوان سوال آخر چند سال است با آقای مطیعی آشنا هستید؟
با آقای مطیعی از سال ۸۱ که من وارد دانشگاه امام صادق(ع) آشنا شدم. هم دوره و هم دانشگاهی و هم کلاس بودیم، فکر کنم از سال سوم یا چهارم دانشگاه تعامل شعری و ادبی پیدا کردیم از اون زمان که حدود سال ۸۳ یا ۸۴ افتخار می کنیم به دوستی با ایشون. و انشالله که در این فضا بمانیم.»
او درباره ی کتاب رودخوانی خود می گوید: ۱۷ ربیع الاول از طرف دفتر آقا تماس گرفتند و گفتند که آقا فرمودند: این کتاب خیلی خوبه از خوب هم بالاتره.
یک پیشنهاد: کتاب حق السکوت ایشان می تواند یک تجربه ی زیبا برای شما باشد.
در پایان،
یک شعر بسیار زیبا از کتاب حق السکوت ایشان:
هنوز مثل زمین در طواف خورشیدم
ولی زمین نشدم گرد خود نچرخیدم
حکایت منو باران که می گریست یکیست
از آسمان به زمین کرده اند تبعیدم
به باد بگو که من آفتابگردانم
جز به ساز آفتاب،به ساز کسی نرقصیدم
مرور می کنم سال های هجری را
پر از طلاقی ماه محرم و عیدم
گل محمدیم سلامم و صلوات
ولی پر از تیغم اگر بچینیدم

تصاویر روی جلد کتب این شاعر،

216895_236sayyar1401488205968313_large13

نظر بینندگان
  1. هادی says:

    تو هر حوزه فرهنگی انقلاب نشده باشه در شعر ارزشی در این دو دهه واقعا انقلاب فرهنگی شده. نوبت ماست که این تولیدات را توزیع کالایی و مجازی و … کنیم.

ارسال نظر

     


-->