مدرسه‌های ما ماشین تست کنکور شده است.\جزوه محوری، نمره‌پروری جزء آموزش ما شده است.\امکان ندارد ذهن نوجوان حافظه‌محور باشد و بتواند نظریه‌پردازی کند. - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
5th، فوریه 2015
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 5 th فوریه 2015 ساعت 5:34 ب.ظ | کد خبر: 26542  

به گزارش دز مهراب به نقل از فارس نیوز؛IMG12472700

همایش ملی کرسی‌های نظریه‌پردازی با دبیری غلامعلی افروز با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با پیام تصویری آیت‌الله جوادی آملی صبح امروز در دو بخش عمومی و پنل‌های تخصصی در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

مخبر دزفولی در این همایش گفت: برداشت بنده این است که نظریه‌پردازی لحظه‌ای اتفاق نمی‌افتد و فرایندی دارد و بازه زمانی دارد که باید طی شود. تمدن‌هایی که در تاریخ شکل گرفته‌اند مقدماتی را طی کرده‌اند بنابراین بدون توجه به الزامات و بازسازی‌ها و نظریه‌پردازی‌ها شکل‌گیری تمدن غیرواقع است.

وی افزود: ما همیشه از دانشگاه انتظار داریم که نظریه‌پردازی کنند اما توجه نمی‌کنیم فرد دانشگاهی ۱۸ سال خارج از تهران بوده است و شخصیت فرد شکل گرفته است و تحمل و بردباری، شنیدن حرف دیگران‌، اندیشیدن به شخصیت افراد بستگی دارد که در دوران قبل از دانشگاه معمولاً شکل گرفته است و باید برگردیم کنکاش کنیم که در خانواده و مدرسه چه کار کردیم و در حوزه پرورش چه کار می‌توانیم بکنیم.

مخبر دزفولی با انتقاد از اینکه همیشه به پرورش به عنوان بار اضافی برای آموزش نگریسته شده است گفت: ما برای پرورش و نوآوری، خلاقیت و تحمل چه کاری کرده‌ایم؟ خلاقیت، نوآوری، شجاعت در ارائه نظر به پرورش و تربیت احتیاج دارد و این مؤلفه‌ها در زمانی که شخصیت شکل گرفته است باید در جوانان شکل گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: امکان ندارد ذهن نوجوان حافظه‌محور باشد و بتواند نظریه‌پردازی کند، مدرسه‌های ما ماشین تست کنکور شده است و باید بپرسیم چرا فرصت نمی‌دهیم که بچه‌ها فکر کنند و متخصصان آموزش و پرورش باید پیشگام شوند تا چاره‌ای بیندیشند.

وی با بیان اینکه بچه‌ها را آنگونه آموزش می‌دهیم که تلنباری از علم باشند گفت: جزوه محوری، نمره‌پروری جزء آموزش ما شده است و باید برای اینکه جوانان ما خلاقیت‌محور شوند کاری کرد.

نظر بینندگان
 1. مهدی says:

  سلام
  اول باید افرادی که تو فضای دینی و فرهنگ ایرانی اسلامی بالیده اند، محور و نظریه پرداز آموزش در کشور بشوند، تا بتوانیم مشکل آموزش و تربیت و پرورش و انسان سازی مان و تفکر و نظریه پردازی مان را حل بکنیم…

 2. بستنی says:

  به قول داود مشکی: سلام یه!
  انصافا حرف دلمون رو زده!
  ولی کی که گوش کنه و ترتیب اثر بده!
  و اگه بعضی از موسسات علمی و کنکوری بگذارند!

ارسال نظر

     


-->