۳ام، شهریور ۱۳۹۸
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: ۳ ام شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۵:۱۲ ب.ظ | کد خبر: 56046  

مدیر عامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول گفت: مرمت مجموعه تاریخی پله بچیلون با اعتباری افزون بر ۶۰۰ میلیون ریال توسط این سازمان آغاز شده و در حال حاضر عملیات حذف الحاقات و مرمت جداره بیرونی ابنیه مجاور پله ها در حال اجرا است.

🔹به گزارش #دزمهراب به نقل از روابط عمومی سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول، “مسعود شامدیل” با اشاره به اهمیت اجرای عملیات مرمت و بهسازی این بنای تاریخی، افزود: برچیدن ایگو مجاور پله ها و اجرای لوله فاضلاب، برچیدن پایه های برق و انتقال کابل های برق به جداره ها، انتقال لوله های آبیاری به زیرزمین و در نهایت مرمت این پله های تاریخی، از جمله دیگر اقداماتی است که قرار توسط این سازمان صورت بگیرد.

🔹شامدیل خاطرنشان کرد: در اطراف این سازه ارزشمند ده ها اثر ثبت ملی نظیر خانه های صفر نان خور، شوشتری، حسینوند ناصری، آرامش- ساباط های صنیعی، عزیزپور، شیده، شکری پور، زرشناس، کپش، صوبیون- مسجد ملاحاجی قرار گرفته که می توان پله بچیلون را دروازه غربی ورود به مجموعه ابنیه تاریخی محله لوریان نامید.

🔹به گفته وی با احیای این بنای تاریخی، مسیر دسترسی به این سایت باارزش و تاریخی و همچنین ورود به یکی از مهمترین مسیرهای گردشگری بافت کهن دزفول شامل گذرهای مهراس، سیوند، هفت پر، صوبیون و سراب، تسهیل می یابد.

🔹مجموعه تاریخی پله بچیلون (پلا بچیلون، بندار بچیلون) بنایی قاجاریست که با توجه به اختلاف سطح محله های لوریان و مقدمیان با رودخانه جهت سهولت دسترسی اهالی به ساحل احداث شده است و همچنان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

🔹این پله های تاریخی در بهمن ماه سال ۸۸ به شماره ۲۹۱۷۸ در زمره آثار ملی میراث فرهنگی به ثبت رسیده است

ارسال نظر

     


-->