مساجد دلاری، فواید ریالی - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
11th، ژانویه 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 11 th ژانویه 2014 ساعت 11:39 ب.ظ | کد خبر: 11321  

(دوستی می گفت مسجد اصل و اساس است، محور است کسی که در مسجد دچار خطا شود امید به باز گشت اش هست ولی در مورد عکس آن زیاد امید نداشته باشید.)

درست و غلطش با خودش ولی این را می دانم که مسجدی که در ابتدا بنا نهاده شد همه چیز بود، اصل و اساس بود، محل رسیدن به عدل، انصاف، رسیدن دل ها به هم وهمه به خدا(ید ا…مع الجماعه) ودر نهایت محل تشکیل حکومت دینی به مسجد ختم می شد…

بازار نهایتش مسجد بود، شادی و غم مسجد بود ، محل با خبر شدن از هم مسجد بود و…..

این ها بخشی از تعابیر شنیده شده از مساجد سده های گذشته بود…

ولی چیز هایی که یک جوان ۳۰الی ۴۰ساله، از مساجد ابتدای زندگی اش دیده،… محل تجمعات سیاسی، مذ هبی، سخنرانی های روشنگرایانه، وبعد شدند محل ثبت نام، آموزش، اعزام، بیمارستان، محلی امن برای خواهران پشت جبهه، بسته بندی مواد غذایی اهدایی برای اعزام به جبهه، سنگرو….

از روز های اولیه ی شکل گیراش کمی فاصله گرفته بود، ولی باز هم محور بود و اساسا بود….بود..

 ولی حالا…..

از یک کودک، حتی یک نوجوان پرسیده شود مسجد، یک نگاهی به صورت شما می کند که ببیند ریش داری، شلوارت، پیراهنت، چه شکلی است ، خوب که وراندازت کرد اگر جوابت را بدهد، می گوید محل نماز، نماز، نماز ودر آخر سری تکان می دهد، بغضی می کند و آهسته می گوید خدا رحمت کند مادر بزرگمان را، آنجا مراسمش را گرفتیم (چه روز نحسی بود)…..

گلی به گوشه ی جمال مساجد سالهای دور؛ بوی گل، خاک و نم  رو می داد بوی احساس خدا رو می داد. خاموشی نداشت ، همه چیز بود……..

حالا شدن بتن آرمه، دوطبقه ، سه طبقه ، یک طبقه استخر ، کتاب خانه و….احساس که هیچ ،شادی ،عدالت، انصاف ، خبر از حال هم که برای خودت…نیم ساعت بعد از نماز یکی ،یکی چراغ ها خاموش می شوند یعنی بجنب وقت تمام……

عالم بی عمل نباشیم، انتقاد تنها نکنیم  راه کار های خود را هم بگویم…..

از زمانی که گفتیم برای شام عروسی برویم تالار بسازیم هر روز که گذشت فساد تالارها زیاد تر شد که….

از زمانی که گفتیم قاضی ما برود در دادگاه ، فساد ، جنایت و کاغذ بازی ما زیاد شد که…..

از زمانی که گفتیم مسجد و بازار با هم سنخیتی ندارد آن شد که ….

چون که هیچ کدام از مکان های جدید قداست مسجد رو ندارد، روح نیایش را ندارد حرمت خانه ی خدا را ندارد.  به نظر بنده با کمی بلند نظری می شود که محوریت مسجد را به آن  برگرداند و کودک، جوان و بزرگسال تشنه ی معنویت را با آن آشتی داد ودوگانگی را در جامعه کم کرد و باز هم بشود محل شادی و غم، عدل و انصاف و حرکت به سمت جامعه ای دینی تر …

به امید آن روز

90070-150x150

نظر بینندگان
 1. طهورا says:

  سلام
  ممنون.
  دیدتون جالب و قشنگ بود…
  ممنون هم که مطلبتون کوتاه بود!

 2. شهروند دل سوخته says:

  سلام
  مطلبی که نوشتید خوب و درد و دل بچه مسجدیهای دیروز و امروزه اما به قول خودتان(عالم بی عمل نباشیم، انتقاد تنها نکنیم راه کار های خود را هم بگویم)
  اگر میشود راهکاری هم بدهید .
  چه خوب میشود که در این یادداشتهای شما نویسندگان مهراب در این دیدگاههای ما مخاطبین این سایت راهکارهای خوبی ارائه شود برای پیاده کردن فرهنگ اسلامی.
  ممنون از یادداشت خوبتان

  • احمد says:

   سلام باتشکر.
   ای کاش خودتون رو معرفی می کردید تا یک دیداری تازه می کردیم.
   من فکر نکنم ناراحت شده باشم.

 3. صاعقه گمنام says:

  آقای صفاپور یادمه تهران که بودیم یه نقدی که نه…! یه جورایی نظر خودم رو که یه خورده متفاوت بود رو ارائه دادم اما ب نظرم یه خورده خاطرتون مکدر شده بود…یا شایدم بنظرتون اشتباه برداشت کرده بودم…
  این یکی دیدگاهتون واقعا عالی بود.
  انصافا خوشم اومد…

 4. مصطفی says:

  سلام آقا احمد چند وقتی بود که از نوشته هات محروم بودیم
  منم موافقم در مورد مساجد خیلی کم کاری کردیم و مساجد برای کارهای خاصی مصادره شدن اما میشه و میتونیم از این وضعیت خارج بشیم و اینم می تونیم از خودمون شروع کنیم و خیلی از کارهایی رو که قبلا تو مسجد انجام میشده و الان نمیشه به مسجد برگردونیم

 5. هادی says:

  سلام و تشکر بابت مطلب خلاصه و زیباتون
  راه کار اولیه اینکه موسسه مهراب هم جای پایش را در مسجد بازکند
  اگه مسجد و یا حسینیه ای همراه سراغ دارید بفرماید

 6. محمد بیاتی says:

  سلام احمد جان
  خدا خیرت بده مطلب خوب و زیبایی نوشتی
  ان شاالله بتونیم به این سمت پیش بریم….

 7. ناجی says:

  سلام و تشکر
  احمد آقا هم خودش کسی است که بازار و مسجدش رو یکی کرده! اهل عمله…
  بچه ی مسجدی های که الان توی دزفول هستن هم یه نظری بدید بالاخره شما مخاطب اصلی نوشتار هستید…

 8. سورنا says:

  سلام جالب ،روان، زیبا و دقیق بود .به دغدغه ی درستی؛ درست اشاره کردید.

 9. مهتاب says:

  با سلام
  الحمدالله یکی حرفی از این مساجد زد…
  اما اینم باید بدونیم که هیت امنا ی مساجد اجازه کار کردن تو مسجد نمیدن ،حلقه صالحین دوسداریم راه بندازم تو مسجد اما ۱٫۵ سال هر دفعه با امید واری میریم جلو اما میگن نه ،و یه مسجدی هم هست که همتون میشناسید ، اسمش م میگم همین مسجد توتونچی خودمون که از بچگی صدا اذانش تو گوشمه،(میریم مسجد دیگه اونجا مربی هستیم، درصورتی که یه خیابان فاصلمونه با مسجد توتونچی،بسیج خواهران م نداره ) کلا بجا صورت مسله حل کنن تو این مسجد ، صورت مسله پاک میکنند و این نشاندهنده چه میتونه باشه الله اعلم… اما باید بدونن با کم ،کمتر شدن دوره های مسجد ، خیلی از نوجوانا و جوونا وقتشون با کارهای غیر مفید پر میکنند و بدونن اینها هم در قبال این جوونا و نوجوونا مسولن و جوابگو باید باشند.و ۱۰جمعه رو بررسی کردم ،امار جالبی برام نبود …کاش کمی شهرهای دیگه میرفتن واز تجارب و برنامه های اونها اشنا میشدن ….

  ۱-اصفهان – یزد – شیراز – چندین مساجد دراین شهر ، زمان های امتحان تا ۱۱شب درب مسجد باز هست چرا ؟ محل رفع اشکال دانشجو ، دانش آموز ، افرادی تو این مساجد میبینی که خیلی ها رو فقط بخاطر درس میکشونن و بعدها بخاطر مسجد اومدن ،میان…(عکسهاشون کامل دارم)

  ۲- هیت امنا مساجد چند شهر مث اصفهان ،قم ،کاشان ،مشهد ، چند جوان در شوراشون وجود دارد که چون بزرگان هم سنی ازشون گذشته و توانایی پیگیری تمام کارهای مسجد ندارن و از اینها استفاده میکنن و هم ایده های نو جوونا رو داخل جلسه های هیت امنا بیان میکنن(مستندات موجود هست)
  ۳-بچه مسجد میتونن بمحض رسیدن به سن تکلیف ،هدیه ناچیز اما بیاد ماندنی و بزرگ از امام جماعت مسجد بگیرن در صف نماز یا با کسب قبولی در دانشگاه با رتبه بالا ، یا قهرمانی دررشته ای ، یا ثبت اختراعی… حتی اگه طرف مسجد نیاد اما در مکان یابی اطراف مسجد باشه با نامه از او دعوت کنند…مساجد تهران – مشهد – کاشان – اران بیدگل

  ۴-…
  ۵-…
  .
  .مطالب زیاد و وقت کم
  با عرض معذرت ازتمام دوستان ، پرحرفی زیاد کردم و جسته گریخته و خودمونی حرفامو نوشتم ….اقای صفار ممنون از مطالبتون ..
  و من الله التوفیق

 10. سروناز says:

  سلام.
  امام خمینی (ره) چندتا جمله ناب راجع به مسجد داره:
  مسجد مرکز اجتماع سیاسی است.
  مسجد مرکز تبلیغ است.
  محراب یعنی حزب، مکان جنگ، هم جنگ با شیطان و هم جنگ با طاغوت.
  مسجد یک سنگر اسلامی است و محراب محل جنگ است.
  خوب که نگاه می کنم میبینم از زمان انقلاب تا به حال مساجد شهر من همان گونه که امام فرمودند بوده. هم زمان شلوغیهای انقلاب، هم زمان دفاع مقدس ، هم در عزاداریها، هم ولادتهای ائمه، هم شلوغیهای سیاسی داخلی بعد از جنگ.
  هم اکنون هم که به مسجد میروم هنوز رنگ و بوی آن روزها رو داره و قبل و بعد نماز گوشه گوشه اش حلقه های جلسات کوچک و بزرگ تشکیل میشه.
  آقای صفار درسته که بعضی چیزها عوض شده ولی خیلی چیزها نیز به ظاهر عوض شده یا فکر میکنیم تغییر کرده.
  عادت کردیم فقط انتقاد کنیم و نیمه خالی لیوان رو ببینیم.
  من زیاد به موسسه شما آشنایی ندارم ولی بیشتر مطالبتان انتقادی و تعصبی است.
  متاسفانه باید گفت امروزه نو حزب اللهی هایی وارد عرصه قلم شده اند که مسیرشان محکم و ماندنی نیست. البته تغییر تدبیر است و به امید تدبیر .

  • mehrab says:

   سلام بر شما
   می فرمایید بیشتر مطالبتان انتقادی است و تعصبی لطفا بفرمایید کدامشان؟! اینطور که شما می فرمایید از حدود بیش از ۲۰۰۰ مطلبی که تا الان در سایت قرار گرفته باید حدود ۱۵۰۰ تا شون این طوری باشه دیگه که می فرمایید بیشتر مطالبتان!
   قطعا بدانید که این گونه نیست و اگر هم مطالبی انتقادی نه تعصبی که تفاوت انتقادی و تعصبی زمین تا آسمان است در سایت قرار گرفته جهت بهبود ساختار های موجود بوده است.اگر خواستید با موسسه آشنایی پیدا کنید هم در قسمت درباره ما توضیحاتی داده شده هم می توانید در همین قسمت بپرسید. در هر صورت از نظرتون ممنون
   در مورد نظرتون راجع به این نوشته هم به عهده نویسنده است نمی دونم شاید ایشون بخواد با شما دیداری هم تازه بکنه!!

  • سورنا says:

   دوست عزیز این طور که تو جواب دادهای خودش تعصبی هست.!!!!!!!!!!

 11. سروناز says:

  لطفا اگه خواستید به نظر من پاسخ بدید نگید که کاشکی می شد دیداری با هم تازه کنیم….

  • احمد says:

   سلام.
   واقعا به نظر شما به عنوان یک نظر متفاوت احترام قایل هستم. ولی این نکته هااز نظر شما مغفول مونده که اولا. انتقادسازنده پایه ی هرگونه حرکت به جلو ست. ثانیا. اگه به گفته ی شما ما جزء حزب ا… باشیم محلی جز مسجد نداریم پس این که مساجد رونق اولیه خودرا ندارند یک انتقاد درون حزب ا… ای. ثالث. اگه به گفته ی شما که به شدت محترمه مساجد فعاله آیا میشه به این سوال بنده برای شخص خودتان پاسخ بدهید که کلا چند ساعت در شبانه روز مساجد فعال هستند؟ بازهم از این که مطلب رو خواندید متشکرم به امید روزی که همه، . حزب ا… واقعی. ،و هم صدا شویم خه

  • سورنا says:

   از لحنت حدس می زنم احمد وفایی باشی. درسته؟؟؟

 12. خانم زلقی says:

  با سلام
  درد دل خوبی بود حرف دل ما هم بود حرف دل که جه عرض کنم درد دل
  حاج اقا میگه بعد از نماز زود جمع نکنین برین یه کم با خدا حرف بزنین یه سجده برین
  حالا منم میخوام با خدا حرف بزنم اما چند دقیقه نشده تق تق تق با کلید میزنن به در مسجد که لطفا بفرمایید بیرون یا سجده میرم ولی با استرس .میترسم این دفعه منتظر من بمونه حق الناسی هم گردنم بیاد. به امید روزی که این مشکل رو با هم حل کنیم.موفق باشید.التماس دعا.یا حق

 13. سروناز says:

  سلام. چند نفری جواب میدید خوبه واله چند نفر به یه نفر.
  ولی آقای صفار مسجد شهید مسعود توتونچی هنوز فعال و پویاست، البته این مسجد رو مثال زدم چون شما اونجایید والا مساجد دیگری هم هست که شما نمیشناسید. انتقاد خوبه ولی همیشه انتقاد و کلا عینک انتقاد به چشم داشتن نه. به شما میگم که تازه وارده اهل قلمه بیچاره شدید، بهتره موضعتون شفاف و دیدتون کلی و همه جانبه باشه و سفارشی و یکجانبه قلم نزنید والا مثل هم حزبی هاتون که از رادیو تلویزیون طرد شدن شما هم البته اگه به اونجا برسید طرد خواهید شد. اعتدال درسته چون تکیه کلام این جدید الوروده ولی در کل چیز بدی نیست و پیشنهاد می کنم از اصول افراطی خودتان به اعتدال بیایید.
  در کل نیمه پر رو هم ببین. تازه اگه یه جاهایی هم مساجد پر رونق نیست ببین علت چیه؟ مردم یا مبلغین و ریش سفید ….

ارسال نظر

     


-->