معرفی مراکز فرهنگی مربوط به کودکان و نوجوانان در دزفول - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
9th، اکتبر 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 9 th اکتبر 2013 ساعت 10:36 ق.ظ | کد خبر: 7681  

کودکان آینده سازان جامعه هستند . از این رو توجه به نیازهای عاطفی و رشد فکری آنها بخشی از وظایف مدیران جامعه است . در اغلب شهرهای ایران ، کانون ها و مراکزی وجود دارد که به منظور ارتقای فرهنگی و پرورش خلاقیّت های کودکان فعّالیّت می کنند مراکز فرهنگی که در شهرستان دزفول در حوزه ی کودک و نوجوان فعّالیّت  دارند عبارتند از :

کانون پرورش فکری کودک و نوجوانان

فعال ترین نهاد در حوزه ی کودک و نوجوان که از سال ۵۶ در دزفول شروع به کار کرده است و اکنون چهار شعبه کانون پرورش فکری در این شهر فعّالیّت دارند . اجرای سرود ، نمایش ، قصّه خوانی ، آموزش کاردستی ، کارگاه های خلاقیّت و مهارت های زندگی از مهمترین فعّالیّت های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می باشد .

کتابخانه های عمومی دزفول

در دزفول ۲۳ کتابخانه عمومی وجود دارد که همه ی آن ها دارای بخش اختصاصی کودک هستند . علاوه بر بخش کودک ، تعدادی از کتابخانه های دزفول به صورت هفتگی برنامه ی قصّه خوانی برای کودکان اجرا می کنند . به منظور پرورش قوه ی تخیّل کودکان ، در این برنامه ها قصّه گو محتوای قصّه را  با بیانی توصیفی و نمایش گونه  برای کودکان نقل می کند . خلاصه کردن و نقاشی برای یک داستان نیز بخشی از فعّالیّت های کودکان در این برنامه هاست .

در کتابخانه های عارف ، رودبند و امام خمینی ، برنامه قصّه خوانی برای کودکان اجرا می شود 

کانون هدی  و کانون ایثار ( وابسته به آموزش و پرورش )

این کانون ها زیر نظر آموزش و پرورش برای دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی ، مسابقات هنری ، کتابخوانی ، سرود و نمایش برگزار می کنند . همچنین کلاس های آموزشی قرائت قرآن ، خط ، نقاشی ، تهیه روزنامه دیواری و … در این مراکز برپا می شود . برنامه ریزی برای اوقات فراغت دانش آموزان در تابستان نیز بخش دیگری از فعّالیّت های این کانون هاست .

پژوهش سرای فرهیختگان ( وابسته به آموزش و پرورش )

برگزاری کلاس شاهنامه خوانی ، کلاس تقویت مهارت های نگارشی ، آموزش مشاعره به کودکان و نوجوانان ، از فعّالیّت ادبی پژوهش سرای فرهیختگان می باشد . گفتنی است که پژوهش سرای فرهیختگان زیر نظر آموزش و پرورش فعّالیّت دارد و دوره های آموزشی در رشته های روباتیک ، نانو  و … برای دانش آموزان مقطع متوسطه نیز برگزار می کند .

واحد آموزش شهروندی ( وابسته به شهرداری )

این واحد که در شهرداری مستقر است ، از سال ۸۸ زیر نظر معاونت امور شهری فعّالیّت خود را آغاز کرده است . هدف اصلی این بخش ، کار فرهنگی و آموزش مسائل زیست محیطی با محوریت  اهمّیّت تفکیک زباله می باشد . مدیران این واحد ، علاوه بر آموزش به خانواده ها با مراجعه به درب منازل ، در مدارس ابتدایی نیز حضور می یابند و به کودکان ، تفکیک زباله را به طور عملی آموزش  می دهند . توزیع بسته های آموزشی با هدف تشویق کودکان به پاکیزگی محیط زیست ، جمع آوری کاغذ باطله و تفکیک زباله ، از فعّالیّت های واحد آموزش شهروندی است .

این واحد شهرداری در روز پاکسازی عمومی ، نمایشگاه هایی از کارهای دستی کودکان را که با مواد دور ریختنی ساخته می شوند ، در پارک خانواده برپا می کند .

IMAGE635162234438974332

روناش

ارسال نظر

     


-->