پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

مهر اون موقع ها یا مهر حالا؟!!!

ماه مهر با همه ی مهربونی هاش چند روزیه که شروع شده، بچه ها هم مشغول درس و مشق شون شدن! مهر، همیشه برا دانش آموزا، یه  عالمه خوشحالی با خودش میاره. خودمونم همینجوری بودیم دیگه! کتاب فارسیهم بچه ها دوباره دوستاشونو می بینن، هم بعد از حدوداً سه ماه تعطیلی که حوصله شون سَر میره، دوباره مشغول درس میشن ولی یه خوشحالی دیگه هم به خاطر خریدن کیف و کفش و لوازم تحریر جدیدِ!

اون موقع ها ما هم اول مهر که می شد بعضی چیزای جدید می خریدیم، در حد توان خونواده هامون، در حدی که مامان بابامون اجازه می دادن! اما حالا یه مقداری اوضاع فرق کرده، با اصرارِ بچه ها می خرن تا جایی که جلو دوستشون اِلیسا یا مِلیسا یا جینگیل آلیسا! کم نیارن!!! بچه س دیگه! می بینه، دلش می خواد!

هم دوس داره رو کیفش عکس باربی باشه، هم دوس داره رو جلد دفتراش عکس سیندرلا و سفید برفی و … باشه! این وسط شاید مثلاً مامانش هم نمیدونه که این عکسای خوشکل خوشکل! که هر روز جلو چشم فرزند دلبندشونه گاهی وقتا مفاهیم بد و خطرناکی رو به ذهن بچه شون منتقل میکنه!

… و چقدر آدم دلش  می سوزه برا مامانایی که دم در مغازه می خوان به بچه شون بعضی مسائل تربیتی رو یاد بدن و بگن که عزیزم این چیز به درد تو نمیخوره و … ولی بچه به خرجش نمیره که نمیره! چون دیگه دیر شده و بچه ش این شکلی تربیت شده!

اون موقع ها که ماها دبستان بودیم … خیلی چیزا ساده تر و دوست داشتنی بود: دفتر مشق های ساده که نه دفتر سیمی بودن، نه جلدای خیلی رنگی رنگی داشتن، که هممون هم دوسشون داشتیم، کتاب های فا رسی که هر سال یه شاخه گل به اون گل های رو جلدش اضافه می شد … و ما چقدر باهاشون خاطره داریم  …

به نظر شما، مهر اون موقع ها دوس داشتنی تر و صمیمی تر بود یا مهر حالا؟!

پیامبر(صلی الله علیه و آله) به برخی از کودکان نگریست و فرمود: وای بر فرزندان آخرالزمان از ناحیه پدرانشان! پرسیده شد: ای رسول خدا! آیا از آن رو که پدرانشان مشرک اند؟ فرمود: نه، بلکه از پدرانی که مؤمن اند و به فرزندانشان چیزی از واجبات دینی نمی آموزند، بلکه آنان را از آموختن منع می کنند و به سود اندکی از دنیا که از فرزندانشان به ایشان می رسد، رضایت می دهند و من از آن ها بیزارم و آنان نیز از من بیزارند.                   (کتاب مفاتیح الحیاه، ص247)

اخبار مرتبط