نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی شمال خوزستان در دزفول آغاز به کار کرد + تصاویر - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
14th، دسامبر 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 14 th دسامبر 2014 ساعت 11:27 ب.ظ | کد خبر: 24139  

نمایشگاه دستاورهای پژوهشی شرکت ها ، ادارات ،دستگاه های اجرایی و دانشگاه های شمال خوزستان روز یکشنبه در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول گشایش یافت.

امام جمعه دزفول در آیین افتتاحیه این نمایشگاه در جمع فرهیختگان، اساتید ، صنعتگران و اصحاب علم و دانش در سالن آمفی تئاتر دانشگاه  صنعتی جندی شاپور دزفول گفت:تحقیق و پژوهش در آموزه های دینی جایگاه ویژه ای دارد و در روایات فراوان اندیشه و تفکر از عبادت و بندگی خدا برتر و بالاتر است.

حجت الاسلام ‘سیدمحمدعلی قاضی دزفولی’ در این مراسم تاکید کرد :در شرایط حساسی که کشور در مسیر تولید علم قرار گرفته اندیشمندان باید وارد عمل شده و در مسیر توسعه و پیشرفت کشور گام بردارند.

وی  همچنین در ادامه گفت:در دنیای امروزی طلا،نفت و نقره ثروت نیست بلکه ثروت نیروی انسانی و رتبه های علمی و پژوهشی است و باید از راه پژوهش و فناوری به تولید ثروت رسید.امام جمعه دزفول بر لزوم پیوست فرهنگی در طرحهای ارائه شده تاکید کرد و گفت:نباید بواسطه پیشرفت علمی راه را گم کرد و از بیراهه رفت لذا باید برای هر طرح علمی یک پیوست فرهنگی در نظر گرفت.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان دزفول نیز در این مراسم بر برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها تاکید کرده  و در ادامه  تصریج کرد :اگر به دانشجویان اعتماد شود نتیجه مطلوب تری در راستای توسعه کشور حاصل می شود.آصفی همچنین با اشاره به تولیدات دارویی،بهداشتی و غذایی دانش آموزان دزفول با کمترین امکانات گفت:این دانش آموزان با کمترین امکانات و زیرساخت ها کارهای بزرگی انجام داده اند که باید زیر ساخت ها را برای فعالیت بیشتر آنها فراهم کرد.

فرماندار ویژه دزفول  با بیان اینکه برای توسعه کشور باید به ظرفیت های بخش خصوصی توجه کرد گفت:با وضعیت پیش آمده و پایین آمدن قیمت نفت به وضعیت مطلوبی در خصوص بودجه پژوهش نخواهیم رسید و باید فکر تازه ای کرد.

معاون استاندار خوزستان کلنگ زنی کارخانه لوله سازی دزفول در کنار کارخانه فولاد تا پایان امسال ، احداث پتروشیمی و کارخانه قند در دزفول را از جمله پروژه های مهم شهرستان دزفول عنوان کرد که با سرمایه گذاری ۴۰ هزار میلیارد ریالی در حال طی مراحل ابتدایی است. عباس پاپی زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین تحقیق و پژوهش را محور توسعه جوامع بشری خواند و گفت:در کشور ما بودجه بخش پژوهش ۲٫۵ درصد است در حالی که برخی کشورهای در حال توسعه بیش از ۲۰درصد بودجه خود را به پژوهش اختصاص می دهند و این نشانه اهمیت این موضوع است.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی افزود:کشورهای غربی و استعماری تمایلی به ارائه پژوهش های خود به ایران نداشته و پژوهشگران ما را از دسترسی به دانش روز محروم کرده اند که باید این نقطه ضعف را با همت اندیشمندان داخلی برطرف کرد. نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:دانشگاه آزاد با تاکید بر مقوله اقتصاد از رسالت اصلی دانشجویان به عنوان پژوهشگران جامعه غافل شده که این امر باید ساماندهی شود .

پاپی زاده جذب نخبگان را نقطه قوت کشورهای در حال توسعه دانست و گفت:تحول در دانشگاه ها الزامی است وهمه مسوولان باید در این مسیر به دانشگاه توجه داشته باشند.

‘محمدرضا عصاری’ رییس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول نیز گفت:مسیر استقلال هر کشور از طریق زیر ساخت ها محقق شده و با توجه به اینکه اقتصاد مقاومتی تجلی همه زیرساخت های کشور است دانشگاه باید سهم مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی داشته باشد.عصاری  مهمترین وظیفه دانشگاه را رشد علمی کشور بر مبنای دانایی دانست وگفت:هنوز در نسل نخست دانشگاه با محوریت آموزش هستیم در حالی که دنیا به نسل سوم دانشگاه و دانشگاه های کارآفرین دست یافته است.

رئیس دانشگاه جندی شاپور دزفول  شاخص های دانشگاه های نسل سوم را وجود شرکت های دانش بنیان، ایجاد مراکز رشد و ارتباط با صنعت،تولید مقالات علمی منجر به تولید ثروت و تحقیقات کاربردی عنوان کرد و گفت:باید بین پیرامون دانشگاه و دانشگاه اعتماد سازی کرد و دانشگاه و صنعت تعامل بیشتری داشته باشند.

رییس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول از بخش های صنعتی شمال خوزستان تقاضا کرد با هم افزایی موجب رشد و ارتقای کشور شوند.وی با اشاره به بودجه پژوهش در دانشگاه ها گفت:بودجه های دانشگاه در سال جاری بیش از ۶۰ درصد رشد داشته است.

مدیر امور پژوهشی دانشگاه جندی شاپور دزفول نیز گفت:نمایشگاه ارائه دستآوردهای پژوهشی شمال خوزستان شامل ۳۰ غرفه از شرکت ها ،ادارات،دستگاه های اجرایی و دانشگاه های شهرهای دزفول،شوش و اندیمشک می باشد که به مدت پنج روز در دانشگاه جندی شاپور دزفول برپاست.

‘محمد ذاکر مشفق’ هدف از برگزاری این نمایشگاه را نزدیک کردن جریان عرضه و تقاضا در حوزه پژوهش و فناوری عنوان کرد و افزود:آخرین فناوری ها در این نمایشگاه معرفی و پژوهشگران برتر معرفی خواهند شد مشفق  معری فن بازار را از دیگر اهداف برپایی این نمایشگاه دانست وگفت:در این نمایشگاه محیطی برای آشنایی سرمایه گذاران ،فناوران و پژوهشگران فراهم شده تا همدیگر را پیدا کرده و با همدیگر تعامل داشته باشند.

وی گفت : در حاشیه این نمایشگاه نیز ۲۲ سخنرانی و کارگاه آموزشی با حضور اساتید مجرب برگزار خواهد شد و در آیین اختتامیه از پژوهشگران برتر تقدیر می شود.1 2 3 4 5

ایرنا

ارسال نظر

     


-->