13th، می 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 13 th می 2014 ساعت 3:10 ب.ظ | کد خبر: 15181  

 آیت ا آیت الله ˈمحسن حیدریˈ  در همایش ˈجلوه هایی از سیره علمی و عملی شیخ  مرتضی انصاری (ره) ˈ در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد دزفول گفت:آفاق شیخ اعظم انصاری از یک مذهب فراتر رفته به گونه ای که برخی عالمان سنی نیز به شیخ اعظم واقف بودند.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان  با ارائه مقاله ای در خصوص ولایت فقیه از منظر شیخ مرتضی انصاری  در ادامه گفت:شیخ انصاری در بیش از 20 کتاب به مسئله ولایت فقیه پرداخته است.

آیت الله  شیخ محسن حیدری همچنین افزود:شیخ انصاری از جمله بزرگترین فقهایی است که حکیمانه بحث ولایت فقیه را مطرح و از آن دفاع کرده است.

در ادامه این مراسم آیت الله ˈابوالقاسم علی دوستˈ استاد حوزه علمیه قم نیز در این همایش با ارائه مقاله ای گفت:بدون تردید تکریم و تعظیم شخصیتی ایستاده بر قله مانند شیخ انصاری تکریم زهد و کوشش است.

وی افزود:فقه شیخ اعظم برای حل مسایل نو ظهور و پرسش های امروزی پاسخگوست ولی نیاز به تکمیل دارد.

آیت الله علی دوست با اشاره به این مطلب افزود:حوزه علمیه به شکل رایج امروزی در قم یک طرح الهی است و طراح وبرنامه ریز آن خداست ولی موسسان این حوزه های علمیه افرادی دیگر هستند.

وی اظهار داشت:در طول تاریخ حوزه علمیه به علوم اسلامی پرداخته اما یکی از دانش هایی که همیشه در قله بوده فقه و فقاهت بوده و اگر تمدن اسلامی را تمدن فقه و حقوق بنامیم تعبیر درستی است.

این استاد حوزه افزود:جایگاه شیخ انصاری در بین فقها جایگاه ویژه ای است و کتاب مکاسب جزو پدیده های نادر بشری است.

وی افزود:شیخ انصاری در مقطع خودش بر قله فقه و فقاهت ایستاد.

امام جمعه دزفول و دبیر این همایش نیز از شیخ مرتضی انصاری دزفولی (ره) به عنوان نابغه دوران و علامه دهر نام برد و گفت: خاتم الفقهاء و المجتهدین شیخ مرتضی انصاری (ره) فخر اسلام و عالم تشیع و سر آمد نوابغ و نوادر روزگار است.

حجت الاسلام ˈسیدمحمدعلی قاضی دزفولیˈ اظهار کرد:شیخ اعظم به دلیل نوآوری و نبوغی که داشت در علم فقه و اصول سرآمد روزگار خود بود و تنها کسی است که از میان علمای شیعه لقب خاتم الفقهاء و المجتهدین را به خود اختصاص داد.

دبیر همایش نکوداشت شیخ مرتضی انصاری دزفولی (ره) با بیان اینکه کتاب ˈ رسائل ˈ شیخ اعظم دارای ویژگی هایی است که دیگر کتب اصول از آن بی بهره اند گفت:تحقیق و پژوهش پیرامون شخصیتی بزرگ چون شیخ اعظم به واسطه گستردگی و ژرف نگری وی در فقه و اصول بسیار سخت و پیچیده است چرا که هر خوشه از فضایل شیخ اعظم دهها و بلکه صدها رشته و شاخه در فضائل و کمالات در مقابل پژوهشگر و محقق نمایان می کند.

شیخ مرتضی انصاری دزفولی در روز عید غدیر سال 1214 هجری قمری مصادف با 23 اردیبهشت ماه 1179 هجری شمسی در شهر دارالمومنین دزفول دیده به جهان گشود.

این شخصیت بزرگ اسلام در عمر پر برکت 67 ساله خود قریب به پانزده سال زعامت شیعیان عالم را بر عهده داشت.

همایش جلوه هایی از سیره علمی و عملی خاتم الفقهاء والمجتهدین شیخ مرتضی انصاری دزفولی (ره) با حضور جمعی از علما ،روحانیون و ائمه جمعه در دزفول برگزار شد.

این همایش با پخش مستندی در خصوص زندگی و شخصیت علمی و آثار شیخ مرتضی انصاری به پایان رسید

1234مهراب

ایرنا

ارسال نظر

     


-->