وقتی که یک هیئت خوب پیدا می شود ! - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
28th، اکتبر 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 28 th اکتبر 2014 ساعت 7:03 ب.ظ | کد خبر: 22111  

سخن گفتن پیرامون نوکران امام حسین (ع) اگر چه سخت است، اما ضرورتی است که این حقیر را به نوشتن وا داشته.

مقدمتا عرض کنم که همه ی هیئت های شهر عزیزم ، خوب و با اصالت هستند و الحمدلله در این شهر رفتاری دور از شأن عزاداری حضرت اباعبدالله پیدا نمی شود. خدا را شکر که خبری نیامده از قمه زنی در دزفول و مداحی های رکیک و کذا و کذا! اگر هم گاه گداری از گوشه و کناری حرف و حدیثی شنیده می شود، صرفا حرف و است حدیث، همین و بس؛ چیزی در دل نیست، که اگر بود باز محرم بعد همه زیر بیرق حسین (ع) جمع نمی شدند.

چه چلاب سنتی و چه روضه های عمومی و چه هیئت ها ، همه و همه از سوز دل اند و اجرشان محفوظ. این افتخاری است برای چلاب سنتی دزفول که با این مطلع در ذهن ها به یادگار مانده ” بنگ اذونه عجلوا بالصلاه ” . این افتخار است که هیچ کس با نوای حزین حاج صادق و با “لبیک لا شریک لک لبیک ” حاج رضا ؛ نا آشنا نیست. این جای افتخار است که از گوشه و کنار زمزمه هایی به گوش می رسد که گاه با شکوه و گاه با حسرت و همه از سر ارادت که ” چرا امسال استاد ابوالقاسمی پور منبر ندارند؟! ” اینها نمونه هایی است که نشانگر شور توأمان با شعور مردم عزیز دزفول است. و اگر بخواهم سخن از تمجید تک تک هیئات باز کنم، نه فقط من ، که ملائکه ی آسمان ها نیز نخواهند توانست. در همین جا از تک تک عزیزانی که نام و یادشان می بایست در این نوشتار می بود و به جهت اختصار به آنها اشاره نشد، عذرخواهی می کنم وبیرق عزای تکیه و هیئتشان را می بوسم و از همه حلالیت می طلبم.

آنچه که نیاز بود مطرح شود، معرفی و بیان یک الگوی خوب برای هیئت و هیئت داری است. هیئتی که خطیب و مستمع و ذاکرش و حتی در و دیوار تکیه اش پر از شور و شعور است.

البته قصد ندارم که طبق معمول روشنفکر نماها دعوای بین شور و شعور را وسط بکشم و بگویم محرم ماه نالیدن نیست ماه بالیدن است ! اتفاقا محرم باید نالید و سینه، چاک کرد. و اساسا همان کسانی که مدعی معرفت بدون شور هستند بدانند که از انسان شناسی ضعیفی برخوردار بوده و این را بدانند که همین اشک ها و شور هاست که می تواند موجب معرفت حسینی شود. اگر مودت و محبت نباشد، و اگر به شکل صحیح این محبت بروز پیدا نکند، همان کسانی که سنگ شعور بدون شور را به سینه می زنند دیری نخواهد پایید که به لغزشگاه های خطرناکی برسند.

اما نکته ی مهم این است که در وضعیتی که دشمنان دقیقا برگ برنده ی ما یعنی بال سرخ حسینی را نشانه گرفته اند ، و با ترویج رفتارها و هیئت های غیر حسینی و تفرقه زا سعی در کم اثر کردن این دریای خروشان را دارند ؛ بر ماست که به یک روضه ی ساده و منبر ساده تر اکتفا نکنیم. وقتی که از گوشه و کنار خبر می رسد که فلان جوان فرانسوی هنگام رفتن به دانشگاه، مداحی های زبان فارسی گوش می دهد بی آنکه معنای آنها را بداند، خیلی ساده به ضرورت مداحی حتی به زبان های دیگر هم پی خواهیم برد. با یک نگاه ساده به انقلاب حضرت رسول اکرم (ص) و انقلاب ذریه ی پاک ایشان، خمینی کبیر (ره) ؛ و مقایسه ی این دو، مشخص می شود که اگر انقلاب پیامبر از مساجد جهانی شد ، انقلاب خمینی از حسینیه ها جهانی می شود. کما اینکه همین طور هم است. لذا ضرورت ترویج هیئت هایی با روحیه ی جهادی و انقلابی امری است بدیهی.

چند سالی است که هیئت روضه الزهرا با سبکی نو به اقامه ی عزا می پردازد که امسال به اوج خود رسیده است.

خصوصیت بارز این هیئت را در یک کلمه می توان اینگونه بیان کرد که نه تنها سکولار نیست ، بلکه در جهت تقویت آرمان های انقلاب اسلامی به صورت مستقیم است.

به عنوان نمونه می توان به فضا سازی خوب و کتیبه ها اشاره کرد. درب وردی هیئت مزین به تصویر شهیدی از شهدای منطقه است که هر شب، تعویض شده و بعد از قرآن وصیت نامه ی این شهید دزفولی قرائت می گردد. و همچنین در گوشه و کنار هیئت ، کتیبه و نوشته هایی که حاوی معارف انقلابی و بیداری اسلامی است دیده می شود.

مسئله ی دیگری که خوب به آن پرداخته شده، اهمیت به قرآن است. در ابتدای مراسم ، میان عزاداران ابا عبدالله قرآن پخش می شود و دقایقی صرف معارف قرآنی می شود.

پس از آن توسط اجرای خوب برادر مرساقیان ، دکلمه ها و تلنگر ها و همچنین بخش هایی از سخنان مقام معظم رهبری پیرامون محرم و آداب عزاداری و باید ها و نباید های هیئت بیان شده و وصیت نامه ی شهید منسوب به آن شب خوانده می شود.

سپس سخنرانی شیخ علی مخدوم آغاز می شود. سخنانی که هم اخلاقی و ساده اند و هم با نکات روز و مصادیقی که معمولا به آنها تصریح نشده ، به خوبی تبیین می شوند و در واقع بحث های رایج را به یک بحث کاربردی اجتماعی تبدیل کرده اند.

نقطه ی عطف مجلس که این هیئت را به طور کامل با دیگر هیئت ها و مداحی ها متمایز می کند، اشعار کاملا بروز و انقلابی است که با نوای گرم حاج مهدی تدینی – که ایشان خود طلبه هم هستند – به گوش جان عزاداران حسینی می رسد. سنت خوب دیگری که حاج مهدی در پیش گرفته اند ، ضمیمه کردن متن مقاتل معتبر با روضه است که علاوه بر استناد روضه ، بر سوز و گداز مستمعین می افزاید. شاید به جرئت بتوان گفت که حاج مهدی ، میثم مطیعی دزفول است، و هر آنچه که مقام معظم رهبری در تمجید از میثم مطیعی گفته اند ، در مهدی تدینی نیز صدق کند.

نکته ی دیگر که به خوبی توسط این هیئت برگذار شده ، قرار دادن مهدکودک حسینی در روبه روی مسجد است که خواهران و برادران می توانن بدون دغدغه کودکان خود را همراه خود به هیئت بیاورند تا کوچک و بزرگ از فیض اقامه ی عزای سید سالار شهیدان بی بهره نمانند.

DSC02435

 

در پایان بخش هایی از اشعار خوانده شده در شب های گذشته که بسیار مورد استقبال واقع شد را با هم مرور می کنیم:

 

 

هیئتی تو مرام و ادب در رکاب عباسه

هیئتی به صدای اذان و نمازش حساسه

با زبونی که فقط حرف بلده، بی عمل دعایی بالا نمیره

سینه زن اونیه که زندگیش هم

رنگ و بوی کربلایی بگیره

قبل از هرچیزی اینو خوب بدون

ماها رو میشناسن با اربابمون

هیئتی به کرامت این روضه ها داره باور

هیئتی جونش هم میده تو راه نهی از منکر

همه چیز به اینجا بستگی داره

به همین اشک و همین شور و نوا

نباید بشه فراموش کسی

خون امثال شهید خلیلی ها

داره هر کسی تو دنیا نشون

ماها رو میشناسن با اربشون

هیئتی همیشه به پدر و مادرش بدهکاره

هیئتی امر رهبرش رو روی چشم ها میذاره

اختلافات و دو دستگی فقط

همه ی زحمت ها رو میده به باد

وقتی ما کنار همیدگه باشیم

کاری از دشمنمون بر نمیاد

نوکر نوکره ، پیر یا که جوون

ماها رو میشناسن با اربابمون

(دانلود این مداحی)

http://rozatoalzahra.ir/download/moharram/1393/shabe-02/tadayoni-1393.8.4-Vahed%20tond.mp3

مثل برگ های پاییز

اشک از چشمام میریزه

کشکول امسال من

از روضه ها لبریزه

از بس مشتاق گریه ام

بارون با من می باره

عالم نوکری هم

حال و هوایی داره

… با عطر و بوی جبهه

از کربلا می خونیم

تا شهدات جنگیدن

با ولایت می مونیم

سنگر های خاکیشون

خاک گرم رو طلا کرد

فکه یاران عشق رو

عاشق کربلا کرد

شور آفرینان در راه قرآن

سربند یا زهرا به سر رفتند به میدان

ما می جنگیم با نیابت از شهدا

کنا و فینا و قضینا ما علینا

رو به پایان این ظلم

فصل هم عهدی میاد

با پرچم ثارالله

آقامون مهدی میاد

استکبار جهانی ، صهیونیست و آمریکا

انشالله نابوده ، با دست ولی الله

(دانلود این مداحی)

http://rozatoalzahra.ir/download/moharram/1393/shabe-02/tadayoni-1393.8.4-Soroudeh-payani.mp3

کوری ناسبی و داعشی های اهل کین

می زنیم تو سر و سینه توی عزای شاه دین

ایشاالله پای پیاده همگی توی اربعین

سوی کربلا میریم گریه کنان و دل غمین

(دانلود این مداحی)

http://rozatoalzahra.ir/download/moharram/1393/shabe-03/09-tadayoni-1393.8.5-VahedTond.mp3

نظر بینندگان
 1. طهورا says:

  به نظرم تو مراسم خانگی خصوصا روضه های زنانه نه سخنران و نه مداح این این جور مراسمات توجه خاصی به انقلاب مبذول نمیکنن. وهمین باعث میشه که چندان خروجی نداشته باشن. البته معذرت می خوام که با این صراحت حرفم رو گفتم.

  • صادقی راد says:

   درست میگید. ما به وضع موجود و یه روضه ی حداقلی قانع شدیم. و این به مرور موجب عقب گرد میشه

   • طهورا says:

    آخه جالب اینجاست که کسی هم تلاشی برای رفع این مشکل نمیکنه!
    این جور روضه ها می تونن حتی تاثیر منفی داشته باشن!
    باور کنید من خودم به عنوان یه دختر جوون تمایلی به شرکت تو این جور روضه ها ندارم! وبیشتر مسجد میرم. حس میکنم تو این روضه ها مردم فقط گریه می کنن درحالیکه درک صحیحی از عاشورا پیدا نمی کنن!!!

 2. محمد says:

  عالی بود
  تشکر که مطلبی تاییدی نوشته ایدنه مثل نوشته جات رایج نقد ونق و…

 3. 135 says:

  معتقدم که هیئت های خوب،حال آدم را عجیب خوب میکند…
  این هیئت های خوب مستدام.

 4. علی says:

  سلام و عرض ادب
  من دیروز این مطلب رو خوندم و دیشب همراه با خانواده مراسم رو رفتم. دقیقا همونی بود که نوشتید و تشکر از شما برای معرفی هئیت.

 5. حسام says:

  سلام و تشکر از یادداشت زیباتون
  به نکات خوب و قابل تاملی اشاره کردید.اینکه چرا بعضی از هیات ها ما سکولارند؟یا چرا قران در هیات ها مهجور است؟ یا چرا در هیات ها شور حماسی و انقلابی کم است؟
  موفق باشید

 6. مهدی میثاق says:

  با سلام.
  خسته نباشید.اجرتون با آقا.آفرین که یبارم یجایی تمجید و تشویق دیدیم.

 7. خاموش says:

  اینکه سعی کرده اید یادداشتتان انتقادی نباشد و تشویقی باشد خوب است. اما قرار نیست به اشکالات وارد به بحث عزاداری انگ روشن فکر نما بزنید.

  • صادقی راد says:

   سلام دوست عزیز. کسی منکر معرفت افزایی در مجلس حسینی نیست. مشکل اینجاست که گاه از این طرف بام می افتیم و گاه از آن طرفش.
   ضمنا روشنفکر یک انگ نیست ، حقیقت است ، شما ببینید مقام معظم رهبری صریحا چه می فرمایند :
   ” بعضی حالا ممکن است بگویند شما میخواهید نهضت امام حسین را بیان بکنید، خیلی خب، بروید بیان کنید، دیگر روضه‌خوانی و گریه و زاری و اینها چیست؟ بروید بنشینید بیان کنید که حضرت این کار را کردند، این کار را کردند، هدفشان هم این بود. این، خیلی فکر خطائی است، نگاه غلطی است. این عاطفه‌ی نسبت به اولیاء خدا، اولیاء دین، این پیوند عاطفی، پشتوانه‌ی بسیار ارزشمند پیوند فکری و پیوند عملی است. بدون این پشتوانه، خیلی سخت میشود در این راه حرکت کرد. ببینید در قرآن نسبت به اولیاء الهی سه تعبیر وجود دارد:
   یک تعبیر، تعبیر ولایت است؛ «انّما ولیّکم اللَّه و رسوله و الّذین امنوا الّذین یقیمون الصّلوه و یؤتون الزّکوه و هم راکعون»؛ بحث ولایت. معلوم است که پیوند، ارتباط، معرفت، اینها داخل در زیرمجموعه‌ی ولایت است.
   یک بحث، بحث اطاعت است؛ «اطیعوا اللَّه و اطیعوا الرّسول و اولی الامر منکم»؛ اطاعت رسول و اطاعت اولیالامر. این، در عمل است. در میدان عمل باید اطاعت کرد، پیروی کرد.
   اما یک بحث سومی وجود دارد و آن، بحث مودت است. «قل لا اسئلکم علیه اجرا الّا المودّه فی القربی». این مودت چیست دیگر؟ ولایتِ اینها را داشته باشید، اطاعت هم از اینها بکنید؛ مودت برای چیست؟ این مودت، پشتوانه است. اگر این مودت نباشد، همان بلائی بر سر امت اسلامی خواهد آمد که در دورانهای اول بر سر یک عده‌ای آمد که همین مودت را کنار گذاشتند، بتدریج اطاعت و ولایت هم کنار گذاشته شد. بحث مودت خیلی مهم است. این مودت، با این ارتباطات عاطفی حاصل میشود؛ ماجرای مصیبتهای اینها را گفتن، یک جور ایجاد ارتباط عاطفی است؛ ماجرای مناقب اینها و فضائل اینها را گفتن، یک جور دیگر پیوند عاطفی است.
   بنابراین، این عزاداریهائی که انجام میگیرد، این گریه و زاریای که میشود، این تشریح حوادث عاشورا که میشود، اینها چیزهای لازمی است. یک عده از موضع روشنفکری نیایند بگویند آقا، اینها دیگر لازم نیست. نه، اینها لازم است؛ اینها تا آخر لازم است؛ همین کارهائی که مردم میکنند. البته یک شکل‌های بدی وجود دارد که گفته‌ایم؛ مثل قمه زدن که گفتیم این ممنوع است، نباید این کار انجام بگیرد”
   بیانات مقام معظم رهبری در ۱۳۸۸/۹/۲۲

 8. مصطفی says:

  سلام امیدوارم به حق اباعبدالله این هیات پربار تر وپربارتر بشه
  در ضمن البته که اشک باید توام با معرفت باشد اما ظاهرا خود گریه کردن هم موضوعیت دارد این خاصیت اشک است که دل را نرم می کند و رقت می آورد
  در ضمن ممنون از یادداشتتون در تمجید هیات
  من مخالف انتقاد به عزاداری نیستم
  اما به این نکته هم توجه کنیم که امام حسین برای همه برنامه دارد زن مرد پیر جوان لوتی نالوتی بی حجاب با حجاب و …..

 9. رحیم قاسمی says:

  السلام علیک یا اباعبدالله الحسین علیه السلام
  خیلی خوب نوشتی برادر
  جای تاسفه که بعضی ها بلافاصله بعد از شنیدن واژه هیات یاد آسیب های اون میفتن و شروع میکنن به شمردن این آسیب ها!
  خیلی سخته که کسی این همه برکات فرهنگی و سیاسی ای که هیئات به این مردم و این انقلاب هدیه کردن رو نبینه و برکات اونها رو نشمره!
  “هیات” مهمترین و اثرگذارترین کار فرهنگی ای است که بعد از انقلاب در کشور ما اتفاق افتاده است.
  والبته درکنار این همه خوبی، آسیب هایی هم بوجود امده که باید به اونا هم فکر کرد
  اخلاص فراموشمون نشه…
  یاعلی

 10. نصیری پور says:

  بدون شک رسانه ی منبر و البته به شکل امروزی اش،«هیئت» ، قدیمی ترین و البته قوی ترین رسانه ی اسلامی و انقلابی هست.هرچند که در گذر زمان و اقتضائاتش رسانه های دیگه ای هم وارد میدان رقابت شدن ولی بلاشک هیچ کدوم نتونستن جای هیئت و منبر رو حتی ذره ای پر کنن. با نظر آقا رحیم کاملا موافقم که هیئت مهمترین و تاثیرگذارترین کار فرهنگی بعد از انقلاب بوده ولی ای کاش همون طور که آقا گفتن:«ما اصلا هیئت امام حسین (ع)سکولار ما نداریم.» ، روزی برسه که هیئتی به دور از مسائل سیاسی روز نداشته باشیم.
  و البته ای کاش از ظرفیت بقیه ی رسانه ها هم غافل نشیم.

 11. مدیر says:

  از کسایی که انتقاد اونم از نوع سازندش می کنن کمال تشکر رو میکنم و تقاضا می کنم کسایی که انتقاد مخرب دارن برا یه بارم که شده اول تو هیئت حاضر بشن بعد نقد های مخرب بکنن
  ولی در کل از همه ممنونم هم سازنده هاش هم مخرب هاش
  ایشالا این جور مجالس تو دزفول زیاد بشن
  از یادداشت خوبتون ممنونم

 12. امیر says:

  باسلام وتسلیت ایام عزاداری سالار شهیدان حضرت ابا عبداللهالحسین (ع)
  هیچ چیزی بهتر از اخلاص و جذب قلوب نیست . بنابراین هیئت های سوگوار حسینی که انشا الله اجرشان محفوظ الهی است تلاش کنند بچه های عزیز را که ممکن است مثل خیلی از ما کمتر با معارف الهی آشنایند بیشتر جذب کنند چرا که اگر در دوران امام حسین (ع) آن حضرت غریب بود حالا هم امام زمان ما حضرت صاحب الزمان (عج) غریب است وهم نایب بر حق ایشان ولی امر مسلمین جهان امام خامنه ای همه بکوشیم با اخلاق نیک ، اخلاص وجذب قلوب در مسیر ظهور قدم بر داریم . موفق باشید

 13. كبلايي حميد says:

  البته امثال ظاهرا تغییرات محسوسی در دیگر هیئتها هم اتفاق افتاده که قابل تقدیر هست

 14. طلوع says:

  چرا همیشه هیات های خوب انقد بدمسیر هستن؟
  خب نمیشه همین هیات یه جایی وسط شهر باشه؟

  • رها says:

   هییییییییییییی!!!
   جناب طلوع! دست رو دلمون نذار تروخدا…

   • صادقی راد says:

    سلام . اینجا دزفوله . شرق تا غربش ، شمال تا جنوبش به بیست دقیقه نمیرسه. درسته که این هیئت هم آوازه ی هیئت میثاق با شهدای دانشگاه امام صادق تهران هست ولی اینقدر هم دور و بد مسیر نیست!

ارسال نظر

     


-->