“ویکی پدیا” دانشنامه ی آزاد یا “حماسه ی زینبیِ” ویکی پدیا - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
1st، دسامبر 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 1 st دسامبر 2014 ساعت 1:17 ق.ظ | کد خبر: 23493  

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله سنت خوبی از دیرباز میان مردمان این دیار برقرار بوده که هنگام رفتن به مجالس عزاداری سید و سالار شهیدان ،نه تنها خود، بلکه اطرافیان و دوستان را نیز همراه خود می کردند. از غیرت همه ی عشاق حسین بر می آید که اگر روضه ای خلوت باشد، شب بعد چند نفر همراه با خود به روضه ببرند. این سنت خوب آنقدر وسیع و پیشرفته شده که بنر ها و پوستر های زیاد تبلیغاتی هیئات نیز به این حکم تفسیر می شوند و نباید گفت اینها چشم هم چشمی و یا تعصب های هیئتی محله ای است. شاهد این موضوع آن است که با تعطیل شدن یک هیئت یا روضه، افراد منتسب به آنجا به هیئت و روضه ی دیگری خواهند رفت. این مسئله به وضوح بیانگر این مطلب است که در میان مردم آنچه اصالت دارد نفس مراسم عزاداری است نه فلان هیئت یا روضه ی فلان مشتی و حجی !!

با وسیع کردن همین مقدمه به خارج از مرز های ایران اسلامی، باز این مطلب مطرح است که ما چه نقشی در ترویج فرهنگ حسینی به دیگران داشته ایم. شاید بپرسید که مگر یک جوان و نوجوان دزفولی چه نقشی می تواند داشته باشد. کمترین اثر توجه به این مسئله و دغدغه مندی نسبت به این موضوع، تقویت معرفت خود شخص و وسعت دید اوست، گذشته از اینکه چه اثرات مثبتی بر دیگران – چه دوستان خود و حتی هدف اصلی یعنی شناساندن فرهنگ حسینی به خارج از مرزها – خواهد گذاشت. نقل است که یکی از علما به هنگام وفات، بسیار می گریست و در جواب این پرسش که آقا شما که اهل خیر و صلاح هستید دیگر از چه نگرانید؛ می فرماید: من نگرانم که اگر از من بپرسند فلان شخص در ژاپن می توانست مسلمان شود اما تو به همین مقدار کفایت کردی، چه جوابی بدهم !؟ با این وصف در میان روضه ها برای دو مسئله باید گریست. اول بخاطر مصیبتی که بر آل الله وارد آمد و دوم بخاطر غربت و عدم شناختی که نسبت به این حماسه در جهان وجود دارد. و حتی سوم اینکه چرا از ما کاری بر نمی آید تا موجب مقدمه سازی ظهور شود!؟ قطعا کسی که درد اصلاح دیگران را در دل می پروراند لاجرم خود را ملزم به اصلاح نفس خویش می کند. پس پرداختن به این موضوع گذشته از آثار خارجی آثار اخلاقی مفیدی نیز برای خود شخص خواهد داشت. انشاالله

اکنون برای ملموس شدن این مطلب، صرفا به عنوان نمونه به مطالبی که دانشنامه ویکی پدیا نسبت به موضوع عاشورا و اربعین برای مخاطبین انگلیسی زبان خود درج کرده پرداخته و به طور خلاصه مروری می کنیم. (باز هم تأکید می کنم که بحث از ویکی پدیا در این نوشتار صرفا یک نمونه است. بسیاری از سایت های دیگر هم نقش بسزایی در این امر دارند و باید مورد توجه و تحقیق قرار گیرند.)

دانشنامه ی ویکی پدیا در واقع یک دایرهالمعارف اینترنتی است که دو خصوصیت ممتاز دارد. اول آنکه آزاد است. یعنی هر فرد (حتی شما) به راحتی و صرفا با ثبت نام در سایت می توانید به موضوعات این دایرهالمعارف اضافه و یا به موضوعات موجود نقد و حاشیه و مطالب مکمل بیافزایید. خصوصیت دوم آن است که به علت وسعت مطالب و سهولت جستجو؛ این سایت، دم دستی ترین دایرهالمعارف جهان است. شاید خود شما هم بارها و بارها هنگام مواجهه با یک موضوع جدید، با مراجعه به این سایت پیرامون آن تحقیق کرده اید.

گذشته از اینکه این دانشنامه چقدر میتواند معتبر و قابل استناد باشد، باید به این نکته توجه کرد که سنگ بنای هر اطلاعات جدیدی را این سایت در اختیار کاربران می گذارد. و حتی در جستجو های گوگل و یاهو و دیگر جستجوگرها ، صفحات ویکی پدیا ، در بالای دیگر صفحات قرار دارند. لذا مهم است که بدانیم اولین اطلاعاتی که یک غیرمسلمان برای اولین بار با مواجهه ی با “عاشورا” و “اربعین” کسب می کند، چگونه است. در تصاویر زیر بخش هایی از ویکی پدیا به عنوان نمونه (که البته از حساسیت بیشتری برخوردار بوده اند) ترجمه شده تا یک شمای کلی از این موضوع را به دست آوریم:

 

تصویر یک : بخشی از اطلاعاتی که پیرامون “عاشورا” در سایت ویکی پدیا درج شده.

01-wiki

تصویر دو : بخشی از اطلاعاتی که پیرامون “عاشورا” در سایت ویکی پدیا درج شده.

02-wikiتصویر سه : بخشی از اطلاعاتی که پیرامون “اربعین” در سایت ویکی پدیا درج شده.

03-wiki

 

امیدوارم با این تفاسیر توجه بیشتری نسبت به این مسئله پیش آید و اهل زبان (که در دزفول هم کم نیستند) در این زمینه فعالیت داشته باشند. شاید بشود با ویرایش همین صفحات ساده ی ویکی پدیا نقش موثری در انتقال فرهنگ حسینی به خارج از مرز های ایران داشته باشیم. و البته این وظیفه ایست که باید هرکس در توان خود به رسالت زینبی خود عمل کند. ما وقتی می توانیم از صحت کار خود مطمئن شویم که خشم دشمنان خدا را برانگیزانیم. اگر روزی باخبر شدید که سایت ویکی پدیا صفحات عاشورا و اربعین را حذف کرده است، آنوقت می توان سجده شکر بجا آورد که حماسه ی زینبی ویکی پدیا رخ داده است. وآنوقت است که باید گفت : فَکِدْ کَیْدَکَ وَ اسْعَ سَعْیَکَ وَ نَاصِبْ جُهْدَکَ فَوَ اللَّهِ لَا تَمْحُو ذِکْرَنَا (۱)

والسلام

محمدمعین صادقی راد

 

(۱) خطبه ی حضرت زینب در مجلس یزید “هر نیرنگى خواهى بزن و هر اقدامى که توانى بکن و هر کوشش که دارى دریغ مدار، که سوگند به خدا نام ما را نمى‏توانى محو کنى‏.”

نظر بینندگان
 1. ناجی says:

  سبکی نو در نگارش؛ ظاهرا نمیشه روی این بخش حساب کرد، توان و نیرو و اختیار دست دشمنه، باید توی زمین خودی بازی کنیم، هرچند که اصل دغدغه مهمه

 2. داوود مشکی زاده says:

  خیلی جالب بود ….
  یک کاری بود که تا حالا ندیده بودم …
  ممنون آقای محمدمعین صادقی راد

 3. حسام says:

  سلام
  خیلی خوب نوشتید
  دغدغه ای دارید که کمتر بین دوستان مشاهده می کنم
  ان شاالله ادامه بدید
  یاعلی

 4. حبپ says:

  ایشاالله این نوع نوشته را کمی مختصرتر ادامه بدید

 5. محیا says:

  پیشنهاد خوبی بود موافقم
  نوشته های این دایره المعارف رو ماها عوض نکنیم کی میخواد اصلاح کنه
  پس یا علی

 6. حسین says:

  سلام
  احسنتم موفق باشید
  منتظر نوشته های بعدی هم هستیم

ارسال نظر

     


-->