۲۹ام، شهریور ۱۳۹۴
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: ۲۹ ام شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۹:۰۶ ب.ظ | کد خبر: 34284  

دزمهراب :  سوالی که امروزه ورد زبان ما ایرانی‌هاست این است که چرا فلان کشور به این درجه از رشد و پیشرفت رسیده است و ما ایرانی‌ها هنوز اندر خم یک کوچه‌ایم؟یا به تعبیر رسمی‌ترش چرا امروزه غربی‌ها از لحاظ ساختار تمدنی و ظواهر آن و (اگر به عبای کسی برنخورد) از لحاظ فرهنگی، گوی سبقت را از ما ربوده‌اند؟

طرح مساله ما وسوالی که مطرح کردیم یک سوال کلی است و شاید از لحاظ اهل تحقیق، عام بودن مساله، ما را از رسیدن به پاسخی واضح دور کند،پس مجوریم مساله و موضوع خود را جزیی‌تر مطرح کنیم و در پی پاسخ برآییم.

تکنیک و فن یکی از عوامل پیشرفت است و علوم فنی از جمله دانش‌هایی هستند که در کشورهای پیشرفته از اهمیت والایی برخوردارند و سیاست‌گذاران به خوبی به آن واقفند.امّا این ارزش‌گذاری به علوم فنی مانع غفلت آنها از علوم انسانی نشده است و امروزه شاهدیم که اکثر نخبگان جوامع غربی برای علوم انسانی اهمیت بسزایی قائل اند.

موضوعی که شاید اکثر ما در بحث‌های عامیانه خود به آن توجهی نداریم همین است :(جایگاه علوم انسانی که مبنا و شالوده پیشرفت است،در جامعه ما از چه وضعیت و جایگاهی برخوردار است؟)نگاه ما به این حوزه پیشرفت چگونه است ؟ سیاست‌گذاران ما چه برنامه‌هایی را در این راستا مدّ نظر قرار داده‌اند؟

در این چند ساله و به خصوص بعد از گلایه مقام معظم رهبری نسبت به وضعیت علوم انسانی هم از بُعد سخت افزاری آن و هم از بعد نرم افزاریش، حرکت‌هایی در راستای بهبود وضعیت علوم انسانی در کشور آغاز شد و بر جسم و روح خسته این علوم توسط برخی ارگان‌ها روح امیدی دمیده شد.

ناگفته پیداست که رشد علوم انسانی نیازمند کار در پایه و زیربنا‌هاست و یکی از این پایه‌ها آموزش و پرورش است، مکانی که سرمایه‌های گرانبهای ما (نیروی انسانی) در آنجا به رشد و نمو می‌پردازند.برهمین اساس برخود فرض دانسته که به چندین دلیل به تحقیق و واکاوی وضعیت علوم انسانی در دبیرستان‌های شهرستان دزفول بپردازیم.

۱-دغدغه‌های مقام معظم رهبری از دغدغه‌های‌ماست و رسیدگی به این مهم را وظیفه خود می‌دانیم.

۲-آشنایی بهتر با وضعیت این رشته و نقاط ضعف و قوت آن برای ما همچون چراغی است که عیوب راه را برای ما بهتر نمایان کرده و وصول به غایت را سریعتر ممکن می‌سازد.

۳-وضعیت علوم انسانی در دبیرستان‌های شهرستان دزفول در جمع دیگر رشته‌های نظری به اذعان مسئولین این امر، از بعضی زوایا دارای جایگاه مناسبی نیست.

۴-آشنا شدن دانش آموزان و والدین آنها با این رشته و وضعیت آن باعث می‌شود که نگاه‌ها نسبت به این رشته تحصیلی شفاف‌تر و آگاهانه‌تر گردد.

لذا بر آنیم تا پرونده‌ای را نسبت به وضعیت این رشته در شهرستان، با همکاری مسئولین این اداره جهت پاسخگویی به مردم و صاحبنظران (که ازمنویات مقام معظم رهبری است ) بازنماییم و به واکاوی برخی مسائل بپردازیم.

منتظر خبرهای بعدی این پرونده باشید.

نظر بینندگان
 1. رضا says:

  خیلی کلی بود ولی در کل موضوع خوبی انتخاب شده امیدوارم بیشتر و بهتر تکمیل بشه

 2. رحیم says:

  سلام
  کار بدیع و جالبیه،
  مساله ای هم که انتخاب کردید بسیار مهم و اولویت امروز انقلاب اسلامیه.
  منتظر اخبار جدید این پرونده هستیم…

ارسال نظر

     


-->