پنج هزار و 651 تن ماهی گرمابی پارسال در دزفول و شوش تولید شد - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
11th، می 2016
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 11 th می 2016 ساعت 7:12 ب.ظ | کد خبر: 43056  

رییس اداره شیلات دزفول از تولید پنجهزار و ۶۵۱ تن ماهی گرمابی در شهرهای شوش و دزفول در سال گذشته خبر داد.

به گزارش دزمهراب امان الله باقریان افزود:در شهرستان شوش ۱۴۵ مزرعه پرورش ماهی گرمابی با وسعت یکهزار و ۱۳۰ هکتار وجود دارد که در سال گذشته چهار هزار و ۳۲۱ تن ماهی گرمابی در این مزارع پرورش ماهی تولید شد.
وی با اشاره به وجود یک مزرعه پرورش ماهیان خاویاری با وسعت پنج هزار مترمربع در شوش گفت:در شهرستان دزفول نیز ۱۱ مزرعه پرورش ماهی گرمابی به وسعت ۳۴۷ هکتار وجود دارد که این مزارع در سال گذشته یک هزار و ۳۳۰ تن ماهی گرمابی تولید کردند.
باقریان وسعت مزرعه پرورش ماهیان خاویاری دزفول را پنجهزار مترمربع دانست و گفت: استان خوزستان با تولید ۵۴ هزار و ۲۴۸ تن ماهی گرمابی رتبه دوم کشور را از نظر تولید این نوع ماهیان به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه هر هکتار مزرعه پرورش ماهی ۲ تا سه فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می کند گفت:در استان خوزستان ۱۳ هزار و ۸۵۰ نفر در زمینه پرورش ماهی فعالیت دارند.


باقریان گفت:پرورش ماهیان سردابی در خوزستان از چند سال پیش آغاز و در حال توسعه می باشد که در سال گذشته بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ تن ماهی سردابی در استان خوزستان تولید شده است.
رییس اداره شیلات دزفول همچنین از اجرای طرح تولید بصورت متراکم در شمال خوزستان با همکاری سازمان آب و برق خوزستان و امور آب ناحیه شمال غرب خوزستان خبر داد و گفت:با اجرای این طرح علاوه بر کاهش مصرف آب بیشترین تولید را خواهیم داشت.
وی با تاکید بر ارائه آموزش های لازم برای آبزی پروران شمال خوزستان جهت اجرای این طرح گفت:در راستای آموزش کار با سیستم های فوق متراکم مداربسته جهت اجرای این طرح همایشی با حضور پرورش دهندگان ماهی شمال خوزستان و مسوولان شیلات کشور در مرکز علمی کاربردی دزفول برگزار و پروفسور پائولو برنی از متخصصان پرورش ماهی از ایتالیا و استاد دانشگاه آموزش های لازم را به آبزی پروران ارائه کرد.
وی افزود:امروز نیز بصورت عملی نحوه سونوگرافی ماهیان خاویاری در مزرعه پرورش ماهیان خاویاری دزفول به آبزی پروران شمال خوزستان آموزش داده شد.
رییس اداره شیلات دزفول گفت:شیلات دزفول با همکاری شهرداری دزفول و شیلات خوزستان در حال مکان یابی بازارچه مرکزی عرضه آبزیان در شهرستان دزفول می باشد که امیدواریم با همکاری شهرداری ظرف ۲ ماه آینده این بازارچه برقرار شود.
باقریان همچنین گفت:در شوش و دزفول ۱۳۵ مزرعه غیرمجاز پرورش ماهی در حاشیه عجیروب و دز در حال فعالیت است که از سالهای اقدام به پرورش ماهی کرده اند .
وی افزود:با توجه به اینکه این پرورش دهندگان اعلام آمادگی خود را برای مجوزدار کردن این مزارع اعلام کرده اند از سازمان آب و برق خوزستان تقاضا می شود جهت تامین آب مورد نیاز این مزارع و مجوزدارکردن آنها همکاری لازم را با آنها داشته باشند تا این افراد قانونمند فعالیت کنند.

ارسال نظر

     


-->