۲۹ام، تیر ۱۳۹۵
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: ۲۹ ام تیر ۱۳۹۵ ساعت ۲:۲۶ ب.ظ | کد خبر: 45310  
جنگ برای سلطه بر منطقه کشمیر شبیه به یک زخم کهنه است که گاهی سر باز می‌کند و دستاوردی جز چرک و خون ندارد اما درگیری‌های تازه بر سر سلطه بر این منطقه واکنش طراحان را به دنبال داشته است.

منطقه کشمیر در سال ۱۳۲۰ میلادی برابر با ۶۹۹ هجری شمری تا زمان یوسف شاه چک آخرین پادشاه مسلمان کشمیر، کشور مستقل اسلامی بود، یعنی تا سال ۱۵۸۶ میلادی(سال نقض تعهد اکبر شاه مغول و دستگیری یوسف شاه چک در دربار اکبر شاه مغول) به  مدت بیش از دو قرن کشور اسلامی بود، کشمیر مجدد از سال ۱۵۸۶ میلادی اشغال شد. پس از حاکمان مغولی، افغان‌ها، سیک‌های پنجاب و استعمار انگلیس، از سال ۱۹۴۷ میلادی سیطره هند بر بخش اعظم کشمیر آغاز شد و همچنان ادامه دارد.بخشی از کشمیر هم تحت کنترل پاکستان است.

 

جمعیت مسلمانان کشمیر بین هفت تا هشت میلیون نفر برآورد می‌شود و متاسفانه حاکمان کشمیر به تغییر بافت جمعیتی این منطقه پرداخته‌اند.

 

شباهت‌های بحران کشمیر به تراژدی فلسطین

برخی تحلیلگران بر این باورند که علت بی‌اعتنایی مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر به ویژه آمریکا به مسئله کشمیر این  است که مسئله کشمیر سودی برای قدرت‌های سلطه‌گر جهانی ندارد،‌زیرا آنها منفعت‌محور هستند و فقط به منافع خود می‌اندیشند و برای آنها حقوق غصب شده مردم مظلوم کشمیر اهمیتی ندارد و به همین سبب برای پایان اشغال این منطقه دست به هیچ تحرکی نمی‌زنند.

 

در همین زمینه هنرمندان متعهد و انقلابی در حرکتی خودجوش دست به انتشار پوستر‌هایی برای حمایت از مردم کشمیر در فضا‌ی مجازی زده‌اند.

برخی از این پوستر‌ها را در ادامه می‌بینید.

تسنیم

 

ارسال نظر

     


-->