پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

کارگران نانوایی دزفول، چشم انتظار دریافت حقوق اداره کار

کارگران نانوایی دزفول همچنان نسبت به دستمزدها گلایه مند بوده و خواستار افزایش دریافتی خود هستند.

به گزارش  دزمهراب  از ایرنا کارکردن در کنار تنور داغ نانوایی در گرمای بالای ۵۰ درجه تابستان شهرستان دزفول، کاری بس طاقت فرساست که هرکسی توانایی انجام آن را ندارد و از طرفی رهاکردن این شغل پرمشقت در این شرایط آب وهوایی مشکلات زیادی برای تأمین نان شهروندان ایجاد می‌کند.

کارگران نانوایی دزفول از سال گذشته در نشست‌های مختلف نارضایتی خود نسبت به حقوق و دستمزدی که از سوی کارفرمایان دریافت می‌کنند را اعلام کرده و بارها خواستار همکاری مسئولان شدند.

از طرفی پایین بودن کیفیت نان تولیدی دزفول یکی از دغدغه‌های هر شهروندی است که پرداخت نشدن دستمزد کافی می‌تواند عاملی در بی انگیزگی کارگران و یا پایین بودن کیفیت مطرح باشد.

حدود ۱۵۰ نفر از کارگران نانوایی دزفول صبح شنبه در اعتراض به بی توجهی اتحادیه در خصوص افزایش دستمزد کارگران مقابل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دزفول دست به تجمع زدند.

نایب رئیس انجمن صنفی کارگران نانوایی دزفول در جریان این تجمع گفت: از ۱۹ دیماه که نرخ نان افزایش یافته هیچ اقدامی برای افزایش دستمزد کارگران نانوایی صورت نگرفته و با وجود پیگیری‌های فراوان هیچ ارگانی پاسخگوی ما نیست.

فرخ منصوبیان با بیان اینکه حقوق دریافتی کفاف مخارج زندگی در این وضعیت گرانی را نمی‌دهد گفت: در نشستی در فرمانداری دزفول مقرر شد حقوق کارگران نانوایی طبق قانون اداره کار پرداخت شود و در این خصوص ضرب العجل ۲۰ روزه‌ای به کارفرمایان داده شد ولی با گذشت زمان مقرر هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

وی افزود: ابلاغیه فرمانداری به اداره کار ارسال شده و اداره کار نیز این ابلاغیه را به اتحادیه رسانده ولی هیچ اقدامی در این خصوص از سوی اتحادیه صورت نگرفته است.

نایب رئیس انجمن صنفی کارگران نانوایی دزفول افزود: کارگران تمایلی به شکایت از کارفرمایان ندارند ولی خواستار حل مشکل و افزایش حقوق و دستمزد هستند تا بتوانند مخارج زندگی را تأمین کنند.

منصوبیان با بیان اینکه برخی کارگران نانوایی حدود ۶ میلیون ریال کمتر از قانون اداره کار دستمزد دریافت می‌کنند گفت: کارفرمایان باید توجیه شوند و مشکلات کارگران را درک کنند و حداقل حقوق قانون اداره کار را برای کارگران درنظر بگیرند.

پایین بودن دریافتی کارگران و به صرفه نبودن دستمزد تاکنون نیمی از این قشر را مجبور به رهاسازی این شغل کرده این در حالی است که طبق گفته اتحادیه، دریافتی کارگران نانوایی با افزایش ۲۶ درصدی نرخ نان تا ۵۵ درصد افزایش و افزایش حقوق بیش از این میزان خارج از توان است.

کورش نوروزی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان دزفول گفت: ابلاغیه فرمانداری به اتحادیه نانوایان ابلاغ شده و پیگیر موضوع هستیم تا مشکل کارگران نانوایی حل شود.

حدود ۱۵۰ واحد نانوایی در دزفول فعال است که حدود ۴۰۰ کارگر در این واحدها مشغول کار هستند

اخبار مرتبط