کلام امام؛ امام کلام - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
16th، نوامبر 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 16 th نوامبر 2013 ساعت 4:08 ب.ظ | کد خبر: 9512  

ناصر قیلاوی زاده

بسم الله الرحمن الرحیم

کلام امام؛ امام کلام

{ محرّم و صفر است که اسلام را نگه داشته است}[۱]

{این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است}[۲]

جمله ای با این مضمون، منسوب به حضرت امام(ره) را بارها و بارها بر در و دیوار شهر در ادارات و حتی دانشگاه ها و مدارس علمیه دیده­ایم. اما چشم ها را باید شست؛ جور دیگر هم می شود دید.

 حین نوشتن مقاله ای خواستم از همین جمله مشهور استفاده کنم و مقدمتا طبق روال همیشگی رفتم سراغ صحیفه امام تا حواشی­ای که در فهم کلام موثرند را هم ببینم. حواشی مثل اینکه امام در چه برهه­ی زمانی این کلام رو بیان کرده­اند. در همین حال متوجه شدم جمله اصلی اندکی تفاوت دارد. همین امر سبب شد که این پاره یادداشت(یادداشت کوتاه) رو به رشته تحریر آورم. منشا جرقه هم دقتی از علم زبان شناسی بود که خدمتتان تقدیم می شود.

مسئله این است که چه باعث شده شیعه در سال های سخت اختناق دوام بیاورد؟

سال هایی با وجود احقاد بدریه و حنینیه، سال هایی با دشمن های نسل کش، سال هایی همراه با تحریف و تهدید، سال هایی با تبعید اجباری سال هایی که در آن هزینه دیدار مزار حسین پسر دختر پیامبر آخر زمان قطع دست و پا بود.

حضرت امام (ره) می فرمایند: محرم و صفر است  اسلام رانگه داشته است. آری محرم و صفر و عشق به معصومین است که باعث بقای اصل اسلام در زمانه غیبت شده است. همین ایام است که مسیر تکامل انسان ها را باقی گذارده و نظریه های انسان مدل نگون بخت را، نگون بخت کرده. بخاطر این اثرات است که آن روح قدس الهی می فرمودند: اگر بخواهید نهضت شما محفوظ بماند، باید این سنتها را [۳]حفظ کنید و در بیانات متعدد از اولی­ترین وظائف بر عهده هر مسلمان حفظ شان و حرمت این ایام است[۴]. اهمیت این امر باعث شد تا در دوران حیات مبارکشان به شدت با افرادی که خواهان برگزاری محرم به صورت راهپیمایی و میتینگ سیاسی-جناحی هستند مخالفت کنند. ایشان در ایام ابتدای انقلاب مکرر می فرمودند محرم و صفر به همان سبکِ سنتیِ منبر و عزادری مردمی باید حفظ شود.

 24262858442964566115

اما آنچه که باعث ما در لغزاندن انگشت ما بر صفحه کلید بود  نکته­ای است که از مفهوم کلام نه منطوق آن(یعنی آنچه که مد نظر گوینده است و از سیاق کلام فهم می شود نه خود الفاظ) می توان دریافت کرد. نکته کلیدی این است که محرم و صفر تا به اینجای کار اسلام را نگه داشته است ولی بنا نیست که همانگونه که در طول این سال ها بوده باقی بماند. آری آنچه که اصل است و اسلام را نگه داشته باید حفظ شود ولی رشد هم باید بکند چرا که ((ما خَلَقْتَ هذا باطِلاً سُبْحانَکَ فَقِنا عَذابَ النَّارِ))[۵] و هنوز منتهی هدف این خلقت تحقق پیدا نکرده و جز این عزاداران کسی نیست که آن را تحقق بخشد. پس نباید به گریه ای طولانی و پیراهنی مشکی بسنده کرد-که این خود سنت اولیاء الله است-بل باید با حفظ اینها قدم به قدم جلو رفت. باید در این مسیر به جایی برسیم که بتوان در خلال این ایام، معتکفین بر عزای حسین بن علی(علیهما السلام) را در مسیری که مطلوب آن ائمه هدایت بوده به پیش برد. بتوان از عاشورا که نماد حضور امت_هر چند محدود_ در کنار امام است به قیام مهدی آل الله رسید و این امری است شدنی و مطلوبی دست یافتنی.

گر شود روزی شبی کان ماهرا مهمان کنیم                  خویش را در مطبخ مهمانیش قربان کنیم

 


[۱] صحیفه امام، ج‏۱۵، ص: ۳۳۱

[۲] این چنین کلامی از امام خمینی صادر نشده است

[۳] سنت عزادری و دسته جات عزاداری

[۴] جای بسی تامل است که حب به اهل بیت از ضروریات دین است ضروریاتی که در همه ی فرق اسلامی واجب الاتباع هستند

[۵] (۱۹۱) آل عمران

نظر بینندگان
 1. حسین says:

  بلاشک اصلی ترین دلیل برای این که اءمه (ع) تلاش میکردند که یاد واقعه ی کربلا و عبرتهای بی بدیلش را زنده نگاه دارند ، همین نگاه جریان سازی و البته انسان سازی بوده که به واقعه ی کربلا داشته اند.همان چیزی که برای شیعه حکم شریان اصلی حیاتش را دارد. و بلاشک این انسان سازی و سپس جریان سازبودن غایتی جز بستر سازی ظهور حضرت حجت(ارواحنا فداه) نخواهد داشت. انشاءالله

 2. تازه وارد says:

  فراز نهایی بسیار به جایی در پیوند انتظار و محرم فرمودید،بایدآموخت که در چارچوب انتظار نظام ارزش هایمان را مرتبط کنیم

 3. مصطفی says:

  به نظر من راز بقای کربلا برای نسل های متمادی اینه که برای همه برنامه داره اعم ازقشر های مختلف سن های مختلف سلایق متفاوت و غیره

 4. فوق العاده says:

  خوب بود

ارسال نظر

     


-->