۴ام، اردیبهشت ۱۳۹۷
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: ۴ ام اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۵:۰۷ ب.ظ | کد خبر: 55132  

دزفول میزبان گردشگران اروپایی

 گردشگران اروپایی از آثار تاریخی دزفول دیدن کردند

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول گفت: 21 گردشگر خارجی از کشورهای مختلف از آثار باستانی ،تاریخی و طبیعی این شهرستان دیدن کردند.

حجت اله آریایی روز سه شنبه  افزود:دزفول در هفته جاری میزبان ۲۱ گردشگر از کشورهای آلمان ،انگلیس،نیوزلند و کانادا بود.
وی با بیان اینکه این گردشگران از خانه تیزنو،سوزنگر،حمام کرناسیان،پل ساسانی و قمش دزفول دیدن کردند به استقبال گردشگران اروپایی از سفر به دزفول اشاره کرد و گفت:از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۲۵۰ گردشگر خارجی که بیشتر آنها اروپایی بودند از آثار تاریخی و طبیعی شهرستان دزفول دیدن کردند.
حدود ۲۷۰ هکتار بافت آجری منحصربفرد ، پل ۱۷۰۰ ساله ساسانی ، آسیاب های آبی و نیز رودخانه دز از جمله جاذبه های گردشگری دزفول می باشند.
بافت قدیم دزفول دارای ۱۵۴ اثر ثبتی و بیش از ۲۰۰ اثر در شرف ثبت است.
دزفول با آثار تاریخی و باستانی متعدد از ظرفیت بالایی در زمینه گردشگری برخوردار است. شهر باستانی جندی شاپور ، بافت آجری ، آسیاب های آبی و پل باستانی از جمله آثار تاریخی دزفول می باشند.
پل قدیم دزفول حدود ۱۷۰۰ سال پیش به دستور شاپور اول ساسانی بر روی رودخانه دز احداث شد و در سال ۱۳۱۰ به شماره ۸۴ در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسید.
دانشگاه جندی شاپور (گندی شاپور) که بقایایی از آن در اطراف دزفول باقی مانده در عصر خود معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس می شد.
آثار برجای مانده این شهر که ظرفیت ثبت جهانی را دارد در ۲۴ شهریور سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۶ در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.

ارسال نظر

     


-->