گرد وخاک از خوزستان رفت ابتکار به خوزستان می آید - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
16th، فوریه 2015
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 16 th فوریه 2015 ساعت 11:57 ب.ظ | کد خبر: 27232  
معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور برای بررسی وضعیت آلودگی هوای استان به ویژه هجوم مداوم ریزگردها به اهواز می آید.
ابتکار به خوزستان می آید /  راه حل در واگرایی، فرافکنی و ایراد اتهام به یکدیگر نیست
به گزارش دزمهراب به نقل از رهیاب این سفر در حالی است که طی روزهای گذشته شهرهای خوزستان، تجربه سخت و غیر منتظره ای را در استنشاق هوای به شدت آلوده داشتند و بارها از خود، مسئولین و نمایندگان شان پرسیده اند که مسبب وضعیت کنونی چیست و چه باید کرد؟
در این حال، درگیری های لفظی و سخنان برخی از چهره های استانی و کشوری، نه تنها راه رسیدن به پاسخ های منطقی برای پرسش های بالا را هموار نکرده، بلکه با ایجاد فضایی ملتهب و آشکار ساختن هیجانات عمومی، به واگرایی هر چه بیشتر در این مسیر انجامیده است.
تجربیات پیشین در این استان نشان می دهد که راه حل مسائل هرچه باشد، در واگرایی، فرافکنی و ایراد اتهام به یکدیگر نیست. این رفتار ممکن است عصبانیت و خشم ما نسبت به کوتاهی های صورت گرفته در سال های گذشته فرونشاند و سوپاپی برای فشارهای روانی در سطح جامعه باشد، اما به هیچ وچه نمی تواند راه برون رفت ما از وضعیت پیش آمده باشد. اگر چنین شیوه ای می توانست پاسخگوی ما باشد، امروز ما در بسیاری از زمینه ها در شمار استان های محروم کشور نبودیم.
انتظاری که از مدیر یا یک نماینده می رود این نیست که همسنگ عموم مردم، به بروز احساسات و عواطف خود دست زند. چنین عملی بزودی باعث عوامزدگی آنها و گزینش روش های عوامانه پسند در ساختار حکومتی می شود. بطور مثال آیا آمدن یا نیامدن معاون رییس جمهور در هفته گذشته و در آن روزهای غبارآلود، آنقدر اهمیت داشت که فصلی از مجادلات در رسانه های داخل و خارج برای این موضوع باز شود؟ استان خوزستان به طرح، برنامه و همت سازمان محیط زیست نیاز دارد حالا اگر خانم ابتکار در تهران باشد یا در استان، مهم اجرای این برنامه ها است. ما باید به برنامه ها و طرح ها حساس باشیم و نه به افراد.
بنظر می رسد که اگر مجادلات انجام شده در هفته گذشته همچنان در سفر خانم ابتکار به استان اثر گذاشته و نوع گفتگوی مذکور، باز هم در جلسات و نشست ها سایه گستر باشد، ما پیش از آنکه به یک همدلی و وحدت نظر در یافتن راه حل ها برسیم، در چنبره زخم زبان ها و رفتارهای واگرایانه، اسیر خواهیم شد.
بنابراین لازم است که در ابتدای ورود خانم ابتکار به استان خوزستان از پیشروی یک سوءتفاهم ایجاد شده در محاورات روزهای گذشته جلوگیری کنیم و از اینکه زن بودن ایشان، مایه ای برای ضعیف نشان دادن او و مدیریتش در این سازمان، مستمسک قرار داده شده است، از او عذر خواهی کنیم. بنظر نمی رسد که کسی در این استان باشد که مشکل ریزگردها را در این بداند که رئیس سازمان محیط زیست، زن یا مرد است.
امیدواریم تا سفر ایشان با همدلی مدیران و نمایندگان استان، تبدیل به نقطه عطفی برای رفع این بحران فزاینده برای هم استانی های عزیز باشد و از این نکته بیاموزیم که اگر ریزگردها که چنین کوچک، ریز و خُردند که گاه حتی دیده هم نمی شوند، می توانند در کنار یکدیگر و همبسته با هم، استان و کشوری را در معرض تهدید قرار دهند، چرا ما نتوانیم با هم و همبسته یکدیگر، به رویارویی آنها برویم؟ آخر ما آدمیم …
نظر بینندگان
  1. طاها says:

    پس کو اسم نویسنده این مطلب؟
    منبع بزنید لطفاً

  2. یه بشر says:

    ای با با! ای بابا! عاجز میشه!!

ارسال نظر

     


-->