گفتگوی اختصاصی دز مهراب با هنرمند دزفولی عبدالرضا رابطی - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
20th، دسامبر 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 20 th دسامبر 2013 ساعت 11:59 ب.ظ | کد خبر: 10823  

متولد دزفول است، در فروردین سال ۱۳۴۳ در خانواده ای مذهبی و با اصالت دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را که پشت سر گذاشت دوران متوسطه را در رشته علوم تجربی ادامه داد و در رشته عمران فارغ التحصیل شد. او که سابقه  ۴۰ ماهه رزمندگی در دوران دفاع مقدس را دارد امروز یکی از هنرمندان مطرح در عرصه بین المللی است درد دلهایی دارد که به دنبال گوشی شنواست که به حرف هایش گوش دهد.

استاد رابطی لطفا در مورد چگونگی علاقه مند شدنتان به هنر توضیح دهید؟

آشنایی و علاقه مندی بنده از دوران ابتدایی آغاز شد، از آنجا که در دوران ابتدایی همیشه در کنار و حاشیه  دفتر های مشقم نقاشی می کشیدم تا جایی که معلم ها در دفترهای من خط نمی کشیدند. بعد از آن هم با تشویق های آقای اسلامی در دوران ابتدایی علاقه مندی من به هنر بیشتر شد بعد که حرفه ای تر ادامه دادم توانستم در دوران راهنمایی مقام اول شهرستان را در رشته نقاشی کسب کردم.

جناب استاد، بجز نقاشی در چه رشته های هنری  دیگری فعالیت داشته اید؟

در همان دوران راهنمایی در رشته خط شروع  به فعالیت کردم و همچنین کارهایی در تئاتر انجام دادم و بعد  از آن کار دکور سازی، صحنه آرایی و گریم را ادامه دادم و از سال ۶۳ کار خوشنویسی را به صورت حرفه ای نزد اساتید بزرگ تهران از جمله استاد شیرچی، استاد سبزه کار و استاد سیادت در پیش گرفتم که نتیجه این فعالیت ها کسب درجه ممتاز خوشنویسی بوده است

آقای مهندس، نظر خانواده راجب کار شما و فعالیت های هنری شما چه بوده است؟

خانواده به عنوان بهترین مشوق و پشتوانه ی من بوده است چه در گذشته و در مواقعی که باید بین دزفول و تهران در رفت و آمد می بودم و این در حالی بود که آن زمان هنوز مثل حالا و به این سهولت نبود، و چه حالا که زمان ارزشمند کنار خانواده بودنم را صرف کارهای هنری می کنم، همیشه حامی من بوده اند.

استاد رابطی با توجه به گستردگی هنر و واز جمله هنر نقاشی،در نقاشی چه سبکی را به صورت خاص کار کرده ودنبال میکنید؟ تکنیکی که خاص خودتان باشد

به علت علاقه زیادبه کار آبرنگ ، در زمینه نقاشی این رشته را خیلی حرفه ای تر ادامه دادم و در کنار آن کار با مایع سفید کننده را تجربه کردم که کارهایی بسیار جذاب به وجود آمد و یکی از این کارها در یک حراجی در شهر لندن به فروش رفت که متاسفانه به علت تحریم هایی که به نا حق علیه کشورمان اعمال شده اند این خرید برگشت خورد و لغو شد. رنگ های آکرولیکی را هم در کنار آنها دنبال می کردم. تکنیک خاص بنده ترسیم شخصیت هایی است که بعد خاصی ندارند و از لحاظ جنسیت هرکس میتواند برداشت خاص خود را داشته باشد و با شخص درون تابلو همزاد پنداری کند.

در چه نمایشگاه ها و جشنواره هایی شرکت کرده اید؟

از اولین جشنواره هایی که شرکت کردم، جشنواره تجسممی استان خوزستان بود که با نقاشی آبرنگی از پل قدیم دزفول بود که رتبه اول را کسب کردم. در جشنواره کارگران و کارفرمایان کشور در سال ۸۴ طرح بنده برگزیده انتخاب شد و در جشنواره هنری صبح صادق در تهران،نمایشگاه هنری مشهد، هنر نبوی اصفهان، کارگاه نقاشی پایداری و مقاومت تهران و جشنواره جهانی هنر مقاومت شرکت داشته ام که در تمامی آنها طرح های بنده به عنوان طرح های برگزیده و جزئ ۵ طرح برتر انتخاب شده است.ودر سال های ۸۳ تا ۸۷ نمایشگاه هایی در تهران برگزار کرده ام.

همچنین در گالری ناین آرت نیویورک،موزه نوآدا در جنوب لاس وگاس دعوت نامه هایی برای برگزاری نمایشگاه در ایتالیا و دوسالانه هنری در آمریکا و جشنواره بین المللی نقاشی برزیل شرکت داشته ام و همچنین در اسفند ماه کار مجسمه سازی از بنده در برزیل به نمایش در خواهد آمد و همچنین از بنده به همراه آقای نورآبادی دعوت شده تا در یکی از شهرهای توریستی در پرتغال و در قالب جشنواره هنر صلح   ۲ عدد مجسمه شهری طراحی و ساخته شود.

هنرمندی در سطح شما که نه تنها در دزفول و ایران ، بلکه در عرصه جهانی حرفهای زیادی برای گفتن دارد با چه موانعی بر سر راه خود مواجه شده است؟

متاسفانه در تهران گالری ها برای برگزاری نمایشگاه همکاری نمی کنند و همچنین برای معرفی کارهای خود به جهانیان و ارسال طرح ها به نمایشگاه های خارجی با مشکلات فراوان از جمله مشکل مالی بر خورد می کردیم . که البته با دسترسی و استفاده از اینترنت تا حدودی از این موانع  عبور کرده ایم. اکثر افرادی که کار هنری انجام می دهند باید برای امرار معاش به کارهای دیگر روی بیاورند که همین امر از تمرکز آنها در کار هنری جلوگیری می کند و اگر هم بخواهند کار هنری خود را ادامه بدهند باید کارهای رسمی و موقعیت های شغلی را کنار بگذارند.

شما به عنوان یکی از هنرمندان مطرح و نام آشنا  اگر قرار باشد درد دلی را با مسئولین داشته باشید از آنهاچه می خواهید؟

هنرمندان انتظارات خیلی بزرگی از مسئولین ندارند، درست است که ممکن است حتی برای شرکت در نمایشگاه های خارجی با مشکل مالی مواجه باشیم اما تنها درخواست ما از مسئولین حمایت مالی نیست  مطمئنا اگر حمایت فرهنگی، خبر رسانی و پوشش خبری توسط استان و با هماهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت می گرفت سنگینی این فعالیت ها را از دوش ما بر می داشت. حال چه ایرادی دارد اگر در هریک از ادارات ما تابلویی از یکی از هنرمندان شهرستان باشد و یا نمایشگاهی از آثار هنرمندان شهرستان برپا شود که هم مایه مباهات مسئولین و همشهریان می شد و هم باعث کسب درآمدی هرچند مختصر برای این هنرمندان به وجود آید.

43

با تشکر از وقت پر ارزشی که در اختیار ما قرار دادید به عنوان سخن پایانی با مخاطبین و همشهریانتان چه سخنی دارید؟

با تشکر از شما و موسسه فرهنگی دزمهراب که به یاد بنده حقیر بودید در پایان به عنوان یک شهروند دزفولی به اصالت و نام شهرم افتخار می کنم و تمامی افتخارات کسب شده خود را متعلق به تمامی همشهریان عزیزم می دانم و برای همگی شما آرزوی موفقیت دارم./ح.ش/

کد خبر:۸۴

ارسال نظر

     


-->