پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

یامین پور: وزیر ارشاد حوزه فرهنگ را نمی شناسد

به گزارش دز مهراب ، وحید یامین‌پور با بازدید از دومین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی، در غرفه پایگاه خبری فرهنگ انقلاب اسلامی حضور یافت و در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ نیوز، نقش شبکه های اجتماعی را در پیشبرد اهداف فرهنگی مفید البته آسیب پذیر عنوان کرد. مشروح این گفت‌وگو به شرح زیر است.

با توجه به حضور چشمگیر جبهه فرهنگی در شبکه‌های اجتماعی، آیا این گرایش را روندی مثبت می‌دانید؟ و آیا فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را می‌توان حرکتی فرهنگی به حساب آورد؟

شکی نیست که فضای سایبر و شبکه‌های اجتماعی به هر حال فرصتی را ایجاد می‌کند که می‌توان از آن برای انتقال اخبار و شکستن انحصار رسانه‌ای جبهه معارض بهره گرفت. منتها من این فضا را بدون آسیب و بدون آفت نمی‌بینم. آفتش را هم نه از باب آفت‌های اخلاقی که همه بیان می‌کنند که ممکن است آدم از فضاهای غیر اخلاقی و… سردرآورد، خیر.

نگاه من نگاه پدیدار شناسانه است، یعنی معتقدم این شبکه‌ها به تدریج اخلاق و خوی خاص خودشان را تولید می‌کنندو به تدیج یک زندگی دوم(second life) برای کسانی که خیلی از وقت‌شان را در فضای برخط صرف می‌کنند، تحمیل می‌کنند. و به نوعی آنها را از دایره فرهنگ خارج می‌کنند. چون شبکه‌های مجازی و اجتماعی و کلا فضای سایبر یک تربیت ویژه  و منطق ویژه‌ای را اقتضا می‌کند که خیلی با منطق خلوت و درنگ و منطق تفکر و منطق ارتباط چهره به چهره(face to face) سازگاری ندارد و در تعارض با اینهاست.

لذا ما باید حواسمان باشد که علی رغم استفاده و حضور در این فضا حق نداریم زندگی دوم داشته باشیم، حق نداریم کار فرهنگی را صرفا در کار خبری خلاصه کنیم. این خیلی اجحاف است که فکر کنیم کار فرهنگی یعنی کار خبری کردن، تسلسل پیام‌ها و خبرهای مکرر که حتی واجد مضامین دینی باشند آنها را از مضمون و محتوا خالی می‌کند و دریافت کننده این پیام‌ها و اخبار دیگر درکی از آن معنا نخواهد داشت و در واقع معنازدایی می‌شوند و این خیلی اتفاق بدی است.

اتفاقاتی که این روزها در وزارت ارشاد می‌افتد از مجوز گرفتن کتاب‌هایی با مضامین غیر ارزشی تا آنچه که در سینما و تئاتر شاهد آن هستیم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ و چه حرکتی باید صورت بگیرد تا جلوی این اتفاقات گرفته شود؟

واکنش‌ها به وزارت ارشاد تا حالا بد نبوده و وزارت ارشاد هم تا حالا نشان داده که خیلی از اتفاقاتی که در آن رخ می‌دهد بیشتر از سر نادانی و بی برنامگی است نه ضرورتاً از سر توطئه.

این تلنگرها طبیتا باید منجر شود که وزیر ارشاد و سایر مسئولین فرهنگی دولت یازدهم دقت نظرشان را بیشتر کنند و با حساسیت‌های حوزه فرهنگی بیشتر آشنا شوند.

به نظر من آقای جنتی و بعضی از همکاران‌شان اصلا حوزه فرهنگی و حساسیت‌هایش را درست نمی‌شناسند. شخصیت‌ها و جریان‌ها را نمی‌شناسند. مجله آسمان مصاحبه‌ای با ایشان قبل از اینکه به عنوان وزیر انتخاب شوند داشته که دوست دارم همه این مصاحبه را بخوانند. ایشان نه با رمان آشناست، نه با موسیقی و نه با فیلم و تئاتر… اصلا معلوم نیست چرا ایشان آمده و وزیر فرهنگ و ارشاد شده؟! آدمی که اینقدر از فضای محصولات فرهنگی و حوزه فرهنگ و هنر دور است طبیعتا میزان اشتباهاتش زیاد است.

farhangnews_89096-263104-1409207507

حالا یا ایشان باید خودش را به این فضا برساند که بعید میدانم بتواند، و یا اینکه کنار برود. فکر می‌کنم دولت هم به این نتیجه رسیده که آقای جنتی را از حوزه فرهنگ و هنر کنار بکشد تا بیشتر از این لطمه به خود دولت نزده ، حتی اگر فرهنگ را رها کنیم به چهره دولت دارد لطمه می‌زند. بالاخره مراجع و علما موضع گرفتند، رهبری چقدر مواجهه جدی کردند…

به نظرم دولت خودش به زودی به این نتیجه می‌رسد که آقای جنتی را جابه‌جا کند.

اخبار مرتبط